منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر

پای پرانتزی

پای پرانتزی:

ژنوواروم، زانوی درون گرد، زانوی پرانتزی یا پاکمانی ( واروس بیش از حد ) اختلال در مفصل زانو است که در آن زانوها از هم فاصله‌ی زیادی می‌گیرند. در این عارضه زاویه درشت نی- رانی به 180 درجه نزدیک شده یا از آن بیشتر می‌شود و بالطبع زاویه Q کاهش می‌یابد. این عارضه می‌تواند وضعیتی یا ساختاری باشد.

علائم پاهای پرانتزی:

یکی از علائم رایج پاهای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان، الگوی راه رفتن ناخوشایند و غیر هماهنگ است. نشانه‌ای که اغلب کودکان مبتلا به پاهای پرانتزی دارند به داخل بودن پا و یا انحراف پا رو به داخل نامیده می‌شود. با وجود اینکه که پاهای پرانتزی معمولا باعث درد نمی‌شوند، طولانی شدن حالت پرانتزی در این مفاصل باعث ایجاد درد زانو یا مچ پا می‌شود. بیماران مبتلا به پاهای پرانتزی نیز اغلب ممکن است دچار لغزش شده یا تعادل خود را از دست بدهند.

درمان پای پرانتزی در اصفهان

علل پرانتزی شدن پاها:

پاره شدن رباط ها
آرتروز (استئوآرتریت)
بیماری پاژه
عدم هماهنگی در صفحه رشد کودکان
عدم جوش خوردگی درست و اصولی
وارد آمدن ضربات به صفحه رشد
داشتن بیماری راشیتیسم و استئومالاسی
عدم جوش خوردن استخوان ران ها در اثر شکستگی

چگونگی تشخیص زانوی پرانتزی توسط پزشک:

برای تشخیص پرانتزی بودن، در ابتدا پزشک متخصص زانو به دقت به وضعیت پاها نگاه می‌کند. چیزی که پزشک در حین بررسی پاها به دنبال آن است، این است که زمانی که بیمار کاملا صاف خوابیده است، زانوهای او چه میزان از هم فاصله دارند. برای آن که پزشک زانو بررسی کند که علت پرانتزی شدن پاها، چه بیماری یا مشکل زمینه ای بوده است، انجام برخی آزمایشات و تست‌های تشخیصی مانند آزمایش خون ضروری است ، همچنین ممکن است طی فرآیند تشخیصی، از تصاویر رادیوگرافی نیز استفاده شود.

زانوی پرانتزی یا ژنوواروم چگونه جراحی می‌شود؟

معمول ترین نوع جراحی زانوی پرانتزی استئوتومی بالای درشت نی می‌باشد. به این معنی که پزشک جراح بعد از برش پوست، استخوان درشت نی را با وسایلی شبیه اسکنه در قسمت‌های بالای آن به طور کاملا کنترل شده می‌شکند و سپس دو قطعه بالا و پایین را در امتداد مناسب قرار می‌دهد به طوریکه در امتداد جدید، استخوان‌های ران و ساق تقریبا در یک امتداد قرار بگیرند. سپس استخوان‌ها باید مدتی در این وضعیت بمانند تا به هم جوش بخورند. انجام این عمل توسط دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانوی اصفهان صورت می‌گیرد. عمل جراحی استئوتومی بالای درشت نی ممکن است به دو شکل انجام شود. در یک نوع، یک قسمت مثلثی شکل از استخوان را از قسمت‌های خارجی استخوان درشت نی خارج می‌کنند و سپس قسمت‌های باقیمانده را به هم نزدیک می‌کنند.
در نوع دیگر یک برش در قسمت داخلی استخوان درشت نی داده و استخوان‌های بالا و پایین را در قسمت داخل از هم دور می‌کنند. بعد از هر کدام از این اعمال جراحی ممکن است جراح ارتوپد، دو قطعه بالایی و پایینی استخوان را به توسط پیچ یا پلاک به یکدیگر متصل کند تا راحت‌تر جوش بخورند.

مراقبت های لازم پس از جراحی زانو:

حتی الامکان زانوی شما در وضعیت مستقیم قرار گیرد و جهت کاهش خونریزی و درد مقداری بالاتر از سطح قلب باشد و روی محل عمل، کیسه یخ استفاده نمایید. همچنین اگر ضعف نداشته باشید، عصر روز بعد عمل می‌توانید کنار تخت نشسته و پاهایتان را آویزان کنید. اگر افت فشار و ضعف نداشتید با کمک دو عصا زیر بغل بدون وزن گذاری روی اندام جراحی شده راه بروید.
کبودی و خون مردگی در ساق بدلیل مصرف داروی ضد انعقاد است و کمپرس سرد شدت آن را کم می‌کند . با دو عصا بدون وزن گذاری راه بروید و هفته اول پس از جراحی می‌توانید فیزیوتراپی خود را شروع کنید.

نرمی کشکک زانو یکی از رایج ترین دلایل درد مزمن زانو است و اولین علامتش احساس درد در مفصل زانوست. دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص زانو در اصفهان، آماده ارائه بهترین خدمات درمانی مرتبط با نرمی کشکک، به مراجعه کنندگان محترم می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانوورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانو

اگر مبتلا به درد زانو، به ویژه دردهای ناشی از آرتروز زانو هستید، پس از مشورت با متخصص ارتوپدی، می‌توانید حرکات زیر را برای کاهش درد در آرتروز زانو انجام دهید و شاهد نتایج بسیار خوبی باشید ... ادامه مطلب

درمان پارگی مینیسکدرمان پارگی مینیسک

همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. ... ادامه مطلب

علائم  آرتروز و ساییدگی مفصل زانوعلائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود ... ادامه مطلب

معرفی دکتر موید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465