منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / درمان جراحی در رفتگی کشکک زانو یا تروکلئوپلاستی

درمان جراحی در رفتگی کشکک زانو یا تروکلئوپلاستی

معمولاً کشکک (درپوش زانو) در شیار انتهای استخوان ران (استخوان ران) قرار می گیرد. با خم کردن و صاف شدن زانو، کشکک در شیار به سمت بالا و پایین سر می خورد، که به شیار چرخشی معروف است. در بعضی از افراد ، کشکک می تواند ناپایدار باشد و معمولاً با حرکات پیچشی زانو، حتی از جای خود خارج شود (از شیار خارج شود). دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود کشکک ناپایدار باشد اما گاهی اوقات به این دلیل است که شیار به روش غلط خم شده است و به جای یک شیار یک گنبد ایجاد می کند. در این شرایط ، کشکک به طور نامطلوبی روی شیار تروکلئار گنبدی تعادل برقرار می کند و بسیار ناپایدار است.

تشخیص در رفتگی کشکک زانو

در صورت مشاهده عوارض این بیماری و مراجعه به پزشک متخصص زانو، پزشک پس از توجه به شرح حال بیمار و معاینه فیزیکی، ممکن است از روشهای تشخیصی استفاده کند. این روشها عبارتند از:

آدرس صفحه اینستاگرام دکتر مویدفر

چه کسانی برای جراحی در رفتگی کشکک زانو مناسب هستند؟

تروکلئوپلاستی فقط در افرادی انجام می شود که کشکک کششی بسیار ناپایداری دارند و دارای شیار تروکلئار گنبدی هستند. عموماً برای شیارهای تروچلیایی کم عمق یا مسطح مناسب نیست (معمولاً در این شرایط بازسازی MPFL یا بی نظمی کشکک مناسب تر است).

تروکلئوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی تروکلئوپلاستی روشی است که در آن قسمت دیستال فمور طوری برش و تغییر شکل داده می شود که شیار تروکلئار به شکل طبیعی خود در می آید.جراحی تروکلئوپلاستی روشی مناسب برای تثبیت کشکک است. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. یک برش 10 سانتی متری در جلوی زانو ایجاد می شود و مفصل زانو در معرض دید قرار می گیرد. از اسکنه ها برای بلند کردن فلپ بسیار نازک از استخوان و غضروف جلوی زانو استفاده می شود.

سپس استخوان زیر با اسکنه و سوراخ تغییر شکل داده و یک شیار جدید ایجاد می کند. فلپ استخوان و غضروف به عقب گذاشته می شود. معمولاً به اندازه کافی انعطاف پذیر است که با شکل شیار جدید مطابقت داشته باشد. سپس فلپ با بخیه در جای خود ثابت می شود. از طریق همان برش ، تاندون عضله واستوسوس مدیالیس مورب (VMO) جدا شده ، به جلو و پایین منتقل خواهد شد. این عملکرد VMO را بهبود می بخشد ، که به نگه داشتن کشکک در محل کمک می کند و همچنین بافت سمت داخلی کشکک را سفت می‌نماید تا بیشتر تثبیت شود. سپس برش ایجاد شده بخیه زده می شود.

علل در رفتگی مکرر کشکک زانو ، دکتر مهدی موید فر

دوران نقاهت پس از جراحی در رفتگی کشکک زانو

به طور معمول ، بیماران پس از تروکلئوپلاستی یک شب در بیمارستان می‌مانند؛ به این دلیل که ممکن است برای کنترل درد پس از جراحی زانو، نیاز به اقداماتی باشد که در شرایط بیمارستانی فراهم است.

بهبودی پس از تروکلئوپلاستی چه مدت است؟

شما می توانید بلافاصله روی پای جراحی شده قدم بزنید اما اغلب برای پشتیبانی به عصا نیاز دارید. خم و راست شدن زانو از همان ابتدا تشویق می شود تا سفتی و ضعف را به حداقل برساند. درد و تورم مداوم تا شش ماه پس از عمل شایع است. شما باید 3-4 هفته کار را تعطیل کنید.

فیزیوتراپی بلافاصله پس از عمل برای بازیابی دامنه حرکتی و قدرت عضلانی شروع می شود. یک برنامه توانبخشی وجود دارد که جراح به شما ارائه می دهد و تحت هدایت فیزیوتراپ به تدریج سطح فعالیت شما را افزایش می دهد. بازگشت به ورزش حدود 9 ماه طول می کشد.

نتیجه مورد انتظار تروکلئوپلاستی چیست؟

اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 90٪) افرادی که به دلیل بی ثباتی کشکک تحت عمل تروکلئوپلاستی قرار می گیرند ، از نتیجه کار راضی هستند. این یک روش بسیار قابل اعتماد برای تثبیت کشکک است. از نظر درد ، نتایج می تواند کمی غیرقابل پیش بینی باشد. اغلب اوقات ، زانو راحت تر از قبل از عمل است اما درد ممکن است ادامه داشته باشد.

چه خطراتی برای تروکلئوپلاستی وجود دارد؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، تروکلئوپلاستی نیز ممکن است با خطراتی مانند عفونت، عوارض بیهوشی عمومی، بی حسی یا حساسیت در اطراف اسکار و خطر ترومبوز ورید عمقی همراه باشد. این احتمال وجود دارد که با وجود این عمل ، کشکک هنوز کمی ناپایدار باشد. اگر این مورد وجود داشته باشد. ما هنوز نمی دانیم که آیا احتمال آرتروز در زانو بعد از تروکلئوپلاستی بیشتر است یا کمتر ولی امیدوارم با بهبود شکل شیار و نحوه حرکت کشکک در آن ، احتمال ابتلا به آرتروز کمتر باشد.

برای درمان پارگی رباط‌های زانو که یک آسیب شایع در میان ورزشکاران است، دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان، آماده ارائه بهترین خدمات درمانی می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رباط‌های زانو چه  هستند و کارکرد آنها چیست؟رباط‌های زانو چه هستند و کارکرد آنها چیست؟

رباط‌ها ساختارهای بافتی مستحکم و در عین حال انعطاف‌پذیری هستند که وظیفه‌ی اتصال استخوان به استخوان را مفاصل مختلف بدن بر عهده دارند. مفصل زانو که بعنوان بزرگترین مفصل بدن شناخته می‌شود متشکل از ارتباط سه استخوان اصلی شامل درشت‌نی، استخوان ران و کاسه‌ی زانو است ... ادامه مطلب

آیا دردهای شدید زانو درمان میشود؟آیا دردهای شدید زانو درمان میشود؟

درد زانو تجربه‌ای است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. شدت درد زانو به فاکتورهایی مانند محل آسیب و سن وابسته‌است و زانو درد شدید میتواند باعث مختل‌شدن زندگی روزمره شود ... ادامه مطلب

علائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسیدعلائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسید

استئوآرتریت زانو می تواند باعث درد ، سفتی و تورم شود. در بعضی موارد نیز باعث کاهش عملکرد و ناتوانی فرد خواهد شد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465