منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / جراحی برش استخوان زانو چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی برش استخوان زانو چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی برش استخوان یا استئوتومی زانو شامل برش استخوان جهت تصحیح محور زانو و بهبود عملکرد آن هنگام ابتلا به آرتروز مزمن، درد زانو، جراحی غضروف زانو یا بدشکلی‌های زانو است. جراحی برش استخوان برای بیمارانی به کار می‌رود که آرتروز آنها یک طرفه است؛ به این معنا که تنها بخشی از مفصل زانوی آنها درگیر آرتروز شده‌است. هدف از این نوع جراحی این است که مقداری از وزن وارد بر قسمت مبتلا به آرتروز را جابجا کرده و بر روی قسمتی که دارای ساختاری سالم و غیر دردناک است بیاندازند.

در این جراحی استخوان‌های متصل به زانو بریده شده و شکل و راستای آن‌ها تغییر می‌کند و معمولا بر روی افراد فعال و در سنین کمتر از 60 سال انجام می‌گیرد. افرادی که این جراحی بر روی آنها انجام می‌گیرد معمولا پس از 10 تا 15 سال نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو خواهندداشت. دو نوع معمول استئوتومی زانو وجود دارد:

در حالت اول استخوان درشت‌نی بریده شده و تغییر شکل می‌دهد و در حالت دوم استخوان ران برش یافته و تغییر شکل در آن ایجاد می‌شود. آرتروز زانو به تخریب غضروف زانو گفته می‌شود. گاهی مشاهده می‌شود که غضروف مفصل زانو در قسمت‌هایی نازک‌تر از سایر بخش‌ها است. در این حالت می‌توان با ایجاد یک برش عرضی در استخوان بالای مفصل زانو یا پایین آن موجب تغییر شکل زانو و انتقال فشار بر قسمت‌هایی که غضروف در آنجا ضخیم‌تر است شد. اینکه آرتروز زانو به چه علت باعث درد می‌شود از فردی به فرد دیگر متغیر است اما فاکتورهایی وجود دارند که در افرادی که آرتروز آنها موجب درد شده‌است مشاهده شده‌اند. از جمله‌ی این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی برش استخوان زانو چیست

مزایا و معایب جراحی برش استخوان زانو (استئوتومی زانو)

استئوتومی زانو سه هدف اصلی را دنبال می‌کند:

یکی از مزایای این روش این است که با حفظ آناتومی زانوی خود فرد می‌تواند نیاز به تعویض زانو را برای سال‌های زیادی به تعویق بیندازد. مزیت دیگر این روش این است که پس از این جراحی هیچ محدودیتی برای انواع فعالیت‌های فیزیکی ایجاد نمی‌شود. به این معنا که فرد قادر خواهدبود تمام فعالیت‌های دلخواه خود را انجام داده و حتی در ورزش‌های سنگین شرکت کند. معایب این روش این است التیام درد آرتروز پس از جراحی قابل پیش‌بینی نیست این در حالی است که در تعویض جزئی یا کلی مفصل زانو این مسئله قابل پیش‌بینی است.

مشکل دیگر این روش این است که به طور معمول فرایند بازیابی سلامتی پس از این نوع جراحی طولانی‌تر و سخت‌تر است زیرا پس از جراحی فرد قادر نخواهدبود تا وزن خود را بر روی زانوی جراحی‌شده بیندازد. باید توجه داشت که گاهی از اوقات جراحی استئوتومی می‌تواند جراحی تعویض زانو را در آینده با چالش روبرو کند. با توجه به اینکه نتایج حاصل از جراحی تعویض کامل یا جزئی زانو بسیار موفقیت آمیز بوده‌اند استئوتومی زانو کمتر استفاده شده‌است اما در هر حال به عنوان یک گزینه برای بسیاری از بیماران مطرح است.

قبل از جراحی برش استخوان :

قبل از جراحی، پزشک بیهوشی به ارزیابی فرد خواهدپرداخت. جراحی می‌تواند با دو نوع بیهوشی پیش رود. نوع اول، بیهوشی عمومی بوده و فرد به طور کامل به خواب می‌رود. در بیهوشی نوع دوم که بیهوشی نخاعی است، فرد بیدار است اما از کمر به پایین بی‌حس است. همچنین قبل از جراحی، پزشک جراح نیز زانو را بررسی کرده و محل جراحی را مشخص می‌کند.

فرآیند جراحی برش استخوان :

جراحی استئوتومی زانو معمولاً بین ۱ تا ۲ ساعت به طول می‌انجامد. در این جراحی ابتدا یک برش در مقابل زانو ایجاد می‌شود. سپس بر اساس ساختار زانو و محل آسیب، یک شکاف در استخوان موردنظر ایجاد می‌شود. با استفاده از یک صفحه و چند پیچ دو طرف این شکاف به یکدیگر متصل می‌شوند و تغییر شکل در استخوان صورت می‌گیرد. گاهی نیز به جای صفحات مصنوعی از پیوندهای استخوانی برای پرکردن شکاف استفاده می‌شود.

عوارض جراحی برش استخوان :

مانند هر نوع جراحی دیگری استئوتومی زانو نیز با خطراتی همراه است. پزشک جراح فرد بیمار را قبل از جراحی از این خطرات آگاه می‌کند و پس از جراحی نیز اقدامات لازم برای دوری از این خطرات انجام می‌شود. معمول‌ترین عوارض مشاهده‌شده پس از جراحی شامل موارد زیر هستند:

برخی اوقات لازم است تا یک جراحی تکمیلی نیز انجام شود از جمله زمانی که با شکست در ترمیم استئوتومی مواجه هستیم

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

بازیابی سلامتی پس از جراحی برش استخوان :

در طی بازیابی سلامتی، تمرینات ورزشی مناسب برای حفظ دامنه‌ی حرکت زانو توسط یک فیزیوتراپ به فرد آموزش داده‌خواهدشد. این حرکات علاوه بر حفظ بازه‌ی حرکتی زانو کمک می‌کنند تا زانو قدرت خود را حفظ کرده و زودتر ترمیم یابد. فرایند بازیابی فعالیت کامل بدن بین ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی طول خواهدکشید.

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟

روماتیسم مفصلی زانو یا روماتوئید آرتریتیس (rheumatoid arthritis) یک بیماری خودایمن و التهابی است. بیماری خودایمنی به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که سیستم ایمنی بدن، سلول‌های بدن خودی را بعنوان عامل بیگانه شناخته و به اشتباه آنها را از بین می‌برد ... ادامه مطلب

رعایت چه نکاتی پس از تعویض مفصل زانو لازم است؟رعایت چه نکاتی پس از تعویض مفصل زانو لازم است؟

در جراحی تعویض مفصل زانو ساختارهای طبیعی آسیب‌دیده‌ی زانو برداشته شده و با ایمپلنت‌های مصنوعی جایگزین می‌شوند. این جراحی به نام جراحی تعویض مفصل زانو شناخته می‌شود. با توجه به اینکه زمان بازیابی سلامت و ریکاوری پس از جراحی کمی ‌طولانی است لازم است مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به دقت پیگیری شوند ... ادامه مطلب

مروری بر آناتومی زانومروری بر آناتومی زانو

ساختار زانو بطور کلی متشکل از استخوان‌ها، غضروف و مینیسک‌ زانو، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات مرتبط با زانو است. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی هر کدام از این ساختار‌ها خواهیم پرداخت. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین