منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی

آسیب‌های زانو

زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن محسوب می شود، به خصوص برای ورزشکاران. چرا که این مفصل در فعالیت‌های ورزشی به دلیل ارتباط ضعیف استخوان‌های آن با یکدیگر بسیار آسیب پذیر است. مفصل زانو در مقابل نیروهای که از طرفین به آن وارد می‌شود و نیرویی که حرکت چرخش در آن تولید می کند بدون دفاع است. در این مطلب برخی از آسیب‌های زانو را به شما معرفی می کنیم.

صفحه اینستاگرام دکتر مویدفر

آسیب ناشی از فشار

کمبود لایه های حمایت کننده در مفصل زانو آن را مستعد پذیرش صدمات ناشی از فشار می‌نماید. در فوتبال، بسکتبال و کشتی موقعیت‌های بسیاری ایجاد می‌شود که باعث فشردگی و کوبیدگی زانو می‌شود. نیرویی که بر اثر ضربه وارد می‌شود ممکن است منجر به پارگی پرده سینوویال و یا پرده ضریع شود.

آسیب ناشی از پیچیدگی

آسیب ناشی از پیچیدگی بر اثر چرخش غیر طبیعی زانو صورت می‌گیرد. در نتیجه چرخش غیر طبیعی در اندام های داخلی زانو، تغییر وضعیت ایجاد میشود. اغلب در حین فعالیت‌های مانند کشتی، فوتبال، بسکتبال و اسکی، موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که زانوی ورزشکار را در معرض صدمات ناشی از پیچیدگی قرار می دهد. در چنین موقعیت‌ها، پا در یک جهت ثابت می شود و بدن در جهت مخالف حرکت می‌کند. این گونه آسیب‌های ورزشی می‌تواند ورزشکار را چندین ماه از میادین دور کند.

آسیب رباط‌ها

از آنجا که آسیب رباط‌های مفصل زانو باعث اختلال در پایداری غیرفعال زانو می‌شود، باید به عنوان خطر بالقوه تحت درمان قرار گیرد. آسیب‌های رباط مانند منیسک شایع بوده و عمدتا ورزشکاران رشته های دارای برخورد مانند فوتبال، هندبال، بسکتبال را در بر می‌گیرد. آسیبهای رباط در مفصل زانو ناشی از برخورد با حریف در ورزشهای دارای برخورد است اما این نوع آسیب می تواند بدون هیچ گونه تماس بدنی نیز به وجود آید، مانند چرخش و سایر حرکت‌هایی که فراتر از دامنه طبیعی حرکت است. در صورتی که آسیب رباط زانو حاد باشد جراحی زانو برای درمان آن ضرورت می‌یابد.

درمان آسیب‌های زانو در اصفهان

آسیب‌دیدگی منیسک

وقتی روی مفصل فشار وارد بیاید یا مفصل زانو بچرخد درد در مفصل (در قسمت طولی آن) ایجاد می‌شود. چنانچه حرکت‌های بخصوصی باعث بروز درد ناگهانی شود، ادامه این حرکات ممکن است به التهاب زانو اضافه کند. در پاره‌ای از موارد زانو قفل می‌کند که نشانه متلاشی شدن منیسک بر اثر فشار وارد آمده روی آن می‌باشد. در مواردی دیگر منطقه‌ای از زانو به نظر حساس می‌آید که ناشی از بیرون‌زدگی مایع مفصل است (کیست منیسک). شما عزیزان جهت درمان آسیب‌های مینیسک زانو(مانند پارگی آن) که امروزه به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود، می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین متخصصان زانو مراجعه نمایید.

آرتروز زانو

آرتروز زانو در کشور ما به دلیل فرهنگ، آداب غذایی، مذهبی و ... همچون نشستن چهار زانو، دو زانو و استفاده از دستشویی ایرانی (که بیشترین فشار را به کشکک زانو وارد می کند)از شایع ترین بیماری‌های زانو است.
راه‌های درمان و جلوگیری از آرتروز زانو، کاهش وزن برای کسانی که اضافه وزن دارند، تقویت عضلات اطراف زانو، تغییر سبک زندگی همچون صحیح نشستن، استفاده از صندلی، رعایت مسائل ورزشی و استفاده از اسانسور به جای پله، می‌باشد.
اگر فرد با رعایت سبک زندگی سالم و استفاده از داروهای ضد التهاب، دردش بهبود نیافت و همچنین نتایج رادیوگرافی حاکی از آرتروز شدید بود، جراحی و تعویض مفصل برای بیمار ضرورت می یابد.

یکی از عوامل کاهش دامنه حرکت زانو و ایجاد تورم و التهاب در این مفصل، آب اوردن زانو می‌باشد که برای درمان آن می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص و جراح زانو در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پای پرانتزی چیست؟پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی پدیده‌ای رایج در افراد تازه متولدشده است، زیرا استخوان‌ها و مفاصل آن‌ها در حال رشد است و هنوز همه‌ی ساختارها در جایگاه ثابت خود قرار نگرفته‌اند ... ادامه مطلب

جراحی ACL چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟جراحی ACL چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟

رباط ACL یکی از رباط‌های اصلی زانو است که با اتصال استخوان ران به استخوان درشت‌نی موجب حفظ پایداری ساختار زانو می‌شود. در طی فعالیت‌های سنگین فیزیکی، این رباط در کنار سایر ساختارهای زانو تحت فشار قرار می‌گیرد و آسیب می‌بیند. این آسیب‌ها از جمله در ورزشکاران بسیار شایع هستند. ... ادامه مطلب

جراحی اصلاح پای ضربدری یا ایکسی (DFO)جراحی اصلاح پای ضربدری یا ایکسی (DFO)

پای ضربدری یا پای ایکسی زمانی ایجاد می‌شود که هنگام ایستادن صاف که زانوی پاها با هم در تماس هستند، مچ دو پا با فاصله از هم قرار بگیرند. پای ضربدری با توجه به فاصله‌ی بین دو مچ پا می‌تواند خفیف تا شدید باشد. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین