منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / جراحی استئوتومی زانو

جراحی استئوتومی زانو

استئوتومی زانو

جراحی استئوتومی به عملی گفته می‌شود که با بریدن استخوان و برداشتن قسمتی از آن، طول (بلند و کوتاه کردن استخوان) و یا امتداد استخوان اصلاح می‌شود در استئوتومی زانو با این عمل چرخش یا زاویه استخوان تغییر داده می‌شود به نحوی که روی عملکرد آن تاثیرات مثبتی گذاشته شود. در انحرافات زانو به شکل پای پرانتزی یا پای ضربدری، فشار مضاعف به یک طرف از مفصل زانو وارد خواهد شد.

اینستاگرام دکتر مویدفر

وقتی فشار یک‌طرفه به مفصل زانو وارد شود، این مفصل از همان ناحیه دچار آسیب شده درگیر مشکلاتی می‌شود که همراه با درد ممکن است محدودیت حرکتی هم درپی داشته باشد. علاوه بر این موارد ذکر شده، شکل ظاهری و نامتعارف بودن پاها در این وضعیت است که آن هم خود، مسئله مهمی محسوب می‌شود. بهترین روشی که برای درمان این بیماری استفاده می‌شود، جراحی استئوتومی است. البته علاوه بر روش مناسب برای درمان انحرافات زانو، جراحی که اقدام به عمل استئوتومی می‌نماید بسیار اهمیت دارد. دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو اصفهان، می‌تواند مبتلایان به این عارضه را یاری دهد.


مانند همه جراحی‌ها در استئوتومی هم علاوه بر درمان انحراف زانو، عوارضی هم شامل حال بیمار خواهد شد. در بسیاری از موارد، بیمار 2 تا 4 روز پس از انجام عمل جراحی در بیمارستان بستری می‌شود. در این مدت تحت نظارت قرار داشته و داروهای مسکن و ضد درد تجویز می‌شود. پس از انجام عمل جراحی، جراح، با قرار دادن زانو در زانو بند یا آتل و یا حتی گچ‌گیری به روند درمان سرعت می‌بخشد. از طرفی با این کار جلوی صدمات احتمالی به زانو که در این حالت بسیار حساس است نیز گرفته می‌شود. در بسیاری از موارد، جراح برای مدتی استفاده از عصا را الزامی می‌دارد.

در حدود 6 هفته پس از انجام عمل جراحی، شما به جراح مراجعه خواهید کرد تا وی وضعیت شما را بررسی کند، عکسی به وسیله اشعه ایکس از زانوی شما گرفته می‌شود تا جراح روند بهبودی در جراحی استئوتومی را بررسی نماید. پس از این ملاقات، جراح به شما خواهد گفت که چه موقع می‌توانید به آسودگی وزن روی پای خود بگذارید.

توانبخشی پس از عمل جراحی استئوتومی


پس از اجازه جراح برای شروع فعالیت وحرکت در زانو، تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ آغاز می‌شود. تمریناتی برای سهولت در راه رفتن برای شما تجویز می‌شود و با گذشت 6 ماه از جراحی استئوتومی، می‌توانید به تدریج بدوید و در صورت تمایل، فعالیت‌های ورزشی خود را از سرگیرید.

بازگشت به کار

افرادی که کار آنها به شکلی است که صرفا پشت میز می‌نشینند، می‌توانند پس از گذشت 2 تا 4 هفته بعد از جراحی استئوتومی، به کار خود بازگردند و بیمارانی که شغل آنها وابسته به فعالیت‌های بدنی می‌باشد، حدود سه ماه طول می‌کشد تا بتوانند به کار خود بازگردند.

به دلیل اهمیت زیاد و بار حرکتی سنگینی که زانو متحمل می‌شود، کاهش کارایی آن، با افزایش سن زیاد می‌شود. با توجه به پیشرفت‌های وسیع علم پزشکی و جراحی و فراگیر بودن آن در هر نقطه از ایران، امکان انجام بهترین جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی در اصفهان نیز میسر می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر مهدی مویدفر جهت تعویض مفصل زانو اقدام کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آرتروز زانو چیست؟آرتروز زانو چیست؟

آرتروز یا ساییدگی مفصل، بیماری پیش رونده‌ای است که زمینه ساز آن، تخریب و فرسایش غضروف مفصلی است. غضروف بافتی لغزنده است که انتهای استخوان‌ها را در یک مفصل می‌پوشاند؛ و به دلیل ماهیت لغزندگی، موجب می‌شود استخوان‌ها بر روی هم حرکتی آسان داشته باشند ... ادامه مطلب

ارتباط چاقی با درد زانوارتباط چاقی با درد زانو

بسياري از افرادي كه دچار اضافه وزن يا چاقي هستند درد زانو را تجربه مي‌كنند. در بسياري از اين افراد كاهش وزن مي‌تواند ميزان درد را كاهش داده و احتمال ايجاد آرتروز را نيز كم كند ... ادامه مطلب

آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟

اصلی‌ترین دلایل دردهای زانو که در نهایت به جراحی مفصل زانو ختم می‌شود، آرتروز، روماتیسم و سوانحی است که به زانو آسیب می‌زنند. قاعده‌ی کلی این است که اگر فعالیت‌های روزانه‌ی شما که شامل نشستن، ایستادن، پیاده‌روی، رانندگی و کارکردن در اثر درد زانو دچار اختلال گردیده‌است حتما از راهکارهای پزشکی استفاده ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین