منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / درد زانو،قفل شدن، خالی کردن و صدا دادن زانو چه موقع باید جدی گرفته شوند؟

درد زانو،قفل شدن، خالی کردن و صدا دادن زانو چه موقع باید جدی گرفته شوند؟

بسیاری از مشکلات زانو ممکن است بدون نیاز به پیگیری و با کمی استراحت رفع شوند ولی برخی دیگر درصورت عدم بررسی و اقدامات درمانی به موقع و زود هنگام، احتمال وخیم تر شدن و ایجاد آسیبهای جدی به زانو و بافتهای اطراف آن را دارند. به همین دلیل توصیه میشود در صورت مواجهه با هر شرایط غیر معمول در زانو مانند احساس درد، قفل شدن و خالی کردن زانو با متخصص زانو مشورت نمایید. در این مقاله به شایعترین مشکلات زانو میپردازیم و علائم آنها را ببرسی می‌نماییم.

درد زانو

احساس درد در زانو ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. همچنین علت درد زانو می تواند علائمی را که تجربه می کنید مشخص کند. بسیاری از شرایط می توانند باعث ایجاد درد زانو شوند و بسیاری از روشهای درمانی نیز برای کاهش و بهبود این درد وجود دارد. در برخی از موارد درد زانو در اثر آسیب یا تصادف ایجاد میشود. با این وجود در اغلب اوقات، بیماری هایی مانند آرتروز، آرتریت روماتوئید، تاندونیت، بورسیت، و ... موجب زانو درد مزمن خواهند شد. به همین دلیل برای بهبود و درمان درد، باید سراغ درمان بیماری رفت.

صدای زانو

صدای زانو ممکن است به شکل کلیک یا تق تق یا غژغژ در زانو شنیده یا احساس شود. نکته قابل توجه در این باره آن است که صدای زانو به تنهایی نگران کننده نیست و نیاز به پیگیری خاصی هم ندارد. گاهی اوقات ممکن است هوا در ناحیه زانو گیر کند و با آزاد شدن هوا صدایی از زانو شنیده شود. ولی اگر این صدا با یک یا تعدادی از علائم دیگر مانند درد و ناراحتی، خالی کردن و قفل شدن، همراه باشد دیگر نمیتوان آن را به سادگی نادیده گرفت و حتما باید مورد بررسی توسط پزشک متخصص قرار گیرد.

علائم و مشکلات زانو

قفل شدن زانو

اگر نتوانید پاهایتان را خم یا راست کنید، احتمالا بسیار نگران خواهید شد. در این شرایط ممکن است احساس کنید که زانو یا زانوها در جای خود قفل شده اند. این حالت مفصل زانوی شما در یک حالت گیر میکند و شما به هیچ وجه نمی‌توانید آن را حرکت دهید. مفصل زانو به منظور بالا و پایین خم شدن و چرخش طراحی شده است. وقتی چیزی مانع حرکت زانو می شود؛ ممکن است زانو قفل کند و دیگر قادر به حرکت نباشد.

خبر خوشحال کننده آن است که اگر چیزی درون مفصل زانو گیر کند، حرکت پا را محدود کرده موجب خشکی زانو شده و آن را قفل می کند. در این وضعیت پس از کمی حرکت آرام یا تکان دادن پا، شرایط تغییر کرده و زانو قادر به حرکت می‌شود. موارد جدی تری هم هستند که می‌توانند موجب قفل شدن زانو شوند مانند پارگی مینیسک، شکستگی ها، آرتروز، آسیب ها و صدمات زانو که برای رفع برخی از آنها اقداماتی مانند استراحت کردن، دارو درمانی، استفاده از زانو بند و در موادی هم جراحی زانو میتواند مفید باشد.

آدرس اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

خالی کردن زانو

خالی کردن زانو وضعیتی است که در آن به طور ناگهانی احساس ناپایداری در زانو به فرد دست می‌دهد. خالی کردن زانو به تنهایی دردناک نیست و زانو بعداً دچار درد می‌شود و حتی ممکن است تورم پیدا کرده ملتهب شود. که گاهی این تورم حاصل خونریزی داخلی زانو است که خود ناشی از آسیب‌دیدگی یکی از ساختارهای داخلی می‌باشد.

از علل خالی کردن زانو می‌توان به مواردی از قبیل پارگی رباط، پارگی مینیسک، ناپایداری کشکک زانو، سائیدگی غضروف و ضعف عضلات اطراف زانو، اشاره کرد. خالی کردن مکرر، مینیسک‌ها و سطوح غضروفی مفصل زانو را تخریب کرده و منجر به بروز آتروز می‌شود. به همین دلیل درمان این عارضه الزامی است. در اغلب مواقع درمان خالی کردن و ناپایداری زانو بسته به علت ایجاد آن، جراحی است بخصوص اگر این شرایط تکرار شونده باشد.

خالی کردن زانو ممکن است به دلیل ایجاد آسیب دیدگی های اساسی به زانو (مانند پارگی کامل رباط) اتفاق افتد که برای درمان آن و بازگرداندن پایداری طبیعی زانو به ترمیم یا بازسازی از طریق عمل جراحی نیاز است. جراحی های زانو بهتر است توسط متخصص یا فوق تخصص جراحی زانو انجام پذیرد؛ تا تحت تاثیر دانش و تجربه جراح، با عوارض کمتر و بهبودی بیشتری همراه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آرتروز زانو چیست؟آرتروز زانو چیست؟

آرتروز یا ساییدگی مفصل، بیماری پیش رونده‌ای است که زمینه ساز آن، تخریب و فرسایش غضروف مفصلی است. غضروف بافتی لغزنده است که انتهای استخوان‌ها را در یک مفصل می‌پوشاند؛ و به دلیل ماهیت لغزندگی، موجب می‌شود استخوان‌ها بر روی هم حرکتی آسان داشته باشند ... ادامه مطلب

استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟

استئوآرتریت زمانی ايجاد می شود كه غضروف محافظت‌كننده‌ی مفاصل كه در سر استخوان‌ها قراردارند با گذشت زمان دچار آسيب شده و از بين ميروند. استئوآرتريت در هر مفصلي ممكن است بروز كند اما بيشتر مفاصل دست، زانو، ستون فقرات و مفاصل ران را درگير ميكند ... ادامه مطلب

آرتريت یکی از اصلی ترین علل درد زانوآرتريت یکی از اصلی ترین علل درد زانو

آرتريت عامل درد زانو بدون وجود آسيب‌هاي فيزيكي قابل مشاهده است. اين بيماري به طور كلي به التهاب يك يا چند مفصل بدن اشاره دارد كه مي‌تواند هر مفصلي را در بدن درگير كند اما در مفصل زانو بيشتر از ساير مفاصل مشاهده می شود ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین