منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / همه چیز در مورد انواع آسیب‌های زانو

همه چیز در مورد انواع آسیب‌های زانو

زانو از مهم ترین و در عین حال از پیچیده ترین بخش های بدن می باشد همچنین زانو مفصلی است که تحت فشار های زیادی قرار می گیرد . زانو بزرگترین مفصل بدن است و آسیب پذیری بالایی دارد . در این مقاله به بررسی آسیب های رایج زانو می پردازیم .

زانو از ساختار های مهم بسیاری تشکیل شده است که هر یک از آنها ممکن است آسیب ببیند . شایع ترین آسیب های زانو شامل شکستگی در اطراف زانو ، دررفتگی و پیچ خوردگی و پارگی بافت‌ های نرم مانند رباط‌ ها است . در بسیاری از موارد ، آسیب های وارده به زانو ، بیش از یک ساختار را درگیر می‌ نماید . درد و تورم شایعترین علامت آسیب دیدگی زانو است . علاوه بر این ، ممکن است زانوی شما گیر کند یا قفل شود . بسیاری از آسیب های زانو باعث بی‌ ثباتی می‌ شوند . رایج ترین آسیب های زانو عبارت اند از :

شکستگی کشکک

شکستگی کشکک ممکن است فقط یک ترک کوچک در استخوان باشد ، یا به خرد شدن استخوان کشکک بیانجامد . در مواردی ممکن است با شکستگی کشکک ، تغییر شکل استخوان از روی پوست لمس و دیده شود . مردان بیش از زنان به این عارضه مبتلا می‌ شوند . این شکستگی اغلب در رنج سنی میانسالی رخ می‌ دهد . شکستگی کشکک زانو به طور معمول در اثر ضربه سخت به قسمت جلوی زانو یا افتادن روی زانو ایجاد می شود . گاهی نیز شکستگی کشکک ممکن است در اثر انقباض شدید عضلات ران باشد .

آسیب زانو

در رفتگی

در رفتگی زمانی اتفاق می‌ افتد که استخوان‌ های زانو به طور کامل یا جزئی از جای خود خارج شوند . به عنوان مثال ، استخوان ران ، استخوان درشت نی یا کشکک از تراز خارج شوند . در رفتگی می‌ تواند در اثر نا هنجاری در ساختار زانوی فرد ایجاد شود . در افرادی که ساختار طبیعی زانو دارند ، در رفتگی اغلب ناشی از ضرباتی است که در نتیجه سقوط ، تصادفات و حوادث ورزشی ایجاد می‌ شود . رادیوگرافی ساده می تواند در رفتگی زانو را تایید کند . همچنین برای دیدن آسیب های لیگامانی از MRI استفاده می شود . در موارد شک به آسیب عروقی می توان از آنژیوگرافی استفاده نمود .

آسیب رباط صلیبی قدامی ACL

رباط صلیبی قدامی یکی از رباط های مهم مفصل زانو است . این رباط ازجمله رباط هایی است که به هنگام فعالیت های شدید آسیب می بیند . در ورزشکاران حرفه ای پارگی رباط متقاطع قدامی شایع است و به پارگی ACL معروف است . اگر نیروی اعمال شده خیلی زیاد باشد ، احتمال پارگی رباط طرفی داخلی و منیسک داخلی به همراه پارگی رباط صلیبی قدامی وجود دارد . پارگی رباط صلیبی قدامی زمانی اتفاق می افتد که در اثر ضربه ، انتهای فوقانی درشت نی ( تیبیا ) نسبت به ران ( فمور ) به سمت جلو رانده شود یا زانو شدیدا به سمت عقب حرکت کند( هیپراکستنشن زانو ) .

شایعترین مکانیسم پارگی رباط صلیبی قدامی چرخش زانو به خارج به همراه والگوس زانو است . محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران ، انتهای فوقانی درشت نی و یا در وسط باشد .

پارگی رباط صلیبی خلفی PCL

پارگی رباط صلیبی خلفی نسبت به پارگی رباط صلیبی قدامی شیوع کمتری دارد . آسیب این لیگامان ممکن است به صورت کشیدگی باشد و یا ممکن است لیگامان دچار پارگی ناقص یا پارگی کامل شود . پارگی ناقص معمولا شایع تر است و اکثرا نیاز به جراحی ندارد . شیوع آسیب حاد رباط صلیبی خلفی زانو در دامنه سنی ۱۸ تا ۴۴ سال بیشتر دیده می شود هرچند که در سنین بالاتر نیز به علت فرسودگی در رباط ها و مفاصل ، احتمال پارگی در رباط صلیبی خلفی وجود دارد .

آسیب‌های PCL عمدتا به دلیل ضربه‌ مستقیم به زانویی که در حالت خم شده قرار دارد ایجاد می‌شوند ، به عنوان مثال افتادن روی زانوی خم شده در فعالیت های ورزشی پر برخورد مانند فوتبال و یا برخورد زانوی سرنشین جلوی وسیله‌ نقلیه به داشبورد در تصادفات رانندگی . علاوه بر آن موارد دیگری مانند آسیب های قبلی در مفصل زانو نیز ممکن است فرد را مستعد پارگی رباط صلیبی خلفی زانو نماید .

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

صدمات رباط‌ های جانبی

این دسته از آسیب ها معمولا در اثر نیرویی ایجاد می‌ شوند که زانو را به پهلو هل می‌ دهد . این ها اغلب آسیب های تماسی هستند . آسیب های MCL معمولا در اثر ضربه مستقیم به قسمت خارجی زانو رخ می‌ دهند و بیشتر در ورزش اتفاق می‌ افتد . ضربه‌ هایی که به داخل زانو وارد می‌ شود و زانو را به بیرون فشار می‌ دهد ، ممکن است به رباط جانبی آسیب برساند . البته پارگی رباط جانبی کمتر از سایر آسیب های زانو رخ می‌ دهد .

پارگی مینیسک

معمولا گیر افتادن مینیسک بین دو استخوان ران و ساق پا در هنگام حرکت کردن زانو ، باعث پارگی مینیسک می‌ شود . اغلب پارگی‌ های مینیسک در قسمت داخلی زانو ایجاد می‌ شود ، چون این قسمت از مینیسک بیشتر در معرض گیر افتادن بین دو استخوان متحرک مفصل زانو می‌ باشد . پارگی‌ های مینیسک جزء شایع‌ ترین آسیب‌ های زانو هستند .
ورزشکاران ، خصوصا آن‌ هایی که ورزش‌ های برخوردی انجام می‌ دهند ، در خطر پارگی مینیسک زانو قرار دارند . البته ، هر کسی در هر سنی ممکن است دچار پارگی مینیسک شود .

پارگی تاندون کشکک

عضلات چهار سر ران و تاندون‌ های کشکک می‌ توانند کشیده و پاره شوند . اگرچه پارگی تاندون کشکک در هر فردی می‌ تواند ایجاد شود ؛ ولی اغلب در افراد میانسالی که ورزش هایی توام با دویدن و پرش انجام می‌ دهند ؛ بیشتر دیده می‌ شود . سقوط ، وارد کردن نيروي مستقيم به جلوي زانو و فرود نادرست روی زانو پس از پرش ، از دلايل شايع آسيب‌ هاي تاندون زانو است .

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوارض عدم جراحی زانو در مبتلایان به ساییدگی مفصل زانوعوارض عدم جراحی زانو در مبتلایان به ساییدگی مفصل زانو

زمانی که فردی به بیماری ساییدگی زانو دچار می شود این غضروف های مفصلی نرم شده و به مرور زمان از بین می روند و همین عامل موجب بروز مشکلات حرکتی و درد شدید در ناحیه زانو می شود ... ادامه مطلب

جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

آرتروسکوپی زانو یکی از متداول‌ترین جراحی‌هایی است که برای تشخیص و درمان آسیب دیدگی‌های زانو به کار برده می‌شود. این جراحی جزئی به وسیله ابزاری به نام آرتروسکوپ انجام می‌شود. ... ادامه مطلب

اصول مراقبت از زانوهااصول مراقبت از زانوها

زانو درد یکی از درد های رایج با افزایش سن است که بیشتر در بانوان دیده می شود . سن ، آسیب های قلبی ، فعالیت ورزشی و وزن از عوامل اصلی خطر هستند و اگر شما یکی از این مشکلات را داشته باشید لازم است برای پیشگیری از مشکلات مفاصل زانوی خود قدمی بردارید ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین