منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / درباره پارگی و آسیب منیسک زانو بیشتر بدانید

درباره پارگی و آسیب منیسک زانو بیشتر بدانید

منیسک زانو بافتی از جنس غضروف و به شکل C است که به شکل یک ضربه‌گیر بین استخوان‌های زانو و در سر استخوان‌های ران و درشت‌نی عمل می‌کند. پارگی منیسک زانو یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو است. بطور کلی هر گاه فرد مجبور شود زانوی خود را به سرعت و شدت بچرخاند مینیسک زانو ممکن است دچار پارگی شود که احتمال پارگی با اعمال وزن اضافی بر زانو بیشتر می‌شود.

علل پارگی منیسک زانو چیست؟

پارگی منیسک زانو در حین فعالیت‌هایی بروز می‌کند که فشار مستقیم چرخش یا پیچش زانو را به منیسک زانو وارد کنند. علاوه بر چرخش ناگهانی، چمباتمه‌زدن و یا بلندکردن وزنه می‌تواند به آسیب منیسک زانو منجر شود. برخی ورزش‌ها نیز احتمال پارگی منیسک زانو را افزایش می‌دهند از جمله

بررسی‌ها نشان داده‌است که پارگی منیسک زانو در کودکان در حال افزایش است که علت این امر مشارکت کودکان در فعالیت‌هایی ورزشی نامناسب در سنین پایین است. منیسک زانو با افزایش سن ضعیف‌تر می‌شود و احتمال پارگی منیسک زانو در سنین بالای 30 سالگی افزایش می‌یابد بنابراین در سنین بالا به دلیل تخریب منیسک زانو، ممکن است بدون آسیب فیزیکی جدی، پارگی منیسک زانو مشاهده شود. اگر فردی دچار آرتروز زانو باشد احتمال آسیب زانو و پارگی منیسک زانو نیز افزایش می‌یابد.

علائم پارگی منیسک زانو چیست؟

اصلی‌ترین علائم پارگی منیسک زانو شامل موارد زیر است:

اگر زانوی فرد، دردناک و بادکرده است، توانایی حرکت زانو ندارد، دردها چند روز طول کشیده‌است از جمله پس از یک سانحه یا آسیب فیزیکی، بهتر است به پزشک مراجعه کند.

راه‌های تشخیص پارگی منیسک زانو چیست؟

آزمونهای فیزیکی

در این حالت، فرد دارای علائم پارگی منیسک، زانوی خود را در بازه‌ی حرکتی مشخصی حرکت می‌دهد و پزشک با بررسی محل حضور منیسک، از آسیب آن آگاه می‌شود.

تصویربرداری MRI

در این روش با استفاده از میدان مغناطیسی تصاویری از منیسک زانو و سایر بافت‌های زانو گرفته می‌شود. این روش اطمینان کامل در مورد پارگی منیسک زانو ایجاد نمی‌کند و وجود بافت‌های دیگر در کنار منیسک زانو موجب خطا در تشخیص پزشک می‌شود. درصد اطمینان این روش 77 درصد اعلام شده‌است.

تصویربرداری اشعه‌ی X

این روش نمی‌تواند پارگی منیسک زانو را مشخص کند. در حقیقت از این روش استفاده می‌شود تا اگر آسیب دیگری مانند آرتروز زانو وجود داشته‌باشد مشخص شود و احتمال پارگی منیسک زانو رد شود.

تصویربرداری با اولتراسوند (امواج صوتی)

این روش نیز برای تشخیص احتمال وجود سایر آسیب‌ها در زانو مانند آسیب رباط‌های زانو و رد احتمال پارگی منیسک زانو استفاده می‌شود.

آرتروسکوپی

اگر پزشک نتواند با روشهای بالا، علت درد زانو را مشخص کند از روش آرتروسکوپی استفاده می‌کند. در این روش، دو برش کوچک در نزدیک زانو ایجاد می‌شود و یک لوله که دوربین کوچکی در سر آن وصل است وارد زانو شده و پزشک بوسیله‌ی آن به بررسی زانو می‌پردازد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

راه‌های درمانی پارگی منیسک زانو چیست؟

محافظت از زانو

اولین مرحله در درمان پارگی منیسک زانو، محافظت از زانو با روشهای محافظتی مانند استراحت، کمپرس یخ، بالانگهداشتن آن نسبت به سطح بدن در هنگام استراحت و بستن آن است. همچنین پزشک ممکن است مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن و یا آسپرین تجویز کند که به کاهش درد و تورم محل کمک می‌کنند. ممکن است پزشک جهت تقویت عضلات حمایتی زانو، فیزیوتراپی را تجویز کند.

جراحی

در صورتی که روش‌های درمانی بیان‌شده کافی نباشد ممکن است پزشک شما روش جراحی آرتروسکوپیک را جهت ترمیم پارگی منیسک زانو توصیه کند. در صورتی که مشکلی برای جراحی آرتروسکوپی منیسک زانو داشته‌باشید لازم است تا پزشک خود را از آن آگاه کند. این مشکلات شامل موارد زیر است:
- تب
- عفونت
- سرماخوردگی
- وجود زخم باز در بدن

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اصول مراقبت از زانوهااصول مراقبت از زانوها

زانو درد یکی از درد های رایج با افزایش سن است که بیشتر در بانوان دیده می شود . سن ، آسیب های قلبی ، فعالیت ورزشی و وزن از عوامل اصلی خطر هستند و اگر شما یکی از این مشکلات را داشته باشید لازم است برای پیشگیری از مشکلات مفاصل زانوی خود قدمی بردارید ... ادامه مطلب

عوارض عدم جراحی زانو در مبتلایان به ساییدگی مفصل زانوعوارض عدم جراحی زانو در مبتلایان به ساییدگی مفصل زانو

زمانی که فردی به بیماری ساییدگی زانو دچار می شود این غضروف های مفصلی نرم شده و به مرور زمان از بین می روند و همین عامل موجب بروز مشکلات حرکتی و درد شدید در ناحیه زانو می شود ... ادامه مطلب

استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟

استئوآرتریت زمانی ايجاد می شود كه غضروف محافظت‌كننده‌ی مفاصل كه در سر استخوان‌ها قراردارند با گذشت زمان دچار آسيب شده و از بين ميروند. استئوآرتريت در هر مفصلي ممكن است بروز كند اما بيشتر مفاصل دست، زانو، ستون فقرات و مفاصل ران را درگير ميكند ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین