منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / پارگی تاندون زانو و درمان آن

پارگی تاندون زانو و درمان آن

تاندون چیست؟

تاندون از بافت‌های رشته‌ای ‌مانند به وجود آمده که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کند و توانایی مقاومت در برابر کشش را دارد. تاندون نیز مانند رباط از کلاژن ساخته شده‌ و تفاوت آنها در این است که رباط استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کند ولی تاندون ماهیچه را به استخوان. تاندون حاوی دسته‌هایی از رشته‌های موازی کلاژن است و این ساختار معمولاً ریسمان‌گونه و سفیدرنگ و در طول و ضخامت‌های متفاوت وجود دارد.

تاندون زانو

تاندون کشکک زانو (Patellar tendon) در جلوی زانو از لبه پایینی استخوان کشکک به برجستگی بالا و جلوی استخوان درشت نی متصل می‌شود. تاندون کشکک عضله‌های چهارسر را به سر استخوان ساق پا متصل می‌کند. این تاندون کوتاه و محکم است و وظیفه اصلی آن انتقال نیروی کششی است که از طرف تاندون عضله چهارسر ران به استخوان کشکک وارد می‌شود. با انتقال این نیرو به استخوان درشت نی، زانو به حالت صاف و مستقیم در می‌آید. همچنین این تاندون در حین دویدن و پرش نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل زانو ایفا می‌کند.

پارگی تاندون‌ زانو

پارگی تاندون یکی از آسیب‌های جدی زانو است. تاندون کشکک زانو ممکن است به طور کامل یا جزئی پاره شود. زمانی که تاندون کشکک زانو پاره می‌شود، نمی‌توانید پای خود را صاف کنید؛ اگر هم بتوانید آن را حرکت دهید، این حرکت بسیار محدود و ضعیف است. این عارضه معمولاً در حین انجام ورزش‌های پرشی مانند بسکتبال، فوتبال، والیبال و ... که در آن ورزشکار به طور مداوم در حال تغییر جهت و جهش است و احتمال ضربه و فشار زیاد به زانو وجود دارد، اتفاق می‌افتد. افراد میانسالی که به انجام چنین ورزش‌ها یا فعالیت‌هایی مشغولند، بیش از جوانان در معرض پارگی تاندون زانو هستند.

برای درمان آسیب تاندون زانو، روشهای جراحی و غیرجراحی قابل انجام است که با توجه به صلاحدید متخصص جراحی زانو انتخاب و اِعمال می‌شوند. البته در صورتی که تاندون به طور کامل پاره شده باشد، تنها راه درمان، فقط جراحی است. با این وجود در اغلب موارد، حتی در صورتی که تاندون به طور کامل پاره شده باشد نیز، درمان این آسیب موفقیت‌آمیز بوده و نتایج بسیارخوبی به همراه دارد.

درمان پارگی تاندون در کلینیک دکتر مهدی مؤیدفر

علائم پارگی تاندون زانو

زمانی که تاندون کشکک زانو دچار پارگی می‌شود، اغلب صدایی در اثر این پارگی شنیده خواهد شد و این صدا اولین علامت پارگی تاندون زانو است. از علائم دیگر این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

تشخیص پارگی تاندون کشکک زانو

پزشک متخصص با معاینه بیمار، رادیوگرافی ساده و در صورت نیاز درخواست MRI می‌تواند پارگی تاندون کشکک را تشخیص دهد.

اینستاگرام دکتر مویدفر

درمان پارگی تاندون کشکک زانو به چه صورت است؟

اگر تاندون به طور کامل پاره شده باشد، تنها روش درمان جراحی است. این افراد ترجیحاً باید هرچه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. اگر درمان پارگی تاندون به وسیله عمل جراحی در زمان مناسب انجام شود،جراح زانو به طور مؤثرتری قادر خواهد بود عملکرد زانو را بازگرداند و از کوتاه شدن و آسیب دیدگی‌های تاندون جلوگیری نماید.

در کلینیک دکتر مهدی مؤیدفر، فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان، خدمات تشخیصی - درمانی مشکلات زانو به مراجعین گرامی ارائه می‌گردد. برای مشاوره و دریافت نوبت با شماره‌های درج شده در همین صفحه تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟

پای ضربدری یا genu valgum به انحراف زانو به سمت داخل گفته می‌شود. زمانی که افراد دارای پای ضربدری می‌ایستند و زانوهای خود را به هم می‌چسبانند فاصله‌ای بیش از 7ونیم سانتی‌متر بین قوزک دو پا بوجود می‌آید. پای ضربدری پدیده‌ای رایج در کودکان است و معمولا با رشد کودک، خودبخود رفع می‌شوند ... ادامه مطلب

درباره پارگی و آسیب منیسک زانو بیشتر بدانیددرباره پارگی و آسیب منیسک زانو بیشتر بدانید

پارگی منیسک زانو در حین فعالیت‌هایی بروز می‌کند که فشار مستقیم چرخش یا پیچش زانو را به منیسک زانو وارد کنند. علاوه بر چرخش ناگهانی، چمباتمه‌زدن و یا بلندکردن وزنه می‌تواند به آسیب منیسک زانو منجر شود ... ادامه مطلب

پارگی تاندون زانو و درمان آنپارگی تاندون زانو و درمان آن

پارگی تاندون زانو یکی از آسیب هایی است که می‌تواند باعث کاهش دامنه حرکتی زانو شود. در این مقاله به علائم و نحوه درمان این آسیب می‌پردازیم. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465