منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر

استئوتومی چیست

معمول ترین نوع جراحی برای رفع انحراف زانو، استئوتومی زانو نام دارد. به این معنی که پزشک جراح بعد از برش پوست، استخوان درشت نی را با وسایلی شبیه اسکنه در قسمت های بالای آن بطور کاملاٌ کنترل شده می‌شکند و سپس دو قطعه بالا و پایین را در امتداد مناسب قرار می‌دهد بطوریکه در امتداد جدید، استخوان‌های ران و ساق تقریبا در یک امتداد قرار بگیرند. سپس استخوان‌ها باید مدتی در این وضعیت بمانند تا به هم جوش بخورند.

اهداف استئوتومی

اصلاح بدشکلی زانو
جابجایی محور وزن از منطقه خراب شده به جای سالم تر یا مرکز زانو
افزایش طول عمر زانو
در موارد آغاز آرتروز با کم کردن درد وعلایم آزار دهنده

باید توجه داشت که استئوتومی اگر به موقع انجام گردد می‌تواند از ایجاد آرتروز و پیشرفت آن جلوگیری کند و حتی در مواردی که روند آرتروز در یک طرف مفصل آغاز گردیده، نیاز به تعویض مفصل را برای سالیان سال به عقب اندازد. با این عمل آناتومی زانوی فرد حفظ شده که یکی از مزایای آن این است که محدودیت در انجام فعالیت‌های فیزیکی نخواهیم داشت و بیمار می‌تواند پس از انجام این عمل و بهبودی در تمام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی قبل شرکت کند و هزینه‌های عمل نیز بسیار کمتر است.
برای اینکار ممکن است بعد از عمل جراحی زانو، پزشک معالج کل اندام تحتانی بیمار را از کف پا تا بالای ران گچ گیری کند تا مدتی محل شکسته شده بی‌حرکت مانده و جوش بخورد. البته تحمل گچ به مدت بیش از یک ماه برای بیمار مشکل است. همچنین در این روش به علت اینکه زانو مدتی بی حرکت می‌ماند دچار قدری محدودیت حرکتی شده و عضلات ران هم ضعیف می‌شوند. بنابراین بیمار بعد از خارج کردن گچ باید مدتی زیر نظر فیزیوتراپ نرمش‌های خاصی را انجام دهد تا دامنه حرکتی مفصل زانو به حد قبلی بازگردد و عضلات اندام هم قوی شوند.

انجام عمل استئوتومی زانو در اصفهان

عمل جراحی استئوتومی زانو ممکن است به دو شکل انجام شود:

در یک نوع، یک قسمت مثلثی شکل از استخوان را از قسمت‌های خارجی استخوان درشت نی خارج می‌کنند و سپس قسمت‌های باقیمانده را به هم نزدیک می‌کنند.

در نوع دیگر یک برش در قسمت داخلی استخوان درشت نی داده و استخوان‌های بالا و پایین را در قسمت داخل از هم دور می‌کنند. بعد از هر کدام از این اعمال جراحی، ممکن است جراح ارتوپد، دو قطعه بالایی و پایینی استخوان را توسط پیچ یا پلاک به یکدیگر متصل کند تا راحت‌تر جوش بخورند.
شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به دکتر مهدی مویدفر به عنوان جراح و متخصص زانو در اصفهان، برای رفع انواع انحرافات زانوی خود اقدام نمایید.

تورم زیر زانو عموما در میان کودکانی مشاهده می‌شود که ورزش‌های شامل دویدن، پریدن یا چرخیدن را انجام می‌دهند. این عارضه که ازگوداشلاتر نیز نامیده می‌شود، می‌تواند در دامنه حرکتی فرد ایجاد محدودیت کند. جهت درمان این عارضه دکتر مهدی مویدفر، آماده ارائه بهترین خدمات درمانی به شما عزیزان می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پارگی تاندون زانو و درمان آنپارگی تاندون زانو و درمان آن

پارگی تاندون زانو یکی از آسیب هایی است که می‌تواند باعث کاهش دامنه حرکتی زانو شود. در این مقاله به علائم و نحوه درمان این آسیب می‌پردازیم. ... ادامه مطلب

علائم  آرتروز و ساییدگی مفصل زانوعلائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود ... ادامه مطلب

درمان پارگی مینیسکدرمان پارگی مینیسک

همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر موید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465