منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / آیا کفش مناسب می‌تواند درد زانو را تسکین دهد؟

آیا کفش مناسب می‌تواند درد زانو را تسکین دهد؟

زانو بعنوان بزرگترین مفصل بدن شناخته می‌شود که می‌تواند حرکت لولایی‌وار به سمت جلو و عقب داشته‌باشد. این مفصل که توسط رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های مختلفی شکل گرفته به مرور زمان دچار فرسودگی و درد می‌شود که میزان درد و نیز روش درمانی آن بستگی به بافت آسیب‌دیده دارد. اصلی‌ترین علت پدیدآمدن درد زانو سبک زندگی نامناسب است. ساختار زانو به‌گونه‌ای است که در تحرک و توازن نیم‌تنه‌ی پایین بدن نقش ایفا کند.

زمانی که نیروی وزن بدن بصورت نامتوازن بر روی زانو اعمال شود باعث عملکرد نامناسب زانو و آسیب آن خواهدشد. کفش نامناسب یکی از عواملی است که میتواند در ایجاد این عدم توازن نیرو بر زانو نقش داشته‎‌باشد. از طرفی کفش مناسب میتواند نقش حمایتی از زانو داشته‌باشد و با کاهش فشار وارده بر زانو در طی فعالیت‌های روزانه، از آسیبهای زانو در بلندمدت کاسته و در صورت وجود آسیب‌هایی مانند آرتروز، در کاهش درد آنها نقش داشته‌باشد.

راهنمای جامعی که بتوان در مورد همه‌ی افراد توصیه کرد وجود ندارد و هر شخص باید شرایط ویژه‌ی خود، محل آسیب زانو و نظر پزشک متخصص را در نظر داشته‌باشد و آنچه در ادامه میخوانید راهنمایی کلی برای انتخاب کفش مناسب برای جلوگیری از آسیب زانو است.

ویژگی‌های کفش مناسب

آدرس اینستاگرام دکتر مویدفر

یکی از مناسب‌ترین کفش‌ها، بوت‌ها هستند. در صورتی که طراحی مناسبی وجود داشته‌باشد می‌توانند به پایداری مچ پا کمک کنند. البته بوت‌های پاشنه‌بلند مانند کفش‌های پاشنه‌بلند دیگر، باعث بهم‌خوردن توازن نیرو در پا و آسیب زانو می‌شوند.

مشکلات زانو و دردهای آن میتوانند آزاردهنده باشند اما بسیاری از این دردها قابل درمان هستند. برای دریافت هرگونه مشاوره در مورد دردهای زانو میتوانید با مسیرهای ارتباطی مندرج در سایت تماس گرفته و از خدمات دکتر مهدی مویدفر، فوق‌تخصص جراحی زانو در اصفهان بهره‌مند گردید.

چه کفش‌هایی نپوشیم؟

1) کفش پاشنه‌بلند: این کفش‌ها به دلیلی جذابیت ظاهری خود مورد استقبال قرارگرفته‌اند اما در کنار زیبایی ظاهری، آسیب‌هایی نیز به بدن وارد می‌کنند. کفش‌هایی با پاشنه‌های بلند باعث خواهدشد تا راه‌رفتن شما در حالتی غیرطبیعی بوده و وزن بدن به سمت انگشتان پا و استخوانهای جلویی پا بیفتد. کفش‌هایی با پاشنه‌ی بلند و نوک تیز شرایط بدتری را به پا اعمال می‌کنند و علاوه‌بر بهم‌زدن توازن وزنی بر روی پا، احتمال پیچ‌خوردگی مچ پا را نیز افزایش می‌دهند. در شرایطی فشار بر استخوان‌ها ممکن است به قدری باشد که باعث ایجاد شکستگی‌های مویین در استخوان‌ها شود! این آسیب‌ها با افزایش ارتفاع پاشنه، افزایش می‌یابند. باید در نظر داشت که برای سلامتی مفاصل پا از جمله زانو، استفاده از کفش پاشنه‌بلند به حداقل برسد.

2) کفش‌هایی با کف کاملا صاف (Ballet Flat): این کفش‌ها به دلیل اینکه قوس حمایتی ندارند، فشار بسیاری را بر زانو، مفصل ران و پشت وارد می‌کنند و میتوانند در طولانی‌‌مدت باعث التهاب و بیماری‌های پا شوند. از جمله دردهای شایع که با استفاده از این کفش‌ها مشاهده می‌شود، در شدید در لگن است؛ از جمله زمانی که پس از نشستن طولانی‌مدت یا خواب شبانگاهی، وزن زیادی بر لگن اعمال میشود. درد زانو نیز می‌تواند پس از استفاده از این کفش‌ها افزایش یابد.

3) صندل‌ها و کفش‌های پشت‌باز: کفش‌های پشت‌باز که بند برای نگه‌داشتن پا درون کفش ندارند باعث می‌شوند تا فرد از انگشتان پای خود جهت نگهداشتن پا درون کفش استفاده‌کند که همین حرکت باعث به‌هم‌خوردن توازن نیرو در پا می‌شود و با فشار بر مفاصلی چون زانو، در بلندمدت باعث ایجاد درد در آنها می‌شود.

آیا کفش مناسب می‌تواند درد زانو را تسکین دهد؟

4) کفش‌های نوک‌تیز: گرچه در نگاه اول، کفش‌های زنانه به چشم می‌آیند اما امروزه طراحی کفش‌هایی مردانه با نوک تیز نیز رایج شده‌است. نوک تیز کفش، جا را برای انگشتان پا تنگ می‌کند و میتواند باعث تغییر شکل انگشتان پا شود و ناهنجاری‌هایی همچون انگشت چکشی را و انحراف شست را ایجاد کند.

5) کفش‌های ورزشکاری: معمولا کفش‌های ورزشکاری طوری طراحی می‌شوند که برای انجام حرکات خاص ورزشی مناسب باشند که گرچه برای ورزشکاران میتوانند مفید باشند و از آسیب در حین حرکات جلوگیری کنند اما معمولا فشار زیادی بر زانو وارد می‌کنند.
در نهایت نکته‌ای که وجود دارد این است که ملاک اصلی در انتخاب کفش، بهتر است ساختار مناسب آن و کیفیت آن باشد و ظاهر در درجات بعدی اهمیت قرارگیرد.

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟

استئوآرتریت زمانی ايجاد می شود كه غضروف محافظت‌كننده‌ی مفاصل كه در سر استخوان‌ها قراردارند با گذشت زمان دچار آسيب شده و از بين ميروند. استئوآرتريت در هر مفصلي ممكن است بروز كند اما بيشتر مفاصل دست، زانو، ستون فقرات و مفاصل ران را درگير ميكند ... ادامه مطلب

معایب و مزایای جراحی تعویض مفصل زانومعایب و مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو که به نام آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می‌شود روشی است که در طی آن، ساختارهای طبیعی و آسیب‌دیده‌ی زانو برداشته شده و با ایمپلنت‌های مصنوعی جایگزین می‌شوند. جنس این ایمپلنت‌ها از قطعات فلزی و پلاستیکی است که نقش ساختارهای مختلف زانو را بازی می‌کنند. ... ادامه مطلب

روش‌های درمانی شکستگی کاسه‌ی زانوروش‌های درمانی شکستگی کاسه‌ی زانو

شکستگی کاسه‌ی زانو آسیبی جدی است که می‌تواند بازکردن زانو را سخت یا غیرممکن کند. آسیب‌های کوچک در کاسه‌ی زانو را می‌توان با استفاده از آتل‌بندی یا گچ‌گیری آن تا زمان ترمیم استخوان، درمان کرد. اما در اغلب شکستگی‌های زانو تکه‌هایی از استخوان از جای خود جابجا شده و بیرون از جایگاه خود قرار میگیرند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین