منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی

درمان کیست بیکر

کیست بیکر که کیست پوپلیته نیز نامیده می‌شود معمولا در افراد بالغ به علت وجود یک مشکل در مفصل زانو به وجود می‌آید. از جمله این مشکل ها می‌توان به التهاب مفصل، پارگی منیسک زانو یا آرتروز اشاره کرد.
این شرایط می توانند سبب تولید بیش از حد مایع توسط زانو شده که این پدیده خود منجر به ایجاد کیست بیکر می‌شود. کیست بیکر یا کیست زانو در اطفال می‌تواند بدون وجود هیچ گونه مشکلی در مفصل زانو ایجاد شود.
با اینکه کیست بیکر می‌تواند سبب ایجاد تورم شده و در فرد احساس ناراحتی به وجود آورد، معمولا درمان مشکل زمینه ای آن، رهایی از این وضعیت را ممکن می‌کند.

اینستاگرام دکتر مویدفر

علل بروز کیست بیکر

از علل کیست بیکر زانو می‌توان به مایع سینوویال یا مایع مفصلی، اشاره کرد که در حالت عادی بصورت لایه‌ای، سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانده است. گاهی اوقات سلول‌های سینوویال در زانو، مقدار زیادی از این مایع را تولید می‌کنند که باعث ایجاد فشار زیاد در کپسول مفصلی می‌شود. این فشار علت ورم پشت زانو می‌شود. این تورم شدید موجب تشکیل کیست در پشت زانو می‌شود.

شایع‌ترین علل بروز کیست بیکر

آسیب‌های غضروفی زانو (آسیب‌های مینیسک)
آرتروز زانو
روماتیسم

سایر علل التهاب زانو

از آنجایی که زانو، یک مفصل بسیار پیچیده است، به آسانی دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. این آسیب‌دیدگی‌ها می‌توانند موجب التهاب زانو و تشکیل کیست در پشت زانو شوند.
علاوه بر مایع سینوویال، لخته‌های خون نیز می‌تواند باعث کبودی و تورم در پشت زانو و پشت ساق پا شود. بسیار مهم است که پزشک شما برای درمان ورم پشت زانو برآمدگی پشت زانو را معاینه کند و بررسی کند که این برآمدگی ناشی از کیست حاوی مایع است یا لخته‌ی خون. برای تشخیص این مورد ممکن است نیاز به عکسبرداری توسط MRI یا اولتراسوند (سونوگرافی) باشد.

علائم کیست بیکر

مهمترین علامت کیست بیکر دیدن و یا لمس یک برجستگی در پشت زانو است. این برجستگی وقتی که فرد زانویش را کاملا صاف و مستقیم نگه می‌دارد بیشتر به چشم می‌خورد.
کیست بیکر در غالب اوقات بدون درد است ولی در مواردی ممکن است با قدری درد همراه باشد. گاهی اوقات این کیست پاره شده و محتویات مایع آن به فواصل بین عضلات پشت ساق می‌ریزد. این واقعه موجب تورم و دردناک شدن عضلات پشت ساق می‌شود.

عوارض ناشی از کیست بیکر

تورم مزمن و بلند مدت زانو
درد شدید
عوارض همراه با آسیب مربوطه به زانو مانند پارگی غضروف میانی زانو

درمان کیست بیکر

جراحی

در صورتی که شما مبتلا به آرتروز زانو باشید، ممکن است حتی با درمان علت زمینه‌ای کیست بیکر، همچنان کیست سرجایش باقی بماند و از بین نرود. در صورتی که این کیست موجب درد زانو شده و محدوده حرکتی زانو را کاهش داده است، ممکن است پزشک شما، انجام جراحی را تجویز کند.
در صورتی که زانوی شما به علت حادثه یا ابتلا به آرتروز زانو، به شدت آسیب دیده است، ممکن است انجام جراحی برای ترمیم آن ضروری باشد. برداشتن کیست بیکر با جراحی کار ساده‌ای نیست، چرا که کیست بیکر بر خلاف سایر کیست‌ها، دارای لایه پوشاننده نیست. برای جراحی کیست بیکر، معمولا از تکنیک جراحی بسته به نام آرتروسکوپی استفاده می‌شود. در این روش، جراح از وسیله‌ای به نام آرتروسکوپ استفاده می‌کند که به شکل یک لوله باریک است و آن را در داخل زانو هدایت می‌کند. جراح با استفاده از وسایل جراحی بسیار ریزی که درون آرتروسکوپ قرار دارند، عمل جراحی را انجام می‌دهد.شما عزیزان با مراجعه به دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان، می‌توانید برای درمان کیست بیکر خود اقدام نمایید.

بیرون کشیدن مایع درون کیست

ممکن است پزشک، با استفاده از تصاویر اولتراسوند، سر سوزنی را به داخل کیست هدایت کند و سپس مایع درون کیست را بیرون بکشد.

فیزیوتراپی

انجام تمرینات سبک زانو به صورت منظم، می‌تواند دامنه حرکتی و قدرت عضلات اطراف زانو را افزایش دهد. می‌توان برای تسکین درد شدید زانو از کمک عصا استفاده کرد. شما همچنین می‌تواند با استفاده از بانداژ کشی و قرار دادن کمپرس سرد، درد زانوی خود را تسکین دهید.

دارودرمانی

ممکن است پزشک شما یکی از داروهای کورتیکاستروئید مانند کورتیزون را برای درمان التهاب ناشی از کیست تجویز کند. پزشک این دارو را مستقیما در کیست تزریق می‌کند. هرچند این روش درمانی موجب برطرف شدن درد ناشی از کیست می‌شود، اما نمی‌تواند از شکل‌گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

زانوبند طبی

سعی کنید از یک زانو بند کشی تنگ که کمی‌ به زانو فشار می‌آورد، استفاده کنید تا ازمیزان تورم زانو بکاهید. در صورتی که علائم ناشی از کیست بیکر به خودی خود برطرف نشدند به پزشک مراجعه کنید تا زانوی شما را معاینه کند و علت اصلی بروز کیست را تشخیص دهد.

درمان کیست بیکر در اصفهان

تزریق

گاهی اوقات بعد از بیرون کشیدن مایع درون کیست، برای کاهش درد پشت زانو و التهاب زانو، داروی کورتیزون (استروئید) در زانو تزریق می‌شود. البته این کار نمی‌تواند از بازگشت مجدد کیست جلوگیری کند.

با افزایش فشار بر روی مفصل زانو، این مفصل دچار ساییدگی خواهد شد. گاهی برای رهایی از درد ناشی از ساییدگی زانو، عمل تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی تنها راه درمانی خواهد بود. برای بهره مندی از بهترین درمان جهت تعویض مفصل زانو، شما عزیزان می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
زانودرد چه عللی دارد؟زانودرد چه عللی دارد؟

مفصل زانو به دلیل جایگاه خود، در هنگام ضربه یا تحرک، در معرض آسیب‌های فراوانی قرار می‌گیرد که این آسیب‌ها فرد را مستعد درد زانو در هر سنی می‌کنند. درد ایجادشده در زانو می‌تواند در مفصل زانو یا در کنار آن احساس شود که هر یک دلایل مختلفی می‌تواند داشته‌باشد ... ادامه مطلب

افرادی که بیشتر مبتلا به درد زانو می‌شوندافرادی که بیشتر مبتلا به درد زانو می‌شوند

درد زانو افراد زیادی را درگیر می‌کند و نقش مهمی در خدشه دار کردن کیفیت زندگی دارد. به همین دلیل کسب اطلاعات هر چه بیشتر در مورد این عارضه می‌تواند در پیشگیری و بهبود یا درمان موفق آن کمک کننده باشد ... ادامه مطلب

علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟

روماتیسم مفصلی زانو یا روماتوئید آرتریتیس (rheumatoid arthritis) یک بیماری خودایمن و التهابی است. بیماری خودایمنی به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که سیستم ایمنی بدن، سلول‌های بدن خودی را بعنوان عامل بیگانه شناخته و به اشتباه آنها را از بین می‌برد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465