منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / علل احتمالی درد پشت زانو و روشهای درمان آن

علل احتمالی درد پشت زانو و روشهای درمان آن

درد پشت زانو از شکایت‌های رایج افراد مسن و برخی از ورزشکاران است. درد پشت زانو اغلب به علت بیماریها و آسیبهای ایجاد شده در زانو بوجود می‌آید. به همین دلیل، برای درمان این درد ابتدا باید علت اصلی ایجاد آن توسط پزشک متخصص زانو شناسایی شود؛ سپس اقدامات درمانی آغاز گردد.

علل درد پشت زانو

دلایل مختلفی برای درد پشت زانو وجود دارد که ممکن است با موارد زیر مرتبط باشد:

درد پشت زانو بیش از همه موارد عنوان شده، به کیست بیکر، آسیب رباط صلیبی خلفی و آرتروز زانو برمی‌گردد. که در ادامه به طور مفصل به این مشکلات در زانو خواهیم پرداخت.

کیست بیکر

کیست تجمع مایع، درون یک لایه نازک است. کیست پوپلیتئال یا بیکر در فرورفتگی پشت زانو ایجاد می‌شد. کیست بیکر معمولاً با سایر بیماریهای زانو مرتبط است؛ از جمله آرتروز، آرتریت روماتوئید، آسیبهای غضروف و التهاب مفصل زانو. انواع مختلفی از آسیبهای وارده به زانو نیز می تواند باعث ایجاد کیست شود، که زمین خوردن و فرود آمدن بر روی زانو، و ضربه مستقیم به زانو از آن جمله‌اند. زانو به طور طبیعی مایعی را که در اثر بیماریها و آسیبها جمع می‌شود را به پشت زانو می‌راند؛ که با گذشت زمان، این مایعات در فرورفتگی پشت زانو جمع شده و باعث تشکیل کیست می‌گردند. در صورت ترکیدن کیست بیکر، ممکن است تورم و درد تا ساق پا هم منتشر شود. همچنین با ترکیدن کیست ممکن است در هر نقطه از زانو تا مچ، کبودی ایجاد شود.

آسیب رباط صلیبی

آسیب رباط صلیبی خلفی در اثر کشش بیش از حد یا پارگی این رباط ایجاد می شود که از ناحیه ران تا استخوان ساق پا از طریق زانو عبور می کند. این عارضه غالباً در اثر ضربه شدید به جلوی زانوی خمیده، و در مواقعی هم در زمین خوردن و برخورد شدید زانو با زمین، یا در حین ورزشهای پر برخورد مانند فوتبال، راگبی و ... ایجاد می شود. آسیب زانو در تصادفات هم می‌تواند موجب کشش یا پارگی رباط صلیبی شود. همچنین هنگام صاف شدن بیش از حد پا و خم شدن زانو به سمت عقب هم ممکن است رباط صلیبی دچار آسیب شود.

درد پشت زانو و درمان آن در اصفهان

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از علل شایع درد پشت زانو است. در آرتروز، غضروف زانو که روی مفصل قرار دارد فرسوده می شود. فرسایش غضروف زانو به مرور زمان موجب درد در نقاط مختلف زانو از جمله قسمت پشت آن و افزایش آسیب به زانو خواهد شد. عوارض استئوآرتریت یا آرتروز زانو، که درد پشت زانو هم از آن دسته می‌باشد، معمولاً در افراد بالای 50 سال دیده می‌شود؛ و هرچه سن افزایش یابد احتمال ابتلا به این بیماری پیش رونده، بیشتر خواهد شد.

اینستاگرام دکتر مویدفر

تورم همراه با درد پشت زانو

علائمی که ممکن است با درد پشت زانو همراه باشد، بسته به علت متفاوت خواهد بود. تورم از شایعترین علائم همراه با درد پشت زانو است. کیست بیکر یکی از مهمترین علل تورم در پشت زانو می‌باشد؛ که تورم آن می تواند کاملاً محسوس باشد. تورم ممکن است مکرراً بهبود یابد و مجدداً ایجاد شود، و حتی با گذشت زمان تغییر سایز پیدا کند. در این موارد مراجعه به پزشک بسیار مهم است زیرا تورم می تواند در اثر لخته شدن خون در عروق پا (ترومبوز ورید عمقی) ایجاد شده باشد ، که باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

اگر به درد پشت زانو دچار شده‌اید، نیاز است برای بررسی دقیق و اقدامات تشخیصی - درمانی به پزشک مراجعه نمایید. دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو در مواردی که برای درمان درد پشت زانو، و رفع علت اصلی آن، نیاز به انجام عمل جراحی است، می‌توانند به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره‌های 31315870 - 031 و 31315871 و 09137402810 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا کفش مناسب می‌تواند درد زانو را تسکین دهد؟آیا کفش مناسب می‌تواند درد زانو را تسکین دهد؟

زمانی که نیروی وزن بدن بصورت نامتوازن بر روی زانو اعمال شود باعث عملکرد نامناسب زانو و آسیب آن خواهد شد. کفش نامناسب یکی از عواملی است که میتواند در ایجاد این عدم توازن نیرو بر زانو نقش داشته باشد ... ادامه مطلب

آرتريت یکی از اصلی ترین علل درد زانوآرتريت یکی از اصلی ترین علل درد زانو

آرتريت عامل درد زانو بدون وجود آسيب‌هاي فيزيكي قابل مشاهده است. اين بيماري به طور كلي به التهاب يك يا چند مفصل بدن اشاره دارد كه مي‌تواند هر مفصلي را در بدن درگير كند اما در مفصل زانو بيشتر از ساير مفاصل مشاهده می شود ... ادامه مطلب

عدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانوعدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو، امروزه درمانی رایج در بیماران مسن می‌باشد. این جراحی به شکل مؤثری می‌تواند باعث بهبود درد، اصلاح فانکشن مفصل و بهبود کیفیت زندگی شود. مدیریت درد بعد از این جراحی که اغلب بسیار شدید است؛ یک چالش بزرگ برای جراح و بیمار میباشد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465