منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / آیا جراحی تعویض مفصل زانو عوارض دارد؟

آیا جراحی تعویض مفصل زانو عوارض دارد؟

جراحی تعویض مفصل زانو امروزه به عنوان یک روش استاندارد و قابل اعتماد شناخته می‌شود. با این حال بهتر است افراد قبل از تصمیم نهایی برای این نوع جراحی از خطرات احتمالی آن نیز آگاه باشند.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو چقدر شایع هستند؟

عوارض حاد و خطرآفرین مانند عفونت به ندرت رخ می‌دهند و کمتر از دو درصد افراد با چنین مشکلاتی روبرو می‌شوند.

عوارض ناشی از بیهوشی در جراحی تعویض مفصل زانو

در طی جراحی یک جراح ممکن است از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی استفاده کند. بیهوشی‌ها یا بی‌حسی‌ها معمولاً ایمن هستند اما گاهی عوارض جانبی منفی نیز گزارش شده‌است. شایع‌ترین عوارض گزارش‌شده شامل موارد زیر است:

برای کاهش خطر این مشکلات، فرد باید با پزشک خود در مورد موارد زیر مشورت کند:

باید توجه داشت که این موارد می توانند اختلالاتی را با بیهوشی ایجاد کنند.

جراحی تعویض مفصل زانو

لخته های خون پس از جراحی تعویض مفصل زانو

خطر ایجاد لخته‌های خونی پس از جراحی وجود دارد. در صورتی که لخته‌ی خون از طریق جریان خون حرکت کرده و باعث انسداد در ریه‌ها شود می‌تواند باعث آمبولی ریه گردد که تهدیدی برای حیات بیمار خواهدبود. احتمال ایجاد لخته‌های خونی پس از هر نوع جراحی وجود دارد اما این مشکلات پس از جراحی‌های ارتوپدی شایع‌تر هستند. علائم این مشکل معمولاً حدود دو هفته پس از جراحی خود را نشان می‌دهند اما تشکیل لخته‌های خونی می‌تواند چند ساعت پس از جراحی یا حتی در حین آن رخ‌دهد.

در صورتی که در فرد لخته‌های خون ایجاد شود احتمالا نیاز خواهدبود تا زمان بیشتری را در بیمارستان بماند. لخته‌هایی که در پاها ایجاد می‌شوند و در همان‌ اندام می‌مانند خطر کمی دارند. با این حال لخته‌هایی که از محل خود جدا شده و به سمت قلب یا ریه‌ها حرکت می‌کنند می‌توانند عوارض خطرناکی را ایجاد کنند. برای کاهش این خطرات ممکن است پزشک داروهای ضد لخته‌ی خون تجویز کند. همچنین پزشک تکنیک‌هایی را برای بهبود وضعیت جریان خون به بیمار توصیه خواهدکرد. عواملی مانند مصرف دخانیات یا چاقی خطر ایجاد لخته‌های خونی را افزایش می‌دهند. علائم زیر در صورتی که در بخش خاصی از پا بروز کنند می‌توانند نشانه‌ای از ترومبوز رگ‌های خونی باشند:

در صورتی که علائم زیر بروز کنند، می‌توانند نشان‌دهنده‌ی این باشند که لخته‌های خونی به ریه‌ها رسیده‌اند:

راه های جلوگیری از لخته خون شامل موارد زیر هستند

ایجاد عفونت پس از جراحی تعویض مفصل زانو

عفونت‌های پس از جراحی زانو نادر هستند اما در صورت بوجودآمدن، معمولاً مشکلات حادی را ایجاد می‌کنند و در صورت ایجاد عفونت لازم خواهدبود تا فوری به آنها رسیدگی شود. حدود ۲ درصد جراحی‌های مفصل زانو ایجاد عفونت را در طی ۹۰ روز پس از جراحی گزارش می‌کنند. عفونت زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها در حین یا پس از جراحی زانو وارد مفصل زانو شوند. برای کاهش خطر ایجاد عفونت باید موارد زیر را رعایت کرد:

برخی از افراد به دلیل ضعف در سیستم ایمنی احتمال بیشتری را برای بروز عفونت دارند. این افراد شامل افراد دیابتی، مبتلا به ایدز، افرادی که داروهای سرکوب‌کننده‌ی دستگاه ایمنی مصرف می‌کنند و افرادی که داروهای مربوط به پیوند اعضا را مصرف می‌کنند هستند.

درد مداوم پس از جراحی تعویض مفصل زانو

داشتن درد پس از جراحی یک پدیده‌ی طبیعی است اما این وضعیت باید با گذر زمان بهبود پیدا کند. در موارد نادری ممکن است تا این درد به صورت مداوم باقی بماند. افرادی که درد آنها از بین نمی‌رود و یا با گذشت زمان بدتر می‌شود، باید به سرعت با پزشک خود مشورت کنند.

مشکلات ناشی از تزریق خون

در موارد نادری ممکن است یک فرد به تزریق خون پس از جراحی مفصل زانو نیاز داشته‌باشد. معمولاً بانک‌های خونی نظارت شدیدی را نسبت به وجود عفونت‌های احتمالی در خون اعمال می‌کنند و معمولاً مشکلی از این بابت وجود ندارد.

ایجاد حساسیت نسبت به قطعات فلزی ایمپلنت‌های بکاررفته

بخشی از ایمپلنت‌های استفاده‌شده در جراحی تعویض مفصل زانو از جنس فلزاتی مانند تیتانیوم و کبالت بوده و می‌توانند موجب واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد شوند.

مشکلات مربوط به زخم‌ها و خونریزی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

پزشک جراح از بخیه برای بستن زخم باز استفاده می‌کند که معمولاً پس از دو هفته برداشته می‌شوند. مشکلاتی که در محل زخم می‌توانند ایجادشوند شامل موارد زیر هستند:
ترمیم زخم به آرامی صورت بگیرد و خونریزی چند روز ادامه داشته‌باشد
داروهایی که جهت جلوگیری از ایجاد لخته خون تجویز می‌شوند می‌توانند منجر به مشکلات خونریزی شوند. در این صورت ممکن است جراح، محل زخم را باز کرده و مایعات اضافی را خالی کند.
ممکن است عارضه ای به نام کیست بیکر ایجاد شود. در این صورت مایعات در پشت زانو جمع می‌شوند. ممکن است جراح لازم بداند تا این مایعات را توسط ابزار خاصی به نام نیدل (سوزن) خالی کند.
در صورتی که پوست به صورت مناسب ترمیم نیابد ممکن است پیوند پوست نیاز باشد.
برای کاهش خطراتی از این دست لازم است تا فرد محل زخم را به دقت زیر نظر داشته و پزشک خود را از مشکلات احتمالی با خبر کند.

آسیب به رگ‌ها

سرخرگ‌های اصلی پا مستقیما در پشت زانو قرار دارند، به همین علت احتمال بسیار پایینی وجود دارد که این رگ‌ها آسیب ببیند. در صورتی که این آسیب‌ها ایجاد شوند جراح عروق خونی می‌تواند آن‌ها را ترمیم کند.

آسیب عصبی

بیش از ۱۰ درصد افراد دچار آسیب عصبی در ترمیم جراحی مفصل زانو می‌شوند. علائم این آسیب‌ها شامل موارد زیر هستند:

بی‌حسی

سفتی زانو و از دست‌دادن حرکت

زخم‌های بافتی یا سایر مشکلات می‌توانند حرکت زانو را دچار اختلال کنند. تمرینات خاصی توسط فیزیوتراپ تجویز می‌شوند که می‌توانند به حل این مشکل کمک کنند. در صورتیکه سفتی شدیدی در زانو فرد ایجاد شده‌باشد احتمالاً احتمالا نیاز خواهدبود تا فرد جراحی‌های تکمیلی انجام دهد.

ادرس اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

مشکلات مرتبط با آسیب ایمپلنت‌ها

مشکلاتی که به ایمپلنت‌ها مرتبط هستند می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

برای کاهش احتمال آسیب ایمپلنت‌های بکاررفته در جراحی تعویض مفصل زانو بهتر است موارد زیر رعایت گردند:

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد است که هر ساله افراد زیادی آن را تجربه می‌کنند و شناخت خطرات جراحی و احتمال رخ‌دادن آنها می‌تواند به تصمیم‌گیری درست افراد منتهی شود. دکتر مهدی مؤید فر دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان با داشتن جراحی های موفق فراوان در کارنامه کاری خود، می‌توانند در این زمینه به مراجعین محترم خدمات ارائه نمایند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان پارگی رباط زانو با جراحیدرمان پارگی رباط زانو با جراحی

از شایع‌ترین آسیب‌های زانو، کشیدگی و پارگی رباط صلیبی است که با مشاهده‌ی کوچک‌ترین نشانه و درد در ناحیه‌ی زانو حتماً باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تقریباً نصف بیشتر آسیب‌های رباط زانو به خاطر آسیب‌های دیگری می‌باشد که به ساختار زانو شما واردشده ا ... ادامه مطلب

6 حرکت برای کاهش درد و التهاب زانو6 حرکت برای کاهش درد و التهاب زانو

در این مقاله به ورزش های مناسب جهت کاهش درد و التهاب زانو اشاره شده است که می‌توان با انجام آنها نه تنها به کاهش درد زانو کمک کرد بلکه می‌توان آسیب وارد شده به زانو را نیز کاهش داد. ... ادامه مطلب

آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟

اصلی‌ترین دلایل دردهای زانو که در نهایت به جراحی مفصل زانو ختم می‌شود، آرتروز، روماتیسم و سوانحی است که به زانو آسیب می‌زنند. قاعده‌ی کلی این است که اگر فعالیت‌های روزانه‌ی شما که شامل نشستن، ایستادن، پیاده‌روی، رانندگی و کارکردن در اثر درد زانو دچار اختلال گردیده‌است حتما از راهکارهای پزشکی استفاده ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین