منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / انواع آسیبهای زانو

انواع آسیبهای زانو

زانو بزرگترین مفصل بدن است که به راحتی آسیب می بیند. زانو از چهار عضو اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: استخوان‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها

بررسی مختصر ساختمان زانو

غضروف

غضروف به عنوان سطحی لغزنده به شما کمک می کند تا هنگام خم یا صاف کردن پای خود‌، استخوانهای زانو به راحتی روی یکدیگر سر بخورد.

مینیسک

غضروف مینیسک به شکل گوه مانند بین استخوان ران و درشت نی شما قرار دارد. منیسک متفاوت از غضروف مفصلی، سخت و لاستیکی است و به ثبات مفصل کمک می‌کند. پارگی مینیسک یکی از آسیب‌های رایج زانو محسوب می‌شود.

رباط ها یا لیگامان ها

استخوان‌ها توسط رباط به استخوان‌های دیگر متصل می‌شوند. چهار رباط اصلی در زانو مانند طناب‌های محکمی عمل می کنند و استخوان‌ها را به هم نزدیک کرده و زانو را ثابت نگه می‌دارند. رباط ها یا لیگامان ها که در کناره‌های زانوی شما دیده می‌شوند؛ و در طرفین داخلی و خارجی زانو قرار دارند؛ حرکت کناری زانوی شما را کنترل می‌کنند و زانو را در برابر حرکات غیرمعمول مهار می‌نمایند. رباط های صلیبی در داخل مفصل زانو قرار دارند. آنها از روی هم عبور می‌کنند و یک X با رباط صلیبی قدامی در جلو و رباط صلیبی خلفی در عقب تشکیل می‌دهند. رباط های صلیبی حرکت عقب و جلو زانوی شما را کنترل می‌کنند.

تاندون

عضلات توسط تاندون‌ها به استخوان متصل می‌شوند. تاندون چهار سر ران عضلات جلوی ران شما را به کشکک متصل می‌کند و تاندون کشکک در زیر استخوان کشکک قرار دارد و کشکک را به قسمتهای بالایی درشت نی متصل می‌نماید.

آسیب های زانو و علائم آن

آسیب‌های رایج زانو

زانوی شما از بسیاری از ساختارهای مهم تشکیل شده است که هر یک از آنها ممکن است آسیب ببیند. شایع ترین آسیبهای زانو شامل شکستگی در اطراف زانو، دررفتگی و پیچ خوردگی و پارگی بافت‌های نرم مانند رباط‌ها است. در بسیاری از موارد، آسیبهای وارده به زانو، بیش از یک ساختار را درگیر می‌نماید. درد و تورم شایعترین نشانه آسیب دیدگی زانو است. علاوه بر این ، ممکن است زانوی شما گیر کند یا قفل شود. بسیاری از آسیبهای زانو باعث بی‌ثباتی می‌شوند.

شکستگی کشکک

شایعترین شکستگی در اطراف زانو مربوط به شکستگی استخوان کشکک است. انتهای استخوان ران و استخوان درشت نی نیز در جایی که به هم می‌رسند و مفصل زانو را تشکیل می دهند، می تواند دچار شکستگی شود. بسیاری از شکستگی‌ها در اطراف زانو، ناشی از نیروی وارد به زانو در اثر سقوط از ارتفاع قابل توجه، و برخورد وسایل نقلیه (اغلب در تصادفات) است.

در رفتگی

در رفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های زانو به طور کامل یا جزئی از جای خود خارج شوند. به عنوان مثال، استخوان ران، استخوان درشت نی یا کشکک از تراز خارج شوند. در رفتگی می‌تواند در اثر ناهنجاری در ساختار زانوی فرد ایجاد شود. در افرادی که ساختار طبیعی زانو دارند، در رفتگی اغلب ناشی از ضرباتی است که در نتیجه سقوط، تصادفات و حوادث ورزشی ایجاد می‌شود.

آسیب رباط صلیبی قدامی یا ACL

رباط صلیبی قدامی اغلب در حین انجام فعالیتهای ورزشی آسیب می‌بیند. ورزشکارانی که در ورزشهای گروهی مانند فوتبال، والیبال و بسکتبال شرکت می‌کنند، بیشتر با آسیب رباط های متقاطع قدامی برخورد می‌کنند. تغییر سریع جهت یا فرود نادرست پس از جهش، می‌تواند به پارگی ACL منجر شود. تقریباً نیمی از صدمات رباط صلیبی قدامی همراه با آسیب به سایر ساختارهای زانو مانند غضروف مفصل، مینیسک یا سایر رباط ها رخ می‌دهد.

پارگی رباط صلیبی خلفی یا PCL

رباط صلیبی خلفی اغلب در اثر ضربه به جلوی زانو در حالی که زانو خم است آسیب می‌بیند. این اتفاق معمولاً در تصادفات وسایل نقلیه موتوری و برخوردهای ورزشی رخ می‌دهد. پارگی رباط صلیبی خلفی اغلب خفیف است و قابلیت بهبودی به خودی خود را دارد.

صدمات رباط‌های جانبی

این دسته از آسیبها معمولاً در اثر نیرویی ایجاد می‌شوند که زانو را به پهلو هل می‌دهد. اینها اغلب آسیبهای تماسی هستند. آسیبهای MCL معمولاً در اثر ضربه مستقیم به قسمت خارجی زانو رخ می‌دهند و بیشتر در ورزش اتفاق می‌افتد. ضربه‌هایی که به داخل زانو وارد می‌شود و زانو را به بیرون فشار می‌دهد ، ممکن است به رباط جانبی آسیب برساند. البته پارگی رباط جانبی کمتر از سایر آسیبهای زانو رخ می‌دهد.

پارگی مینیسک

پارگی ناگهانی مینیسک اغلب در هنگام ورزش اتفاق می‌افتد. پارگی مینیسک می‌تواند در هنگام پیچ خوردن و چرخش زانو یا در برخورد نیز ایجاد شود. البته پارگی مینیسک ممکن است در نتیجه آرتروز با افزایش سن نیز ایجاد شود. اگر منیسک با افزایش سن ضعیف شده باشد، فقط یک چرخش ناجور هنگام برخاستن از صندلی ممکن است برای ایجاد پارگی کافی باشد.

پارگی تاندون کشکک

عضلات چهار سر ران و تاندون‌های کشکک می‌توانند کشیده و پاره شوند. اگرچه پارگی تاندون کشکک در هر فردی می‌تواند ایجاد شود؛ ولی اغلب در افراد میانسالی که ورزشهایی توام با دویدن و پرش انجام می‌دهند؛ بیشتر دیده می‌شود. سقوط ، وارد کردن نيروي مستقيم به جلوي زانو و فرود نادرست روی زانو پس از پرش، از دلايل شايع آسيب‌هاي تاندون زانو است.

آدرس اینستاگرام دکتر مویدفر

درمان آسیب های زانو

هنگامی که با آسیب در زانوی خود مواجه می‌شوید؛ ممانعت از حرکت زانو در حد امکان به ویژه در مورد خم و راست کردن زانو و کمپرس یخ، می‌تواند به سرعت بهبود شما کمک کند. حتماً در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نماید به ویژه در مواجه با موارد زیر:

نوع درمانی که پزشک متخصص پیشنهاد می کند به عوامل مختلفی از جمله شدت آسیب دیدگی‌، سن‌، سلامت عمومی و سطح فعالیت شما بستگی دارد.
بسیاری از آسیبهای زانو را می‌توان با اقدامات ساده ای از جمله بی حرکتی رفع نمود. پزشک شما ممکن است یک بریس برای جلوگیری از حرکت زانوی شما توصیه کند. در صورت شکستگی استخوان، ممکن است گچ یا بریس باعث بهبود استخوان‌ها در محل شود. برای محافظت بیشتر از زانو، ممکن است پزشک متخصص استفاده از عصا را به شما تجویز نماید تا با جلوگیری از فشار وزن بر زانو، بهبودی حاصل شود. برخی از تمرینات خاص نیز ممکن است، عملکرد زانو را باز گرداند و عضلات پا را که از آن پشتیبانی می‌کنند تقویت نماید. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز باعث کاهش درد و تورم می‌شوند.

بسیاری از شکستگی‌ها و آسیب‌ها در زانو نیاز به جراحی دارد تا عملکرد شما به طور کامل بازگردد. در بعضی موارد مانند بسیاری از پارگی‌های ACL، می‌توان با استفاده از ابزارهای مینیاتوری و برش‌های کوچک، جراحی را به روش آرتروسکوپی انجام داد. بسیاری از آسیب‌ها نیاز به جراحی باز با برش بزرگتر دارند که دید مستقیم تر و دسترسی راحت تری به ساختارهای آسیب دیده برای جراح فراهم می‌کند. دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو، با دانش و تجربه کافی در انواع جراحی‌های زانو، می‌تواند شما را در بازگشت به عملکرد سابق زانو پس از آسیب‌ها یاری رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 31315870 - 031 و 31315871 و 09137402810 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جراحی ACL چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟جراحی ACL چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟

رباط ACL یکی از رباط‌های اصلی زانو است که با اتصال استخوان ران به استخوان درشت‌نی موجب حفظ پایداری ساختار زانو می‌شود. در طی فعالیت‌های سنگین فیزیکی، این رباط در کنار سایر ساختارهای زانو تحت فشار قرار می‌گیرد و آسیب می‌بیند. این آسیب‌ها از جمله در ورزشکاران بسیار شایع هستند. ... ادامه مطلب

آیا کیست بیکر خطرناک است؟آیا کیست بیکر خطرناک است؟

هنگامی که زانو دچار آسیب‌ شود مایع بیکر بیشتری تولید و به مفصل زانو وارد می‌شود. این مایع مسیری به پشت زانو پیدا کرده و در پشت زانو تجمع می‌یابد و کیست بیکر را ایجاد می‌کند. این کیست‌ها ممکن است در کودکان یا بزرگسالان ایجاد شوند اما احتمال ایجاد آنها با افزایش سن بیشتر می‌شود. ... ادامه مطلب

پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟

پای ضربدری یا genu valgum به انحراف زانو به سمت داخل گفته می‌شود. زمانی که افراد دارای پای ضربدری می‌ایستند و زانوهای خود را به هم می‌چسبانند فاصله‌ای بیش از 7ونیم سانتی‌متر بین قوزک دو پا بوجود می‌آید. پای ضربدری پدیده‌ای رایج در کودکان است و معمولا با رشد کودک، خودبخود رفع می‌شوند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین