منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / علائم شکستگی کشکک زانو

علائم شکستگی کشکک زانو

كشكك زانو يكي از سه استخوان اصلي در مفصل زانو است كه ساختار زانو را تشكيل مي‌دهد. كشكك زانو يا كاسه‌ي زانو استخوان كوچكي در جلوي زانو است كه مسئول محافظت از بخش‌هاي داخلي‌تر زانو در مقابل ضربات فيزيكي وارده به زانو است. اين استخوان با لايه‌اي غضروفي پوشیده شده‌است و در تسهیل حرکت استخوان‌های مفصل زانو نیز نقش دارد.

شكستگي كشكك زانو به هر نوع آسيبي گفته مي‌شود كه منجر به ايجاد آسيب به ساختار كاسه‌ي زانو مي‌شود. این آسیب می‌تواند بازکردن زانو را سخت یا غیرممکن کند. آسیب‌های کوچک و شکستگی‌های جزئی کشکک زانو را می‌توان با آتل‌بندی یا گچ‌گیری درمان کرد اما زمانی که شکستگی کشکک زانو طوری باشد که موجب جابجایی قطعات استخوانی کشکک شود، معمولا نیاز به جراحی خواهدبود. در این مطلب سعی شده‌است تا اصلی‌ترین علائم شکستگی کشکک زانو بیان شود. باید توجه داشت که تشخیص نهایی توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد.

علائم آسیب به کشکک زانو:

شکستگی کشکک زانو می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند و موجب دشواری راه‌رفتن شود. بادکردگی و تورم در زانو نیز از علائم شکستگی کشکک زانو می‌تواند باشد. برخی از شایع‌ترین علائم شکستگی کشکک زانو شامل موارد زیر هستند:

ایجاد درد

شکستگی‌های کشکک زانو به طور کلی عارضه‌ای سخت هستند که موجب درد و ناراحتی در فرد می‌شوند. راست نگه‌داشتن پا می‌تواند بطور موثری از ناراحتی پا و زانو کم کند در حالی که خم‌کردن زانو می‌تواند به درد شدید در زانو منجر شود.

شکستگی کشکک زانو

بادکردگی و ایجاد کبودی در زانو

پس از شکستگی کشکک زانو به طور معمول بادکردگی و کبودی در اطراف زانو و قسمت جلویی آن قابل مشاهده است. اغلب، این بادکردگی‌ها با گذشت زمان بیشتر شده و به سمت قسمت‌های پایینی پا گسترش می‌یابند. گسترش کبودی نیز گرچه معمول نیست اما گاهی مشاهده می‌شود که کبودی نیز با گذشت چند روز در سطح پا گسترش می‌یابد.

ناتوانی در بالاآوردن پا

معمول‌ترین راه تشخیص آسیب کشکک زانو، آزمایشی است که در طی آن از فرد خواسته‌می‌شود تا پای خود را صاف نگه‌دارد و سپس در همان حالت، پا را بالا بیاورد. گرچه نتیجه‌ی این تست لزوما به معنی شکستگی کشکک زانو نمی‌باشد و می‌تواند در اثر سایر آسیب‌ها نیز باشد اما می‌تواند مشخص کند که درمان در چه حد ضروری است.

آسیب‌های قابل مشاهده در کشکک زانو

بر اساس اینکه نوع شکستگی کشکک زانو چگونه است ممکن است این آسیب‌ها از روی پوست زانو قابل تشخیص باشند. این نوع تشخیص پس از آسیب به زانو و قبل از بادکردگی زانو راحت‌تر قابل تشخیص است.

دلایل شکستگی کشکک زانو:

با توجه به نقش و جایگاه استخوان کشکک در زانو، این استخوان در معرض ضربه‌های فیزیکی زیادی در طول زندگی می‌گردد. اصلی‌ترین دلایل آسیب استخوان کشکک زانو شامل موارد زیر است:

روش‌های تشخیص شکستگی کاسه‌ی زانو:

آزمون فیزیکی: در این حالت، پزشک به بررسی نشانه‌های شکستگی استخوان کشکک زانو از روی پوست خواهدپرداخت. همارتوزیس نیز یکی از علائمی است که از روی پوست قابل تشخیص است. در این حالت خون پس از شکستگی کشکک زانو، در بین فضای بین مفصل زانو تجمع پیدا می‌کند منجر به ایجاد بادکردگی دردناک در زانو می‌شود.

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

تصویربرداری با اشعه ایکس: زمانی که پزشک به بررسی ساختارهای سفت بدن مانند استخوان نیاز دارد از تصویربرداری اشعه ایکس استفاده می‌کند. در شکستگی کشکک زانو ممکن است چند تصویر از زوایای مختلف از زانو گرفته‌شود. گاهی یک بیماری نادر به نام bipartite patella وجود دارد. این ناهنجاری منجر می‌شود یک استخوان اضافی در کاسه‌ی زانو ایجاد شود که پزشک را در تشخیص شکستگی کاسه‌ی زانو دچار خطا کند.

در اینصورت، با توجه به اینکه این بیماری در هر دو زانو علائم خود را بروز می‌دهد، تصویربرداری از هر دو زانو صورت می‌گیرد تا پزشک مطمئن شود که ناهنجاری موجود در عکس اشعه ایکس، مربوط به شکستگی کشکک زانو است و نه بیماری bipartite patella. باید توجه داشت که علائم بیان‌شده ممکن است در سایر آسیب‌های زانو و شکستگی‌های استخوان‌های زانو نیز ایجاد شوند بنابراین تشخیص نهایی با پزشک متخصص و بر اساس آزمایش و عکسبردای میسر است.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد است که هر ساله افراد زیادی آن را تجربه می‌کنند و شناخت خطرات جراحی و احتمال رخ‌دادن آنها می‌تواند به تصمیم‌گیری درست افراد منتهی شود. دکتر مهدی مؤید فر دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان با داشتن جراحی های موفق فراوان در کارنامه کاری خود، می‌توانند در این زمینه به مراجعین محترم خدمات ارائه نمایند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
همه چیز در مورد انواع آسیب‌های زانوهمه چیز در مورد انواع آسیب‌های زانو

زانو از ساختار های مهم بسیاری تشکیل شده است که هر یک از آنها ممکن است آسیب ببیند . شایع ترین آسیب های زانو شامل شکستگی در اطراف زانو ، دررفتگی و پیچ خوردگی و پارگی بافت‌ های نرم مانند رباط‌ ها است ... ادامه مطلب

دوره نقاهت پس از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت است؟دوره نقاهت پس از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت است؟

جراحی مفصل زانو یک روش درمانی است که به صورت کارآمد به درمان زانو کمک می کند. در این شیوه، مفصل طبیعی و اصلی زانو که آسیب دیده به وسیله یک مفصل مصنوعی که به شکل پروتز است؛ جایگزین می شود.در این مقاله به بررسی دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو به طور دقیق تر می پردازیم. ... ادامه مطلب

آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟

اصلی‌ترین دلایل دردهای زانو که در نهایت به جراحی مفصل زانو ختم می‌شود، آرتروز، روماتیسم و سوانحی است که به زانو آسیب می‌زنند. قاعده‌ی کلی این است که اگر فعالیت‌های روزانه‌ی شما که شامل نشستن، ایستادن، پیاده‌روی، رانندگی و کارکردن در اثر درد زانو دچار اختلال گردیده‌است حتما از راهکارهای پزشکی استفاده ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین