منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / علائم و درمان شکستگی استخوان کشکک زانو

علائم و درمان شکستگی استخوان کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو در حدود 1٪ از کل شکستگی‌های استخوانی را تشکیل می‌دهد. شکستگی کشکک ممکن است فقط یک ترک کوچک در استخوان باشد، یا به خرد شدن استخوان کشکک بی‌انجامد. در مواردی ممکن است با شکستگی کشکک زانو تغییر شکل استخوان از روی پوست لمس و دیده شود. مردان بیش از زنان به این عارضه مبتلا می‌شوند و این شکستگی اغلب در رنج سنی میانسالی رخ می‌دهد. شکستگی کشکک زانو به طور معمول در اثر ضربه سخت به قسمت جلوی زانو یا افتادن روی زانو ایجاد می شود. گاهی نیز شکستگی کشکک ممکن است در اثر انقباض شدید عضلات ران باشد.

آدرس اینستاگرام

علائم شکستگی کشکک زانو

اگر با شکستگی در ناحیه کشکک زانو مواجه شدید؛ علائم عبارتند از:

تشخیص شکستگی کشکک زانو

پس از مراجعه به متخصص زانو در اغلب موارد درخواست رادیوگرافی داده می‌شود. ارائه شرح حال، مشاهده رادیوگرافی بیمار و معاینه دقیق توسط پزشک، تشخیص شکستگی در استخوان کشکک را امکان پذیر می‌نماید. در کودکان ممکن است به ام آر آی (MRI) نیاز باشد.

درمان شکستگی استخوان کشکک زانو

درمان شکستگی کشکک زانو

درمان این عارضه به نوع شکستگی بستگی دارد. اگر شکستگی با زخم و جراحت همراه شود؛ برای کنترل خونریزی و جلوگیری از عفونت به درمان‌های وسیع تر نیاز خواهد بود. در مواردی که استخوان کشکک به اصطلاح خرد شده باشد؛ برای درمان، نیاز است تحت عمل جراحی، قطعات شکسته شده استخوان برداشته، و در صورت امکان مجدد کنار هم فیکس شوند. در مواردی که شکستگی جزئی رخ داده است؛ درمان فقط با بی حرکت کردن زانو توسط گچ گیری صورت می‌گیرد. گچ گیری به جهت ثابت نگه داشتن پا و جلوگیری از حرکت زانو در حین جوش خوردن استخوان کشکک انجام می‌شود.
مصرف داروهای مسکن برای کاهش درد کشکک زانو و راحتی بیشتر بیمار در اثر شکستگی، ممکن است توسط پزشک متخصص تجویز شود. با اقدامات درمانی مناسب بهبود شکستگی کشکک زانو حدوداً 6 تا 8 هفته طول می‌کشد؛ و پس از بهبودی در برخی موارد برای تقویت و انعطاف پذیری زانو، انجام تمرینات و حرکات ورزشی مناسب توصیه می‌گردد.

اگر دچار آسیب دیدگی کشکک زانو شدیم چه کنیم؟

پس از مراجعه به پزشک متخصص از دوره بهبودی خود مطلع شوید. زمان مراجعه مجدد به پزشک را هماهنگ کنید. از نحوه صحیح انجام فعالیت‌های روزمره و محدودیت‌های حرکتی احتمالی که به کیفیت و سرعت بهبودی، کمک می‌کند آگاه شوید؛ و از پزشکتان بخواهید؛ علائم یا مشکلاتی را که در صورت مواجهه با آنها نیاز است به ایشان اطلاع دهید؛ برایتان بازگو کنند.

پیشگیری از شکستگی کشکک زانو

بیشتر شکستگی‌های کشکک زانو در اثر حوادث ایجاد می‌شود که جلوگیری از آنها آسان نیست. با این حال کارهایی وجود دارد که می تواند از آسیب دیدگی جلوگیری کند که شامل موارد زیر می‌باشد:

کفشی بپوشید که مناسب باشد و پشتیبانی خوبی داشته باشد.
قبل از حرکات ورزشی حتماً گرم کنید و پس از آن، حرکات کششی مناسب انجام دهید.
اگر به ورزش یا فعالیتی اشتغال دارید که با برخورد استخوان زانو همراه است، حتما از تجهیزات محافظتی استفاده کنید.

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو، با سالها تجربه و آگاهی از به روزترین متدها در حیطه زانو، می‌تواند ارائه دهنده مناسب ترین اقدامات تشخیصی - درمانی به افرادی باشد که از مشکلات حاد و مزمن در محدوده زانو رنج می‌برند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پای پرانتزی چیست؟پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی پدیده‌ای رایج در افراد تازه متولدشده است، زیرا استخوان‌ها و مفاصل آن‌ها در حال رشد است و هنوز همه‌ی ساختارها در جایگاه ثابت خود قرار نگرفته‌اند ... ادامه مطلب

زانودرد چه عللی دارد؟زانودرد چه عللی دارد؟

مفصل زانو به دلیل جایگاه خود، در هنگام ضربه یا تحرک، در معرض آسیب‌های فراوانی قرار می‌گیرد که این آسیب‌ها فرد را مستعد درد زانو در هر سنی می‌کنند. درد ایجادشده در زانو می‌تواند در مفصل زانو یا در کنار آن احساس شود که هر یک دلایل مختلفی می‌تواند داشته‌باشد ... ادامه مطلب

افرادی که بیشتر مبتلا به درد زانو می‌شوندافرادی که بیشتر مبتلا به درد زانو می‌شوند

درد زانو افراد زیادی را درگیر می‌کند و نقش مهمی در خدشه دار کردن کیفیت زندگی دارد. به همین دلیل کسب اطلاعات هر چه بیشتر در مورد این عارضه می‌تواند در پیشگیری و بهبود یا درمان موفق آن کمک کننده باشد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465