منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو، که به آن آرتروپلاستی زانو نیز گفته می‌شود، یک عمل جراحی برای جاگذاری مفصل جدید زانو به جای مفصل آسیب دیده بیمار است. افراد مبتلا به بیماری مفصلی شدید ممکن است به علت درد شدید نتوانند فعالیت‌های عادی که نیاز به خم کردن زانو دارد، مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را انجام دهند. این عمل جراحی ممکن است برای شخصی که دچار آرتروز شدید یا آسیب شدید زانو شده باشد، در نظر گرفته شود. این عمل موجب بر طرف شدن درد زانوی بیمار و نیز بهبود عملکرد زانو می‌گردد.
پزشک ارتوپد در معاینه زانو، محدوده حرکتی زانو، قدرت زانو و پایداری مفصل زانو را بررسی می‌کند. همچنین از رادیوگرافی زانو نیز بهره می‌برد تا متوجه شدت آسیب به مفصل زانو گردد . اگر بیمار معیارهای کافی برای نیاز به جراحی آرتروپلاستی زانو یا عمل جراحی تعویض مفصل زانو را داشته باشد، این عمل به بیمار توصیه خواهد شد.

شانس موفقیت آرتروپلاستی زانو

شانس موفقیت آرتروپلاستی زانو یا عمل جراحی تعویض مفصل زانو تا حدود زیادی بالاست. حدود 97% از جراحی‌های تعویض مفصل زانو موفقیت آمیز هستند.

مزایای عمل جراحی تعویض مفصل زانو

مهمترین تاثیر مثبت جراحی تعویض مفصل زانو این است که درد بیمار از بین می‌رود و عصا یا واکر حذف خواهد شد. اغلب بیماران که از درد شدید زانو رنج می‌برند، توانایی راه رفتن یا نشستن را ندارند که بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو قادر خواهند بود فعالیت‌های روزمره را بطور عادی انجام دهند. صدای زانوها حین راه رفتن یا باز و بسته کردن زانوها بعد از عمل حذف می‌شود.
برای بیشتر بیماران، بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، درد از بین می‌رود، حرکات بهبود می‌یابد و در نتیجه کیفیت زندگی بهتر می‌شود. این عملکرد خوب زانوها بعد از عمل معمولا تا حداقل 15 سال تداوم می‌یابد.
در صورتی که زانوهایتان را می‌توانید بعد از عمل کاملا خم کنید، توصیه به رانندگی،3 هفته پس از عمل می‌شود. البته در صورتی که شما کنترل خوبی بر روی عضلات زانویتان هم داشته باشید. انجام عمل تعویض مفصل زانو در اصفهان، توسط دکتر مهدی مویدفر، به عنوان متخصص و جراح زانو، صورت می‌گیرد.

تعویض مفصل زانو در اصفهان

مراقبت‌های پس از جراحی تعویض مفصل زانو

بیمار روز پس از عمل جراحی می‌تواند تحرک داشته باشد و راه رفتن را با کمک عصا یا واکر آغاز کند. متحرک شدن سریع مفصل برای پیش گیری از ایجاد لخته خون در ورید‌های پا و آمبولی ضروری است. حرکت، خیلی زود در مفصل جراحی شده آغاز می‌شود و فرد می‌تواند با حرکت دادن مفصل به کاهش هر چه سریع‌تر درد کمک کند. برگشت سریع بیمار به فعالیت‌های زندگی از فواید این جراحی است.

مناسب ترین سن برای جراحی تعویض مفصل زانو

از آنجا که طول عمر مفاصل مصنوعی 20 تا 25 سال است، بهتر است این عمل قبل از ۶۰ سالگی انجام نشود مگر اینکه بیمار انتخاب دیگری نداشته باشد. به عنوان مثال، در معاینات، سائیدگی مفصل زانو دیده شود یا بیمار درد زیادی داشته باشد. در این صورت جراح اقدام به جراحی زانو و تعویض مفصل زانو می‌کند.

اینستاگرام دکتر مویدفر

چه بیمارانی نیاز به تعویض مفصل زانو دارند؟

انواع مختلف آرتروز ممکن است نیاز به جراحی مفصل زانو را به وجود آورد.
آرتروز پوکی استخوان یا استئوآرتریت یک بیماری است که بیشتر افراد میانسال و سالخورده را درگیر می‌کند و ممکن است باعث شکسته شدن غضروف مفصل و استخوان مجاور در زانو شود. آسیب به غضروف و استخوان‌، حرکت را محدود می‌کند و باعث درد می‌شود.
آرتروز ورم مفاصل یا آرتریت روماتوئید، که باعث التهاب مایع غشایی مفاصل می‌شود، می‌تواند منجر به درد و سفتی گردد.
آسیب مفاصل به دلیل حوادث و تصادفات، نیز ممکن است باعث ایجاد آسیب به غضروف زانو شود. شکستگی، پاره شدن غضروف مینیسک و یا رباط‌ها، احتمال ایجاد آسیب جبران ناپذیر در مفصل زانو می‌کند.

نقرس یکی از عوامل ایجاد تورم در زانو است که با التهاب و قرمزی در ناحیه این مفصل همراه است. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به دکتر مهدی مویدفر برای درمان این عارضه اقدام کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانوعدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو، امروزه درمانی رایج در بیماران مسن می‌باشد. این جراحی به شکل مؤثری می‌تواند باعث بهبود درد، اصلاح فانکشن مفصل و بهبود کیفیت زندگی شود. مدیریت درد بعد از این جراحی که اغلب بسیار شدید است؛ یک چالش بزرگ برای جراح و بیمار میباشد ... ادامه مطلب

اصول مراقبت از زانوهااصول مراقبت از زانوها

زانو درد یکی از درد های رایج با افزایش سن است که بیشتر در بانوان دیده می شود . سن ، آسیب های قلبی ، فعالیت ورزشی و وزن از عوامل اصلی خطر هستند و اگر شما یکی از این مشکلات را داشته باشید لازم است برای پیشگیری از مشکلات مفاصل زانوی خود قدمی بردارید ... ادامه مطلب

رعایت چه نکاتی پس از تعویض مفصل زانو لازم است؟رعایت چه نکاتی پس از تعویض مفصل زانو لازم است؟

در جراحی تعویض مفصل زانو ساختارهای طبیعی آسیب‌دیده‌ی زانو برداشته شده و با ایمپلنت‌های مصنوعی جایگزین می‌شوند. این جراحی به نام جراحی تعویض مفصل زانو شناخته می‌شود. با توجه به اینکه زمان بازیابی سلامت و ریکاوری پس از جراحی کمی ‌طولانی است لازم است مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به دقت پیگیری شوند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین