منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی عملی جراحی است که جراحان ارتوپد آن را به منظور مشاهده، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل انجام می‌دهند. آرتروسکوپی واژه‌ای یونانی است که از دو بخش آرترو (به معنای مفصل) و اسکوپین (به معنای نگاه کردن) تشکیل شده است، بنابراین آرتروسکوپی در لغت به معنای نگاه کردن درون مفصل است. آرتروسکوپ، یک وسیله تیوبی شکل است که برای دیدن داخل مفصل از آن استفاده می‌شود. این دستگاه، سیستمی است که تشکیل شده از چند لنز، یک دوربین ویدئویی کوچک و یک منبع نوری برای دیدن. دوربین به یک سیستم مانیتور متصل می‌شود که به پزشک اجازه می‌دهد داخل مفصل را از طریق یک سوراخ کوچک ببینند.

آدرس اینستاگرام دکتر مویدفر

چگونگی انجام عمل آرتروسکوپی زانو

بیمار یکی از روش‌های بی‌حسی‌ زیر را پیش از آرتروسکوپی زانو دریافت می‌کند:
موضعی (فقط بی‌حسی زانو)
منطقه‌ای (بی‌حسی از کمر به پایین)
عمومی (بیمار کاملاً بیهوش می‌شود و به خواب می‌رود.)

جراح در ابتدا برش‌ها یا شکاف‌های کوچکی را داخل زانو ایجاد می‌کند، سپس محلول آب نمک ضد عفونی شده یا سالین را برای منبسط شدن زانو، داخل آن پمپ می‌کند تا بهتر بتواند داخل زانو را ببیند. جراح، دستگاه آرتروسکوپ را از یکی از این برش‌ها وارد زانو می‌کند و داخل زانو را با استفاده از دوربین متصل به آن به دقت بررسی می‌کند، اکنون او تصاویر دوربین را روی صفحه نمایش داخل اتاق عمل می‌بیند.
جراح پس از تعیین مشکل زانو ابزار کوچکی را از طریق برش‌ها وارد زانو می‌کند تا مشکل موجود را برطرف کند.پس از اتمام جراحی محلول آب نمک را از داخل مفصل تخلیه می‌کند و شکاف‌ها را با بخیه می‌بندد.

آرتوسکوپی زانو در اصفهان

دلایل متداول انجام آرتروسکوپی زانو

پارگی مینیسک (غضروف داخل زانو)
مینیسک خارجی دیسکی شکل (شکل‌گیری غیرطبیعی مینیسک)
شل بودن مفصل زانو
شکستگی داخل یا نزدیک مفصل زانو (اگرچه درمان این مشکل غالباً نیازمند رویکرد باز است.)
ترمیم پارگی رباط (گاهی باید جراحی باز انجام شود.)
زانو درد مداوم و مقاوم در برابر درمان محافظه کارانه (آرتروسکوپی تشخیصی زانو)
برداشتن پوشش داخلی (سینوویوم) ملتهب زانو

لازم به ذکر است تشخیص نهایی مبتنی بر آرتروسکوپی غالباً دقیق‌تر از تشخیصی است که به کمک جراحی باز سنتی، پرتو نگاری (اشعه ایکس) یا ام آر آی به تنهایی صورت می‌گیرد. شما عزیزان برای بهره‌مندی از بهترین عمل آرتروسکوپی زانو، می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان، مراجعه نمایید.

برنامه توانبخشی بعد ازعمل

متخصص فیزیوتراپی روش استفاده از چوب زیر بغل، انجام تمرین‌های تقویتی و افزایش دامنه حرکت را به بیمار آموزش می‌دهد. استمرار انجام این تمرین‌ها پس از جراحی برای حفظ دامنه حرکتی زانو، کاهش بافت همبند جای زخم و تقویت عضله‌های ضعیف مهم است. پزشک زمان دقیق شروع برنامه تمرینی توانبخشی برای بازیابی دامنه حرکتی و یا قدرت عضلات بالای زانو را مشخص می‌کند. تمرین‌های عضله‌های چهار سر و بالا بردن پا در حالت مستقیم دو حرکتی هستند که انجام آنها معمولاً به بیماران توصیه می‌شود.

کیست مینیسک یک بخش بیرون زده از مایع مفصلی است که در حاشیه مینیسک قرار گرفته و اغلب با پارگی افقی مینیسک همراه است. برای درمان این عارضه، با مراجعه به دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص زانو در اصفهان، می‌توانید انتظار بهترین نتایج درمانی را داشته باشید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط چاقی با درد زانوارتباط چاقی با درد زانو

بسياري از افرادي كه دچار اضافه وزن يا چاقي هستند درد زانو را تجربه مي‌كنند. در بسياري از اين افراد كاهش وزن مي‌تواند ميزان درد را كاهش داده و احتمال ايجاد آرتروز را نيز كم كند ... ادامه مطلب

علائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسیدعلائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسید

استئوآرتریت زانو می تواند باعث درد ، سفتی و تورم شود. در بعضی موارد نیز باعث کاهش عملکرد و ناتوانی فرد خواهد شد ... ادامه مطلب

رباط‌های زانو چه  هستند و کارکرد آنها چیست؟رباط‌های زانو چه هستند و کارکرد آنها چیست؟

رباط‌ها ساختارهای بافتی مستحکم و در عین حال انعطاف‌پذیری هستند که وظیفه‌ی اتصال استخوان به استخوان را مفاصل مختلف بدن بر عهده دارند. مفصل زانو که بعنوان بزرگترین مفصل بدن شناخته می‌شود متشکل از ارتباط سه استخوان اصلی شامل درشت‌نی، استخوان ران و کاسه‌ی زانو است ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین