منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / شکست جراحی پاتلافمورال

شکست جراحی پاتلافمورال

رباط پاتلوفمورال ساختار بافتی مستحکمی است که وظیفه‌ی اتصال کاسه‌ی زانو به استخوان ران را دارد. اصلی‌ترین نقش این رباط فراهم‌کردن پایداری برای کاسه‌ی زانو است؛ در حقیقت این رباط محدودکننده‌ی حرکات کاسه‌ی زانو به سمت جانبی است. همچنین کمک می‌کند تا کاسه‌ی زانو در جایگاه خود هنگام باز و بسته‌شدن زانو باقی‌بماند. آسیب‌های رباط پاتلوفمورال معمولا هنگام ضربات سنگین که موجب دررفتگی کاسه زانو می‌شوند بروز میکنند.

روش‌های مختلفی برای جراحی رباط آسیب‌دیده وجود دارند که تفاوت اصلی آنها در نوع بافت استفاده‌شده جهت پیوند (تاندون‌های چهارسرران، کشکک و ...) و روش‌های تثبیت کشکک و استخوان ران است. بسته به وضعیت بیمار و نوع روش استفاده‌شده درصد شکست این جراحی‌ها نیز متغییر است. شکست‌ جراحی‌های رباط پاتلوفمورال میتواند به دلایل پزشکی یا غیرپزشکی باشد. شکست‌های غیرپزشکی به ندرت رخ میدهند و علت آن عدم رعایت اصول و توصیه‌های مراقبتی پس از جراحی است.

در ادامه به اصلی‌ترین دلایل پزشکی شکست جراحی‌های مختلف تثبیت رباط پاتلوفمورال اشاره میکنیم:

۱. انتخاب اشتباه بیمار یا روش جراحی

نخستین نیازمندی یک جراحی موفق، انتخاب درست بیمار است. جراحی رباط پاتلوفمورال در افرادی که دارای بی‌ثباتی مزمن کشکک جانبی (CLPI) هستند، در صورتی که بی‌ثباتی عود می‌کند یا دچار درد ناتوان‌کننده‌ی قدامی زانو (AKP) هستند معمولا با شکست مواجه می‌شود. برای اینکه مشخص شود آیا جراحی برای فرد مناسب است یا نه پزشک باید چندین فاکتور را بررسی کند، از جمله سابقه‌ی بیش از یکبار دررفتگی زانو، بی‌ثباتی استخوان کشکی جانبی، ویژگی‌های آناتومیک زانوی فرد مانند فاصله‌ی TT-TG و وجود بیماری‌های جانبی مانند دیسپلازی تروکلئار. در نهایت پس از بررسی همه‌ی فاکتورها و تشخیص اینکه آیا جراحی برای فرد مفید خواهدبود یا نه، باید روش درست جراحی با توجه به شرایط بیمار و میزان آسیب انتخاب شود.

علل شکست جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی

۲. بروز خطای فنی

۴۷ درصد از کل مشکلات پس از جراحی رباط پاتلوفمورال بخاطر خطای فنی بروز می‌کند. رایج‌ترین خطای فنی مشاهده‌ شده ایجاد تونل یا سوراخ اشتباهی بر روی استخوان ران است، گرچه تثبیت اشتباه کاسه‌ی زانو نیز به کرات مشاهده شده‌است. با توجه به اینکه نحوه‌ی تثبیت استخوان ران یک فاکتور مهم در تعیین میزان تغییر طول بافت پیوندی و میزان آزادی در کشش و درجات خمیدگی آن است، بنابراین خطا در انجام فرایندهای تثبیت میتواند به عوارض جانبی پس از جراحی منجرشود.

رباط پاتلوفمورال بصورت طبیعی هنگام کشش، سفت‌تر از زمان خمش است. زمانیکه به دلیل خطای فنی و عدم توجه به این نکته، بافت پیوندی زمان خمیدگی حالت سفت‌تری به خود بگیرد، سفتی، درد و اضافه‌بار بر کشکک ایجاد خواهدشد که میتواند در طولانی‌مدت منجر به بروز آرتروز گردد. مشکل فنی دیگر، کشش بیش از حد بافت پیوندیافته است. در حالت طبیعی رباط پاتلوفمورال دچار کشیدگی نیست و تنها زمانی این رباط دچار کشیدگی می‌شود که کاسه‌ی زانو دچار دررفتگی شود یا نیرویی به سمت جانبی به آن وارد شود.

در صورتی که بافت پیوندی در کارکرد عادی فرد دچار کشیدگی باشد در درازمدت میتواند منجر به آرتروز زانو شود.

۳. ارزیابی نامناسب فاکتورهای خطر همراه

ممکن است فردی که مورد عمل جراحی رباط پاتلوفمورال قرار می‌گیرد سابقه‌ی بی‌ثباتی جانبی کشک داشته‌باشد که درمان‌نشده باقی مانده‌است. دیسپلازی تروکلئار نیز فاکتور خطر مهمی است که نباید از آن غافل شد. در صورتیکه این فاکتورهای خطر شناسایی شوند اما به درستی مورد تحلیل قرار نگیرند، پس از گذران مدت‌زمانی از جراحی رباط پاتلوفمورال، شاهد تداخلات بافتی بین بافت‌های زانو با بافت پیوندی خواهیم‌بود که میتوانند آزاردهنده باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

مشکلات ایجادشده در جراحی‌های ناموفق

سفتی زانو

اصلی‌ترین دغدغه‌ی پزشک جراح را میتوان جلوگیری از سفتی زانو پس از جراحی دانست. سفتی زانو پس از جراحی میتواند به دو دلیل اصلی رخ دهد

  1. کشیدگی بیش از حد بافت پیوندی
  2. قرارگیری سوراخ ایجادشده روی استخوان زانو در مکان نامناسب و بیش از اندازه نزدیک به مرکز بدن (پروکسیمال)

در هر دو حالت، به دلیل کشیدگی بیش از حد بافت پیوندی، زانوی فرد بیمار توانایی خمیدگی معمول را نخواهدداشت.

شکستگی کشکک زانو

این اتفاق میتواند حین عمل جراحی و یا پس از آن رخ دهد. هنگام سوراخ‌کردن کاسه‌ی زانو برای اتصال قلاب‌های پیچی، به دلیل ساختار بافتی غیرمنعطف این استخوان، ممکن است دچار شکستگی شود. همچنین ممکن است پس از 6 هفته از جراحی این شکستگی رخ دهد که علت آن، ضعف استخوانی پس از جراحی و سوراخ‌شدن استخوان کاسه‌ی زانو است.

آتروفی عضله‌ی چهارسر ران

یکی از مشکلات پس از جراحی، تحلیل عضله‌ی چهارسر ران است که البته محدود به جراحی رباط پاتلوفمورال نیست. پروتوکل‌های بازیابی عملکرد به گونه‌ای باید طراحی شوند که از این تحلیل عضلانی جلوگیری کنند.

درد کاسه‌ی زانو

معمولا در روش‌های ترمیمی که بوسیله‌ی پیچ‌شدن قلاب به کاسه‌ی زانو به ترمیم و پیوند بافت میپردازند این دردها ممکن است بروز کند. همچنین در صورتی که کشیدگی بیش از حد در بافت پیوندی وجود داشته‌باشد، فرد درد را در طول بافت پیوندی حس خواهدکرد.

زانو به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان حرکتی بدن، در اثر افزایش سن، با کاهش کارایی مواجه می‌شود، و یکی از اصلی ترین دلایل آن تخریب مفصل زانو است. جراحی آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو از اقداماتی است که توسط دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو، در راستای درمان درد ناشی از تخریب مفصل زانو و بهبود شرایط زندگی برای بیمار انجام می‌شود. لطفا جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 31315870 - 031 و 31315871 و 09137402810 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم شکستگی کشکک زانوعلائم شکستگی کشکک زانو

كشكك زانو يكي از سه استخوان اصلي در مفصل زانو است كه ساختار زانو را تشكيل مي‌دهد. كشكك زانو يا كاسه‌ي زانو استخوان كوچكي در جلوي زانو است كه مسئول محافظت از بخش‌هاي داخلي‌تر زانو در مقابل ضربات فيزيكي وارده به زانو است ... ادامه مطلب

علائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسیدعلائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو را بشناسید

استئوآرتریت زانو می تواند باعث درد ، سفتی و تورم شود. در بعضی موارد نیز باعث کاهش عملکرد و ناتوانی فرد خواهد شد ... ادامه مطلب

دوره نقاهت پس از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت است؟دوره نقاهت پس از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت است؟

جراحی مفصل زانو یک روش درمانی است که به صورت کارآمد به درمان زانو کمک می کند. در این شیوه، مفصل طبیعی و اصلی زانو که آسیب دیده به وسیله یک مفصل مصنوعی که به شکل پروتز است؛ جایگزین می شود.در این مقاله به بررسی دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو به طور دقیق تر می پردازیم. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین