منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / مراحل انجام جراحی تعویض کامل مفصل زانو

مراحل انجام جراحی تعویض کامل مفصل زانو

تعویض کامل مفصل زانو که به اسم آرتروپلاستی کامل زانو نیز شناخته‌می‌شود، روشی تهاجمی برای درمان دردهای زانو است که در آن قسمت‌هایی از مفصل زانو با مواد مصنوعی جایگزین می‌شود. ساختار زانو متشکل از سر تحتانی استخوان زان، سر فوقانی استخوان درشت‌نی و کشکک زانو یا کاسه‌ی زانو است که انتهای این سه استخوان با غضروفی یکدست پوشیده شده‌است که علاوه بر محافظت از استخوان‌ها، به حرکت راحت‌تر مفصل نیز کمک می‌کند. منیسک که از جنس غضروف فیبری است، بین سر استخوان ران و درشت‌نی را پر می‌کند و در جذب شوک‌های فیزیکی موثر است.

در کنار این ساختارها، رباط‌ها و تاندون‌ها نیز وجود دارند که با متصل‌کردن ساختارهای مختلف زانو به هم و عضلات اطراف، به پایداری و حرکت کنترل‌شده‌ی زانو کمک می‌کنند. لایه‌ای نازک یه نام غشای سینوویال نیز در زانو وجود دارد که مایعی روان‌کننده تولید می‌کند و باعث کاهش اصطکاک به نزدیک صفر می‌شود. در یک زانوی نرمال این ساختارها بصورت هماهنگ باهم کار می‌کنند. اما گاهی به دلیل بیماری یا ضربه، این بخش‌ها آسیب می‌بینند و موجب درد و ناتوانی در حرکت می‌شوند. رایج‌ترین دلیل درد مزمن زانو، آرتریت است.

آرتریت انواع مختلفی دارد اما سه نوع آرتریت در دردهای زانو شایع هستند: استئوآرتریت (آرتروز رایج که در سنین بالای 50 سال شایع است)، روماتیسمو آرتروز پس از سانحه. تعویض کامل زانو یکی از روش‌های کاهش درد و بازگشت عملکرد به زانوی دچار آرتروز است. تعویض کامل زانو زمانی انجام می‌شود که آسیب در هر دو سمت زانو باشد.

چرا تعویض کامل زانو؟

هنگامی که زانوی فردی دچار آسیب در سر استخوان‌های هر دو سمت زانو و یا آرتروز باشد، ساختارهای غضروفی از بین می‌روند و زانو هنگام حرکت و حتی در موارد شدید، هنگام استراحت نیز دچار درد می‌شود. برای زانوی دچار آرتروز راهکارهای درمانی متفاوتی وجود دارد که شامل کاهش وزن، ورزش و فیزیوتراپی، دارودرمانی، تزریق دارو به زانو و آتل‌بندی است. معمولا پزشکان زمانی تعویض کامل زانو را تجویز می‌کنند که تمام این روش‌ها از کاهش درد زانوی آرتروزی، ناتوان باشند.

هدف تعویض کامل زانو، کاهش درد، افزایش کیفیت زندگی و بهبود عملکرد زانو است. این عمل بجز کودکان که استخوان در حال رشد دارند در سایر سنین می‌تواند صورت‌بگیرد اما معمولا به شرطی که درد قابل توجه و ضعف شدید در عملکرد در زانو ایجاد شده‌باشد و سایر روش‌های درمانی، کارآمدی لازم را نداشته‌باشند توصیه به تعویض کامل زانو می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که 82 درصد افرادی که جراحی کامل زانو انجام می‌دهند تا 25 سال میتوانند زانوی جدید را استفاده کنند.

روش جراحی تعویض کامل مفصل زانو | جراح زانو
مراحل انجام جراحی تعویض کامل زانو:

ابتدا جراح، شکافی روی قسمت جلوی زانو ایجاد می‌کند. اولین قسمتی که در معرض دید قرار‌می‌گیرد، کاسه‌ی زانو است که جراح آن را از زانو به سمت خارج می‌چرخاند تا به محل اصلی دستکاری در زانو دسترسی داشته‌باشد. اولین استخوانی که جراح به دستکاری آن می‌پردازد، سر استخوان ران است که با ابزار ویژه به برش محل آسیب‌دیده و غضروف‌های آن می‌پردازد.

جراح پس از برش دقیق، این استخوان را به ساختارهای مصنوعی فلزی یا همان ایمپلنت‌ها متصل کرده و سپس با ماده‌ای به نام سیمان استخوانی، اتصال را محکم می‌کند. سپس به سراغ استخوان بعدی که سر استخوان درشت‌نی است میرود و مشابه عملیاتی که بر روی سر استخوان ران انجام داد را روی استخوان درشت‌نی نیز تکرار می‌کند. ساختارهای پلاستیکی مقاومی را در بین اجزا قرارمی‌دهد که نقش حمایتی دارند و باعث حرکت راحت‌تر اجزا نسبت به هم می‌شوند. پس از اطمینان از قرارگیری مناسب اجزا در کنار هم و باز و بسته‌شدن صحیح زانو، کاسه‌ی زانو به جایگاه خود بازگردانده شده و محل برش با بخیه بسته می‌شود.

مراحل پس از جراحی:

معمولا لازم است تا فرد،2 تا 3 شب پس از جراحی را در بیمارستان سپری‌کند. همچنین پس از عمل جراحی، یک فیزیوتراپ به تمرین حرکات زیر در بیمار خواهدپرداخت:
- حرکاتی که به تحمل وزن بدن کمک می‌کنند.
- حرکاتی که کمک می‌کنند تا فرد بیمار با زانوی جدید خود وفق بیابد.
این حرکات پس از مرخص‌شدن از بیمارستان و در خانه نیز باید تکرارشوند. زمانی فرد از بیمارستان مرخص می‌شود که بتواند حرکات مشخصی مانند خارج‌شدن از تخت و استفاده از دستشویی را به تنهایی انجام‌دهد. همچنین فرد بیمار ممکن است مدتی پس از جراحی نیاز به عصا یا واکر نیز داشته‌باشد.
زمانی که فرد بیمار در خانه است ممکن است به پرستار یا همراه نیاز پیداکند. همچنین برای بهبودی سریعتر، ممکن است پزشک جلسات فیزیوتراپی را در مراکز تخصصی فیزیوتراپی تجویز کند. گرچه بهبودی کامل هر فرد با فرد دیگر متفاوت است اما معمولا فرایند بهبودی کامل 4 هفته طول می‌کشد. در طول این مدت، بهترین راه برای بهبودی سریعتر، ورزش تحت نظر و مشاوره‌ی فیزیوتراپیست خواهدبود.

مشکلات پس از جراحی:

اینستاگرام دکتر مویدفر

اصلی‌ترین مشکلاتی که برای فرد، پس از جراحی تعویض کامل زانو ممکن است رخ دهد شامل موارد زیر است:

- عفونت
- ایجاد لخته‌ی خون
- درد مداوم، حتی با وجود موفقیت‌آمیزبودن جراحی
- سفتی و خشکی زانو
بسیاری از افراد، این مشکلات را تجربه نمی‌کنند اما در صورتی که نگرانی خاصی از بابت این مشکلات وجود داشت حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چه افرادی در معرض درد زانو قرار دارند؟چه افرادی در معرض درد زانو قرار دارند؟

سبک زندگی، عادات ورزشی، سابقه‌ی خانوادگی و وزن افراد از جمله عواملی هستند که در ایجاد یا عدم ایجاد درد زانو موثر هستند. در ادامه به مهم‌ترین عواملی که فرد را در معرض درد زانو قرار می‌دهند اشاره می‌کنیم ... ادامه مطلب

آنچه بهتر است درباره‌ جراح زانو بدانیمآنچه بهتر است درباره‌ جراح زانو بدانیم

جراح زانو، پزشکی است که در رشته‌ی تخصصی ارتوپدی تحصیل کرده‌است و پس از آن دوره‌ی تخصصی چهارساله‌ای را در زیرشاخه‌ی جراحی زانو گذرانده‌است. جراح زانو می‌تواند نظرات تخصصی در مورد مشکلات متعدد مربوط به زانو مانند انواع آرتریت زانو، دررفتگی‌ها، پارگی غضروف، بورسیت‌ و سایر مشکلاتی که موجب درد در ناحیه‌ی ... ادامه مطلب

زانودرد چه عللی دارد؟زانودرد چه عللی دارد؟

مفصل زانو به دلیل جایگاه خود، در هنگام ضربه یا تحرک، در معرض آسیب‌های فراوانی قرار می‌گیرد که این آسیب‌ها فرد را مستعد درد زانو در هر سنی می‌کنند. درد ایجادشده در زانو می‌تواند در مفصل زانو یا در کنار آن احساس شود که هر یک دلایل مختلفی می‌تواند داشته‌باشد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465