منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی

درمان پای پرانتزی

ژنووارم، زانوی پرانتزی یا پا کمانی به انحراف مفصل زانو گفته می‌شود. در این حالت هنگامی که مچ پاها کنار هم قرار می‌گیرند، زانوها از هم فاصله دارند.

صفحه اینستاگرام دکتر مویدفر

علل پرانتزی شدن پاها

به 4 دلیل ممکن است پاها پرانتزی شوند که این دلایل عبارتند از:

1- کمبود ویتامین D3 در کودکی

هنگامی که نوزاد به دنیا می‌آید فرم اندام‌های تحتانی، به شکل هلالی یا پرانتزی می‌باشد. به تدریج طی 2 سال صاف می‌گردد و به صورت طبیعی تا 4 سالگی زانوها به حالت X یا ضربدری ملایم در خواهند آمد و زاویه استخوان ران و ساق به حدود 6 درجه خواهد رسید.
در صورت کمبود مصرف ویتامین D3 یا اختلال در متابولیسم کلسیم و فسفر، اصلاح پرانتزی در طی رشد رخ نمی‌دهد و حتی ممکن است تشدید گردد و زانوها ظاهر پرانتزی به خود بگیرند.

2- پاره شدن مینیسک داخلی و ساییدگی در سمت داخل زانو

اتفاق به نسبت شایعی که معمولاً در خانم‌های بالاتر از 40 سال رخ می‌دهد، پارگی مینیسک داخلی و همچنین کندگی مینیسک از ریشه می‌باشد، که در صورت عدم درمان مناسب، می‌تواند زانو را به سمت آرتروز و کج شدن ببرد و ایجاد زانوی پرانتزی بنماید.

3- آسیب صفحه رشد یک طرفه در کودکان

این آسیب به دلیل به هم خوردن تعادل رشد مساوی، در دو طرف صفحه رشد، منجر به انحراف زانو در اندام آسیب دیده می‌گردد.

4- شکستگی در مفصل زانو یا استخوان‌های ساق و ران

در صورت بد جوش خوردگی در سطح مفصل زانو یا انحراف محل شکستگی در استخون‌های بالا و پایین زانو امتداد طبیعی در اندام از دست می‌رود.

تشخیص زانوی پرانتزی

اولین قدم گرفتن شرح حال و بررسی سابقه و زمان ایجاد پرانتزی است. سپس در حالت ایستاده از جهات مختلف و در راه رفتن، انحراف اندام بررسی می‌گردد. در تصویر برداری عکس ایستاده زانو با نمای رخ و نیم رخ و عکس الایمنت مفصل، یا 3 مفصل که امتداد اندام را از مفصل لگن تا مچ پا نشان می‌دهد و با ترسیم خطوط و زوایا روی عکس الایمنت، سهم انحراف را در بالا و پایین زانو، و میزان آن را جهت تصمیم در درمان مشخص می‌نماید. عکس‌های رادیولوژی اضافه بر آن نیز در مواردی کمک کننده است.

درمان پای پرانتزی در اصفهان

درمان زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی در صورتی که میزان انحراف کم باشد و در طی زمان پیشرونده نباشد، و بیمار درد کناره داخلی زانو احساس نکند، نیاز به اصلاح جراحی یا استئوتومی ندارد. ولی اگر غیر از این باشد نیاز به جراحی خواهد بود. در ادامه به روش‌های جراحی درمان زانوی پرانتزی خواهیم پرداخت.

درمان جراحی

قبل از بسته شدن صفحات رشد در کودکان و نوجوانان، می‌توان با متوقف کردن یک طرفه صفحه رشد، که به صورت موقت به وسیله پیچ و پلاک یا منگنه در سمت محدب صفحه رشد اعمال می‌شود و همچنان رشد در سمت مقعر ادامه می‌یابد، به تدریج انحراف را اصلاح نمود.

پس از کامل شدن رشد، تنها با عمل استئوتومی یا برش جراحی روی استخوان می‌توان آن را اصلاح نمود. که به دو روش گوه بسته و گوه باز انجام می‌شود. عمل جراحی استئوتومی در زانوی پرانتزی اغلب در زیر زانو و سپس بالای زانو و به ندرت، هم از زیر زانو و هم بالای زانو انجام می‌پذیرد.

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل

در بیمارانی که دچار انحراف هستند و علاوه بر آن دچار آرتروز یا تخریب شدید عفونت زانو شده‌اند و بعد از سن میانسالی می‌باشند، با انجام عمل آرتروپلاستی زانو یا تعویض مفصل، هم انحراف اصلاح می‌شود و هم سطح غضروفی تخریب شده با پروتز جایگزین می‌گردد.

نرمی کشکک زانو یکی از رایج ترین دلایل درد مزمن زانو است و اولین علامتش احساس درد در مفصل زانو می‌باشد. دکتر مهدی مویدفر، متخصص زانو در اصفهان، آماده ارائه بهترین خدمات درمانی مرتبط با نرمی کشکک، به مراجعه کنندگان محترم می‌باشد


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم آسیب مفصل زانوعلائم آسیب مفصل زانو

درد زانو، دردی شایع در سنین بزرگسالی است که معمولا بوسیله‌ی سایش و پارگی ساختارهای مختلف آن در طول فعالیت‌های روزانه مانند پیاده‌روی، بلندکردن اشیا و سرپا ایستادن و در طول زمان ایجاد می‌شود ... ادامه مطلب

افرادی که بیشتر مبتلا به درد زانو می‌شوندافرادی که بیشتر مبتلا به درد زانو می‌شوند

درد زانو افراد زیادی را درگیر می‌کند و نقش مهمی در خدشه دار کردن کیفیت زندگی دارد. به همین دلیل کسب اطلاعات هر چه بیشتر در مورد این عارضه می‌تواند در پیشگیری و بهبود یا درمان موفق آن کمک کننده باشد ... ادامه مطلب

پای پرانتزی چیست؟پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی پدیده‌ای رایج در افراد تازه متولدشده است، زیرا استخوان‌ها و مفاصل آن‌ها در حال رشد است و هنوز همه‌ی ساختارها در جایگاه ثابت خود قرار نگرفته‌اند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465