منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / علت و درمان غیر جراحی بی ثباتی و خالی کردن زانو چیست؟

علت و درمان غیر جراحی بی ثباتی و خالی کردن زانو چیست؟

احساس بی ثباتی، ناپایداری و خالی شدن زانو از جمله مشکلات رایجی است که هم در زنان و هم مردان با هر سنی، و بطور خاص در هنگام حرکت دادن زانو مشاهده می‌گردد. در واقع خالی کردن زانو هم در جوانان و هم در افراد میانسال و سالخورده ممکن است ایجاد شود. این عارضه معمولا یا در پی آسیب دیدگی زانو و یا مشکلات و بیماری های مزمن ایجاد خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل، علائم و درمان غیر جراحی خالی کردن زانو شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می‌نماییم.

علائم خالی کردن زانو

رباط ها نوارهای رشته ای سختی هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند. اگر رباط های داخل زانو آسیب ببینند، مفصل زانو دردناک و ناپایدار خواهد شد؛ و ممکن است این احساس به شما دست بدهد که هر لحظه هنگام راه رفتن، ورزش یا حتی ایستادن، زانوی شما خالی می‌شود. آسیب دیدگی زانو که معمولاً در اثر سوانح یا در ورزش رخ میدهد نیز میتواند موجب خالی شدن زانو شود؛ هرچند که ممکن است در حین انجام هرگونه فعالیت بدنی که منجر به پیچ خوردگی زانو یا آسیب دیدگی مفصل می‌شود نیز این عارضه رخ دهد.

در این شرایط احساس می‌کنید؛ زانو از جای خود خارج شده یا در آستانه فرو ریختن می‌باشد. همچنین احساس سستی ساختارهای داخل زانو و قفل شدن یا گرفتگی مفصل زانو، وجود جراحت در زانو، احساس یا حتی شنیدن، تق تق یا کلیک از زانو و عدم توانایی در خم کردن زانو نیز میتوانند از عوارض همراه خالی کردن زانو باشند که هر کدام از این نشانه ها ممکن است خفیف، متوسط ​​یا کاملاً شدید باشد.

دلایل بی ثباتی زانو

شایع ترین دلایل بی ثباتی زانو شامل موارد زیر است:

پیچ خوردگی رباط های زانو

پیچ خوردگی رباط های زانو به این معنی است که این رباط ها به دلیل فرسودگی، استرس ناگهانی یا ضربه مستقیم دچار آسیب خواهند شد.

پارگی رباط

پارگی رباط ها، به این معنی است که این رشته ها به طور جزئی یا کامل پاره شده باشند. این عارضه معمولاً هنگام دویدن و سپس تغییر جهت ناگهانی اتفاق می افتد.

دلایل بی ثباتی زانو که کمتر شایع است شامل موارد زیر می‌باشد:

آسیب عضلانی

ناتوانی عضله آسیب دیده در انقباض بدنی به طور صحیح که ممکن است باعث خالی شدن زانو شود.

تجمع مایع در اثر آسیب

آب آوردن زانو در عملکرد عضله تداخل ایجاد می کند و می‌تواند موجب بی ثباتی در زانو شود.

علت و درمان غیر جراحی خالی کردن زانو

خالی شدن زانو در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

افراد زیر به احتمال زیاد بی ثباتی زانو را تجربه می کنند.

علائم بی ثباتی زانو چقدر جدی است؟

شدت بی ثباتی زانودر نهایت به علت و تاثیری که بر سطح فعالیت یا کیفیت زندگی شما دارد وابسته است. کشیدگی یا پیچ خوردگی خفیف بافتهای زانو در اثر یک آسیب ورزشی، متداول است و بی ثباتی زانو در این شرایط با استراحت و ورزش بهبود می یابد. اگر خالی کردن زانو متاثر از آسیب به غضروف باشد؛ می تواند منجر به آرتروز شود.

درد و بی ثباتی زانو در اثر این آسیب، اگر بلافاصله درمان نگردد؛ ممکن است مزمن شود و مشکلات بیشتری به وجود آورد. در مورد آسیب های شدیدتر مانند پارگی جزئی رباط، اگر اقدامات درمانی به موقع انجام نشود؛ می‌تواند به پارگی کامل رباط تبدیل شود که هم با درد و ناراحتی بیشتری همراه است و هم اقدامات درمانی گسترده تری را می‌طلبد.

آدرس اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

درمانهای غیرجراحی بی ثباتی و خالی کردن زانو

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بی ثباتی زانو در زندگی شما تداخل ایجاد می کند باید به پزشک متخصص زانو مراجعه نمایید. همچنین در صورت احساس درد شدید و ناگهانی به دنبال آسیب دیدگی، بخصوص اگر قادر به حرکت دادن زانو یا تحمل وزن روی آن نیستید، باید فوراً به صورت اورژانسی به متخصص زانو مراجعه کنید تا از آسیب دیدگی های شدیدتری که ممکن است در صورت عدم درمان به موقع ایجاد شود؛ جلوگیری نمایید.

تعویض مفصل زانو، به عنوان یک راهکار برای رهایی از دردهای مزمن زانو که بر اثر ساییدگی آن ایجاد می‌شود به‌کار گرفته می‌شود. این عمل توسط دکتر مهدی مویدفر به عنوان فوق تخصص جراحی زانو، با متدهای روز دنیا انجام می‌پذیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آسیب های ورزشی که نیاز به جراحی دارندآسیب های ورزشی که نیاز به جراحی دارند

در ورزشکاران به دلیل برخوردهای سریع و شدید، امکان آسیب زانو بسیار بالا است و بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای در نهایت به جراحی‌های زانو نیازمند می‌شوند. برای آشنایی با انواع جراحی زانو در ورزشکاران ابتدا لازم است تا نگاهی گذرا به ساختار زانو داشته‌باشیم تا از انواع آسیب‌های زانو آگاه شویم. ... ادامه مطلب

زانودرد چه عللی دارد؟زانودرد چه عللی دارد؟

مفصل زانو به دلیل جایگاه خود، در هنگام ضربه یا تحرک، در معرض آسیب‌های فراوانی قرار می‌گیرد که این آسیب‌ها فرد را مستعد درد زانو در هر سنی می‌کنند. درد ایجادشده در زانو می‌تواند در مفصل زانو یا در کنار آن احساس شود که هر یک دلایل مختلفی می‌تواند داشته‌باشد ... ادامه مطلب

جراحی اصلاح پای پرانتزی HTO چیست؟جراحی اصلاح پای پرانتزی HTO چیست؟

پای پرانتزی نوعی شکل غیرطبیعی در پاها است که هنگام حالت ایستاده که مچ دو پا به هم متصل است، فاصله‌ای بین دو زانو وجود دارد. پای پرانتزی بسته به میزان فاصله‌ی دو زانو از هم می‌تواند خفیف تا شدید باشد. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین