منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / مراقبت‌های قبل و بعد از آرتروسکوپی زانو

مراقبت‌های قبل و بعد از آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی روشی تشخیصی است که برای جراحی بسته زانو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش متخصص جراحی زانو با دیدن داخل مفصل می تواند مشکلات زانو را تشخیص داده و اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق آرتروسکوپ نماید. امروزه از این روش برای درمان بسیاری از مشکلات و بیماری های زانو استفاده می‌شود. از بیماری ها و مشکلاتی که با آرتروسکوپی قابل درمان هستند می‌توان به پارگی های مینیسک و پارگی رباط های صلیبی زانو اشاره کرد.

همچنین استفاده از آرتروسکوپی به طور خاص به عنوان یکی از درمانهای کمک کنده آرتروز زانو محسوب می‌شود که نتایج بسیار قابل توجهی هم در پی دارد. در گذشته همه اعمالی که روی مفصل زانو انجام می‌شد؛ به روش جراحی باز صورت می‌گرفته؛ و در بسیاری از موارد به آسیب سطح مفصل و محدودیت پس از عمل منجر می شد. در حالی که امروزه با روش آرتروسکوپی، تحولی بزرگ در عمل مفاصل مختلف بدن به وجود آمده است.

آرتروسکوپ به عنوان وسیله ای برای تشخیص و درمان بیماری ها و اختلالات داخل مفصلی باعث بهبود عملکرد بیماران پس از عمل می شود و آسیب وارد به مفصل در طی عمل را کاهش می دهد.

اقدامات قبل از آرتروسکوپی

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

نحوه انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

شما به طور کامل در هنگام عمل به خواب فرو رفته و هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.معمولا درمان آرتروسکوپی بصورت یک جراحی سرپایی است. به این منظور که بیمار مدت کوتاهی معمولا چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و بعد از آرتروسکوپی میتواند در همان روز از بیمارستان مرخص شود. در جراحی آرتروسکوپی زانو نیز مانند هر عمل جراحی دیگر بیمار باید توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی عمومی یا بیحس کمری یا بندرت بیحسی محلی قرار گیرد. پس باید قبل از شروع عمل، بیمار حداقل بمدت هشت ساعت چیزی نخورده و نیاشامیده باشد.

آرتروسکوپی زانو چیست؟ | مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

دوره بازتوانی کامل پس از انجام عمل آرتروسکوپی زانو به مشکلی که درمان شده است بستگی دارد. مشکلاتی مانند پارگی مینیسک، شکستگی غضروف و کیست بیکرمعمولاً به راحتی درمان می‌شوند. بسیاری از بیماران می‌توانند پس از عمل به فعالیت‌های خود بپردازند. بازتوانی پس از انجام عمل‌های ساده در بیشتر موارد با سرعت انجام می‌شود. شما پس از انجام برخی اعمال جراحی زانو به عصا نیاز خواهید داشت.

همچنین پزشک برای شما داروهای ضد درد و مسکن و داروهای ضد انعقاد مثل آسپیرین یا داروهای مشابه تجویز خواهد کرد. اگر شما عمل پیچیده تری انجام دهید ممکن است دوره بازتوانی طولانی‌تر شود. اگر قسمتی از زانوی شما ترمیم یا بازسازی شود، شما قادر نخواهید بود تا چند هفته بدون کمک عصا یا زانوبند طبی راه بروید. بازتوانی کامل ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد. اگر شما به آرتروز زانو مبتلا باشید، پس از انجام عمل آرتروسکوپی برای ترمیم آسیب دیدگی‌های دیگر زانو هنوز علائم این بیماری را خواهید داشت.

خطرات احتمالی جراحی آرتروسکوپی زانو

با این که عمل آرتروسکوپی عملی بدون خطر برای درمان آسیب دیدگی‌های زانو است اما برخی خطرات احتمالی بیماران را تهدید می‌کند که باید نسبت به آن آگاه و هوشیار باشند. متناسب با شرایط مفصل و شرایط بیمار، این خطرات می‌تواند شامل تورم و گرفتگی مفصل، خونریزی، لختگی خون، عفونت یا باقی ماندن مشکل زانو باشد.


تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

پس از آرتروسکوپی زانو برای بازگرداندن کنترل ماهیچه های پا و کنار گذاشتن عصا، بازیابی قدرت و توان حرکتی زانو و بازگشت به زندگی روزمره. تمرینات ورزشی زیر توصیه می‌گردد. با این وجود در مورد انجام این تمرینات از پزشک معالج خود مشورت بگیرید.

تمرینات تعادلی زانو

پس از این جراحی، برخی از تمرینات به منظور بازیابی تعادل و هماهنگی بیمار بلافاصله پس از ترخیص از بیمارستان توصیه می‌شود. راه رفتن با عصا را نمی‌توان ورزش تلقی کرد اما یک قسمت مهم از برنامه تمرینی پس از عمل آرتروسکوپی زانو است. تمرین بلند کردن پا به صورت مستقیم را می‌توان در حالت نشسته یا خوابیده انجام داد. مچ پا که باید تمرین داده شود باید با زاویه 90 در جه خم شود و زانو در حد امکان صاف گردد. سپس کل پا و ران را از روی زمین به اندازه حدود 30 تا 45 سانتیمتر بلند کنید و این حالت را به مدت 6 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را 10 تا 15 مرتبه و به تعداد 2 تا 3 ست انجام دهید.

افزایش دامنه حرکتی زانو

این تمرینات به بیمار کمک می‌کند تا دامنه کامل حرکات زانو را بازیافته و زانو را برای حرکت بدون عصا تقویت نماید. تمریناتی که به افزایش دامنه حرکتی زانو کمک می‌کنند باید به صورت نشسته روی میز انجام شوند به طوری که پاها از لبه میز آویزان باشد. بیماران ممکن است از پای سالم خود برای صاف کردن پای دیگر کمک بگیرند (حرکات کششی) و زانوهای خود را خم کنند (حرکات فلکس). بیماران می‌توانند به محض اینکه زانوی آنها دامنه حرکتی خود را تا حدودی بازیافت، حرکت دوچرخه را روی دوچرخه‌های ثابت انجام دهند.

تمرینات کششی

کشش عضلات چهار سر ران برای تقویت عضلات چهار سر به کار برده می‌شود. برای انجام این حرکت، بیمار باید روی زمین دراز کشیده و زانوی سالم خود را خم کرده و کف پا را روی سطح زمین قرار دهد. زانوی تحت درمان به کمک یک شیء سفت که در زیر آن قرار داده می‌شود حمایت می‌شود. سپس زانو به طور کامل کشیده می‌شود تا از زاویه صفر درجه از حالت خم به حدود 30 تا 40 در جه برسد. پا را باید به مدت 6 ثانیه در همین حالت نگه داشت و به آرامی آن را پایین آورد.

زانو به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان حرکتی بدن، در اثر افزایش سن، با کاهش کارایی مواجه می‌شود، و یکی از اصلی ترین دلایل آن تخریب مفصل زانو است. جراحی آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو از اقداماتی است که توسط دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو، در راستای درمان درد ناشی از تخریب مفصل زانو و بهبود شرایط زندگی برای بیمار انجام می‌شود. لطفا جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 31315870 - 031 و 31315871 و 09137402810 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اصول مراقبت از زانوهااصول مراقبت از زانوها

زانو درد یکی از درد های رایج با افزایش سن است که بیشتر در بانوان دیده می شود . سن ، آسیب های قلبی ، فعالیت ورزشی و وزن از عوامل اصلی خطر هستند و اگر شما یکی از این مشکلات را داشته باشید لازم است برای پیشگیری از مشکلات مفاصل زانوی خود قدمی بردارید ... ادامه مطلب

آیا جراحی تعویض مفصل زانو عوارض دارد؟آیا جراحی تعویض مفصل زانو عوارض دارد؟

جراحی تعویض مفصل زانو امروزه به عنوان یک روش استاندارد و قابل اعتماد شناخته می‌شود. با این حال بهتر است افراد قبل از تصمیم نهایی برای این نوع جراحی از خطرات احتمالی آن نیز آگاه باشند ... ادامه مطلب

ارتباط چاقی با درد زانوارتباط چاقی با درد زانو

بسياري از افرادي كه دچار اضافه وزن يا چاقي هستند درد زانو را تجربه مي‌كنند. در بسياري از اين افراد كاهش وزن مي‌تواند ميزان درد را كاهش داده و احتمال ايجاد آرتروز را نيز كم كند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین