منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / درمان پارگی رباط زانو با جراحی

درمان پارگی رباط زانو با جراحی

از شایع‌ترین آسیب‌های زانو، کشیدگی و پارگی رباط صلیبی است که با مشاهده‌ی کوچک‌ترین نشانه و درد در ناحیه‌ی زانو حتماً باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تقریباً نصف بیشتر آسیب‌های رباط زانو به خاطر آسیب‌های دیگری می‌باشد که به ساختار زانو شما واردشده است. فراموش نکنید که به خاطر آسیب‌هایی که ممکن است به رباط صلیبی وارد شود فرد دیگر نتواند فعالیت‌های روزانه خود را همانند قبل انجام دهد و نیاز باشد تا عمل جراحی انجام دهد.

جراحی پارگی و بازسازی رباط صلیبی زانو را می‌توان به کمک آرتروسکوپ و با برش‌های کوچک انجام داد. این روش، دارای مزیت‌هایی می‌باشد که باعث شده اکثر افراد به آن روی‌آورند. از مزیت‌های آرتروسکوپی می‌توان به درد کمتر بعد از عمل جراحی و زمان بهبود سریع‌تر اشاره کرد. در مواقعی که آسیب‌دیدگی رباط صلیبی به حدی باشد که التهاب آن کاهش نیافته باشد باید عمل جراحی را به تأخیر انداخت تا التهاب‌های موجود کاهش یابند؛ زیرا التهاب‌های واردشده به رباط صلیبی زمانی که کاهش پیدا می‌کنند اجازه می‌دهد تا حرکت نرمال زانو قبل از عمل جراحی دوباره برقرار شود. برای جراحی پارگی رباط صلیبی، پیوند بافتی صورت می‌گیرد.

این پیوند در حقیقت به‌عنوان داربست برای ایجاد رباط جدید عمل خواهد کرد که برای این منظور معمولاً از تاندون‌های کشکک، کمک گرفته خواهد شد. البته تاندون‌های همسترینگ در پشت ران نیز منبع مناسبی برای پیوند به شمار می‌آیند و در برخی مواقع نیز از تاندون چهار سر استفاده می‌شود.

برای درمان پارگی رباط صلیبی، چه شما عمل جراحی انجام داده باشید چه انجام نداده باشید؛ احتیاج به توان‌بخشی دارید. توان‌بخشی، امر مهمی است که به بازگشت فعالیت‌های روزمره‌ی شما کمک بسیار می‌کند. شما با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی می‌توانید قدرت و حرکت زانو خود را دوباره به دست آورید.

علل پاره شدن رباط صلیبی

علل بسیاری وجود دارند که باعث پاره شدن رباط صلیبی زانو می‌شوند؛ که در صورت نادیده گرفتن هر یک از این موارد ممکن است که نیاز باشد فرد آسیب‌دیده، عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهد.

علائم پارگی رباط صلیبی

نحوه‌ی انجام عمل جراحی در پارگی رباط زانو

پیش از انجام جراحی، بیمار نیاز به چند جلسه فیزیوتراپی داشته و بیمارانی که دارای زانویی سفت، متورم و فاقد طیف وسیعی از حرکات باشند پس از عمل جراحی ممکن است با مشکلات قابل‌توجهی در طیف دامنه‌ی حرکات طبیعی مفصل زانو مواجه شوند. این وقفه‌ی زمانی، می‌تواند تا بیش از سه هفته به طول بینجامد. پس از اطمینان از پارگی کامل رباط صلیبی، ابتدا گرافت از محل دهنده برداشته می‌شود و سپس به‌وسیله‌ی آرتروسکوپی، داخل زانو زیر دید مستقیم تیم جراحی قرار می‌گیرد.

ابتدا باقی‌مانده‌ی رباط صلیبی پاره شده از داخل مفصل زانو تراشیده و خارج می‌شود؛ سپس توسط دریل با ایجاد تونلی استخوانی در استخوان ران و ساق، محلی برای عبور رباط جدید به وجود می‌آید. با اندازه‌گیری طول کانال جدید، این فاصله بر روی رباط تازه استخراج‌شده، اندازه‌گیری شده و مقیاس می‌گردد. پس از عبور گرافت پیوندی جدید از درون این تونل، ابتدا و انتهای این بافت توسط پیچ‌های مخصوص به استخوان تیبیا و ران متصل می‌گردد. پیش از تمام شدن عمل جراحی، جراح با لمس کردن گرافت جدید به کمک پروب جراحی از خوب بودن میزان کشش رباط بازسازی‌شده، اطمینان کامل حاصل می‌نماید.

سپس با جابجا کردن مفصل زانو میزان جابجایی و دامنه حرکتی زانو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. با خروج آرتروسکوپ، محل ورود تجهیزات به مفصل زانو به‌وسیله‌ی بخیه دوخته می‌شود و بر روی ناحیه پانسمان قرار می‌گیرد.

پارگی رباط زانو

افراد نامناسب جهت انجام جراحی در پارگی رباط زانو

ملاحظات پیش از جراحی

عوارض جراحی در پارگی رباط زانو

جراحی در پارگی رباط زانو عمدتاً از ریسک خطر بالا برخوردار نیست. عوارضی که می‌تواند در هنگام جراحی یا در دوره بهبودی به وجود آید شامل موارد زیر است:

آدرس اینستاگرام دکتر مویدفر

مراقبت‌های لازم پس از جراحی در پارگی رباط زانو

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا دردهای شدید زانو درمان میشود؟آیا دردهای شدید زانو درمان میشود؟

درد زانو تجربه‌ای است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. شدت درد زانو به فاکتورهایی مانند محل آسیب و سن وابسته‌است و زانو درد شدید میتواند باعث مختل‌شدن زندگی روزمره شود ... ادامه مطلب

آسیب های ورزشی که نیاز به جراحی دارندآسیب های ورزشی که نیاز به جراحی دارند

در ورزشکاران به دلیل برخوردهای سریع و شدید، امکان آسیب زانو بسیار بالا است و بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای در نهایت به جراحی‌های زانو نیازمند می‌شوند. برای آشنایی با انواع جراحی زانو در ورزشکاران ابتدا لازم است تا نگاهی گذرا به ساختار زانو داشته‌باشیم تا از انواع آسیب‌های زانو آگاه شویم. ... ادامه مطلب

مراحل انجام جراحی تعویض کامل مفصل زانومراحل انجام جراحی تعویض کامل مفصل زانو

تعویض کامل مفصل زانو که به اسم آرتروپلاستی کامل زانو نیز شناخته‌می‌شود، روشی تهاجمی برای درمان دردهای زانو است که در آن قسمت‌هایی از مفصل زانو با مواد مصنوعی جایگزین می‌شود ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین