منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / علل در رفتگی مکرر کشکک زانو

علل در رفتگی مکرر کشکک زانو

دررفتگی کشکک زانو معمولاً به دلیل آسیب دیدگی ناشی از ضربه یا فشار زیاد بر مفصل زانو ایجاد می شود. این آسیب دیدگی بیشتر در خانم ها اتفاق می‌افتد و یکی از آسیبهای شایع ورزشکاران است. کشکک استخوانی مثلثی شکل و ضخیم است که بزرگ‌ترین استخوان کنجدی در بدن به شمار می‌آید. این عارضه به این شکل ایجاد می‌شود که با خم و راست شدن زانو، کشکک زانو روی شیارV شکلی که در انتهای پایینی استخوان قرار دارد بالا و پایین می‌رود.

این شیار تروکلئا نام دارد. شکل کشکک طوری است که درست در مرکز شیار تروکلئا جا گرفته و به طور متقارنی در درون این شیار می‌لغزد. در برخی افراد، کشکک زانو به طرف خارج زانو کشیده می‌شود. در این حالت، کشکک در وسط شیار حرکت نمی‌کند. در رفتگی مکرر استخوان کشکک هنگامی رخ می دهد که سر زانو از جای خود بلغزد و درون این شیار قرار نگیرد. وقتی در اثر در رفتگی کشکک، رباط پاتلا فمورال در قسمت داخلی زانو پاره می شود؛ ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی باشد.

این پارگی ها متغیرهای آناتومیکی مانند زاویه دار بودن زانو به سمت داخل یا چرخش استخوان ران را ایجاد می‌کنند. این شرایط ممکن است برای اصلاح تراز بندی با تغییر شکل استخوان یا ترمیم رباط به وسیله یک قطعه‌ی کوچک از تاندون ماهیچه‌ی خود فرد و یا تاندون اهدایی از فردی دیگر، به استئوتومی نیاز داشته باشد؛ که در بحثی دیگر به درمان در رفتگی کشکک زانو به ویژه روشهای جراحی آن، خواهیم پرداخت.

علل شایع در رفتگی کشکک زانو

این آسیب می تواند در نتیجه یک یا ترکیبی از موارد زیر رخ دهد:

ضربه مستقیم به زانو

هنگامی که مفصل زانو با نیروی زیادی به فرد یا جسم دیگری برخورد می کند؛ ضربه به مفصل می تواند باعث دررفتگی کشکک زانو شود.

فشار بیش از حد حرکتی

هنگامی که یک ورزشکار با سرعت بالا در یک جهت حرکت می کند و باید به سرعت تغییر جهت دهد؛ مفصل زانو فشار زیادی را تحمل می کند. در مواردی که فشار بیش از حد باشد؛ ممکن است کاسه زانو جدا شده و در رفتگی کشکک ایجاد شود.

آدرس اینستاگرام دکتر مهدی موید فر

ریسک بیماری در زنان

نشان داده شده است که زنان در معرض خطر دررفتگی کشکک زانو بیش از مردان هستند. تصور می شود این خطر ممکن است به این دلیل باشد که زنان باسن پهن تر دارند و باعث می شود استخوان‌های ران به سمت داخل کج شوند و زاویه بیشتری به زانو بدهند.

ضعف عضلات پا

افرادی که عضلات پای ضعیفی دارند یا عدم تعادل در قدرت پاهای خود را دارند؛ ممکن است با افزایش فشار به مفصل زانو، خطر دررفتگی کشکک را افزایش دهند.

فاکتور قد در ورزشکاران

ورزشکارانی که داری قدی بسیار بلند هستند نیز ممکن است با خطر دررفتگی کشکک بیش از سایرین مواجه باشند.

علل در رفتگی مکرر کشکک زانو ، دکتر مهدی موید فر

کشکک نامناسب یا بالا رفته

امکان ابتلا به در رفتگی کشکک زانو، در افرادی که کشکک آنها دارای فرم مناسبی نیست یا در محل درستی قرار ندارد ( کشکک در بالای شیار استخوان ران قرار گرفته باشد)، نیز بیشتر دیده شده است.

آسیب دیدگی‌های قبلی زانو

اگر زانو قبلا دچار دررفتگی کشکک یا آسیب دیدگی دیگری در زانو شده باشد که به دلیل این آسیب دیدگی مفصل زانو ضعیف شده باشد؛ ممکن است احتمال دررفتگی کشکک زانو افزایش یابد.

اضافه وزن و چاقی

افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند؛ بیشتر دچار دررفتگی کشکک زانو می شوند و در رفتگی حتی بدون وجود آسیب دیدگی یا نیروی اضافی نیز می تواند رخ دهد. در این افراد زانو تحت فشار وزن بدن قرار دارد و به همین دلیل از جای خود خارج می شود.

ضعف عضلات ران

ضعف عضلات ران نیز می‌توانند زانو را برای در رفتگی مکرر کشکک مستعد نمایند که تقویت این عضلات در این شرایط بسیار کمک کننده است.

زانو به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان حرکتی بدن، در اثر افزایش سن، با کاهش کارایی مواجه می‌شود، و یکی از اصلی ترین دلایل آن تخریب مفصل زانو است. جراحی آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو از اقداماتی است که توسط دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو، در راستای درمان درد ناشی از تخریب مفصل زانو و بهبود شرایط زندگی برای بیمار انجام می‌شود. لطفا جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 31315870 - 031 و 31315871 و 09137402810 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟

استئوآرتریت زمانی ايجاد می شود كه غضروف محافظت‌كننده‌ی مفاصل كه در سر استخوان‌ها قراردارند با گذشت زمان دچار آسيب شده و از بين ميروند. استئوآرتريت در هر مفصلي ممكن است بروز كند اما بيشتر مفاصل دست، زانو، ستون فقرات و مفاصل ران را درگير ميكند ... ادامه مطلب

علائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسیدعلائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسید

استئوآرتریت زانو می تواند باعث درد ، سفتی و تورم شود. در بعضی موارد نیز باعث کاهش عملکرد و ناتوانی فرد خواهد شد ... ادامه مطلب

پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟

پای ضربدری یا genu valgum به انحراف زانو به سمت داخل گفته می‌شود. زمانی که افراد دارای پای ضربدری می‌ایستند و زانوهای خود را به هم می‌چسبانند فاصله‌ای بیش از 7ونیم سانتی‌متر بین قوزک دو پا بوجود می‌آید. پای ضربدری پدیده‌ای رایج در کودکان است و معمولا با رشد کودک، خودبخود رفع می‌شوند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465