منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر

استئوتومی زانو

استئوتومی زانو:

می‌دانیم که یکی از اصلی ترین دلایل آرتروز زانو و تخریب مفصل که از سنین جوانی آغاز می‌گردد این است که استخوان‌های اطراف زانو دریک امتداد مستقیم نیستند. در نتیجه این وضعیت باعث فشار آمدن بیش از حد دریکی از دو طرف داخلی یا خارجی زانو می‌گردد چرا که محور وزن اندام به جای گذشتن از مرکز زانو از یکی از طرفین داخل یا خارج زانو می‌گذرد. مهمترین این بد شکلی‌ها، پای پرانتزی (ژنوواروم) یا پای ضربدری (ژنووالگوم) می‌باشد. این فشا‌رهای اضافه به هر یک از این قسمت‌های زانو باعث ساییدگی غضروف نرم این نواحی و شروع درد و آرتروز می‌گردد. لفظ استئوتومی به برش در استخوان به وسیله عمل جراحی گفته می‌شود، که در این روش با وسایل مخصوصی استخوان تی بیا یا فمور را به روش خاصی شکل داده و بد شکلی اصلاح می‌گردد. که این روش‌ها متفاوت بوده و بستگی به تجربه وسیله جراح متخصص زانو دارد و در نهایت اصلاح بدست آمده با کمک پلاک یا گچ یا هردو حفظ می‌گردد.

اهداف انجام استئوتومی :

1-اصلاح بدشکلی زانو
2-جابجایی محور وزن از منطقه خراب شده به جای سالم تر یا مرکز زانو
3-افزایش طول عمر زانو
باید توجه داشت که استئوتومی اگر به موقع انجام گردد می‌تواند از ایجاد آرتروز و پیشرفت آن جلوگیری کند . هم چنین با انجام این عمل نزد دکترمهدی موید فر، به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان ، آناتومی زانوی فرد حفظ شده که یکی از مزایای آن این است که محدودیت در انجام فعالیت‌های فیزیکی نخواهیم داشت و بیمار می‌تواند پس از انجام این عمل و بهبودی ، در تمام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی قبل شرکت کند و هزینه‌های عمل نیز بسیار کمتر است.

روش‌های انجام عمل:

این عمل به روش‌های مختلفی انجام می‌گردد که شایعترین آن‌ها closing wedge و opening wedge می‌باشد.
بیشتراین استئوتومی‌ها در استخوان تی بیا(درشت نی) و میزان کمتری در استخوان فمور(ران) و در موارد بسیار خاصی در هردو انجام می‌گردد.
در نوع closing wedge یک وجه (مثلث) استخوان از زیر قسمت سالم زانو در ساق برداشته و پس از بستن فاصله (gap) ، امتداد اندام اصلاح یافته وسپس با یک وسیله فیکس می‌گردد.(میزان استخوان برداشته شده بسته به اندازه بدشکلی متفاوت است.)
در نوع opening wedge در زیر قسمت آسیب دیده برشی زده می‌شود و برحسب زاویه انحراف بین دو قسمت باز و پس از اصلاح امتداد اندام فیکس می‌گردد.

استئوتومی زانو در اصفهان

روش تشخیص:

معمولا بیمار در معاینه انحراف زانوها به صورت پای پرانتزی یا ضربدری جهت انجام گرافی ایستاده در حال تحمل وزن ، که در آن گرافی از مفاصل لگن تا مچ پا در یک کلیشه اسکنوگرام انجام گیرد، فرستاده می‌شود و جراح زانو با رسم خطوطی که محورهای اندام می‌باشد میزان کجی و بد شکلی اندام را اندازه گیری می‌کند.
درد مربوط به این عارضه با ایستادن و فعالیت و راه رفتن زیاد تشدید می‌شود. برای انجام عمل فرد ترجیحا بیماری‌هایی مثل آرتریت روماتوئید یا سایر بیماری‌های روماتیسمی نداشته باشند. درنهایت مشاوره با پزشک متخصص بهترین راه حل خواهد بود.

مراقبت‌های پس از عمل:

پس از عمل جراحی بیماران 1- 2 روز در بیمارستان می‌مانند. بسته به نوع وسیله فیکساسیون به مدت یک و نیم ماه از گچ یا شاید بریس (زانو بند مخصوص) استفاده گردد. در روزهای اول از داروهای ضد درد استفاده می‌گردد. بیمار در طی این مدت می‌تواند با عصا و با نگذاشتن وزن کامل روی اندام عمل شده راه برود. بر حسب شغل بیمار، بعضی بیماران به شکل سبک می‌توانند چند روز بعد سر کار بروند ولی انجام کارهای سنگین طبیعتا تا 3 ماه مشکل خواهد بود. پس از بازکردن گچ (که حدود یک و نیم ماه طول می‌کشد) فعالیت‌های فیزیوتراپی و افزایش دامنه ی حرکتی آغاز می‌گردد. هرچند برای بیمارانی که از روش‌های فیکساسیون محکم تر و بریس استفاده می‌شود، می‌توانند از چند روز پس از عمل ، فیزیوتراپی و خم و راست کردن زانو را آغاز کرد.(که انتخاب آن بسته به سلیقه ی جراح زانو و توضیح آن برای بیمار دارد). فعالیت‌های فیزیوتراپی حدود دو هفته تا یک ماه طول می‌کشد که بهتراست بیمار در این مدت عصا را به عنوان ساپورت داشته باشد.
به منظور آن که در بدن لختگی خون ایجاد نشود، مراقبت هایی را متخصص ارتوپدی در اختیار فرد می گذارد. همچنین ممکن است داروهایی را برای کاهش این لختگی ها تجویز نماید که بین ۲ تا ۴ هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.

صدای زانو علل گوناگونی دارد که برای تشخیص و درمان آن می‌توانید به کلینیک دکتر مهدی مویدفر مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانوورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانو

اگر مبتلا به درد زانو، به ویژه دردهای ناشی از آرتروز زانو هستید، پس از مشورت با متخصص ارتوپدی، می‌توانید حرکات زیر را برای کاهش درد در آرتروز زانو انجام دهید و شاهد نتایج بسیار خوبی باشید ... ادامه مطلب

علائم  آرتروز و ساییدگی مفصل زانوعلائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود ... ادامه مطلب

درمان پارگی مینیسکدرمان پارگی مینیسک

همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر موید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465