منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / ارتباط چاقی با درد زانو

ارتباط چاقی با درد زانو

بسياري از افرادي كه دچار اضافه وزن يا چاقي هستند درد زانو را تجربه مي‌كنند. در بسياري از اين افراد كاهش وزن مي‌تواند ميزان درد را كاهش داده و احتمال ايجاد آرتروز را نيز كم كند. طبق مطالعات صورت گرفته، تنها 3/7 درصد افرادي كه وزن مناسب دارند دچار آرتروز مي‌شوند. اين در حالي است كه 19/5 درصد افرادي كه چاقي نوع 2 دارند به آرتروز مبتلا مي‌شوند. داشتن چربي بيش از حد و چاقي، نيرويي اضافي به مفاصل از جمله زانو وارد مي‌كند كه اين نيروي اضافي مي‌تواند ايجاد درد كرده و در نهايت به آرتروز زانو منجر گردد.

آرتروز زانو عارضه‌ای است که در آن بافت غضروفی زانو از بین میرود. بافت غضروفی زانو بافتی منعطف و مستحکم است که باعث حرکت راحت‌تر استخوان‌های زانو نسبت به هم شده و نقش ضربه‌گیر را دارد. از عوارض آرتروز زانو می‌توان به درد، تورم و بادکردگی زانو، سفتی زانو و کاهش بازه‌ی حرکتی زانو اشاره کرد. علائم آرتروز زانو با گذر زمان و در صورتی که درمان نشود بدتر می‌شود. التهاب نيز عارضه‌اي است كه برخي افراد داراي اضافه وزن را درگير مي‌كند.

چگونه اضافه وزن افراد را درگير مي‎‌كند؟

داشتن وزن متناسب مزاياي فراواني براي فرد به همراه دارد ؛ از جمله :

براي افرادي كه با اضافه وزن درگير هستند هر نيم كيلو كاهش وزن مي‌تواند يك و نيم كيلو از ميزان نيروي وارده بر زانو بكاهد. بنابراين اگر فردي 5 كيلو از وزن خود كم كند مي‌تواند 15 تا 20 كيلو از نيروي وارده بر زانوي خود بكاهد. نيرو و فشار كمتر به زانو به معناي كاهش احتمال پارگی در غضروف‌ها و در نتیجه کاهش احتمال آرتروز زانو است. طبق مطالعات صورت گرفته در کالج روماتولوژی آمریکا، کاهش 5 درصدی یا بیشتر از وزن تاثیر چشم‌گیری در عملکرد زانو و نتایج درمانی دارد.
دو فاکتور اصلی در کاهش وزن و در نتیجه کاهش احتمال آرتروز زانو وجود دارند: تغذیه مناسب و فعالیت بدنی

ارتباط چاقی با درد زانو

نقش تغذیه‌ی سالم در کاهش وزن بدن :

اضافه‌وزن و چاقی باعث افزایش واکنش‌های التهاب در بدن شده و میزان درد مفاصل را افزایش می‌دهد. کاهش وزن می‌تواند احتمال پاسخ التهابی را کاهش دهد. همچنین نشان داده‌شده‌است که ارتباط معناداری بین چاقی و بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت نوع 2، آرتروز و برخی بیماری‌های دیگر وجود دارد. داشتن یک برنامه‌ی غذایی سالم می‌تواند خطر چاقی و در نتیجه انواع بیماری‌ها را کاهش دهد.

از جمله غذاهای سالم مغذی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غذاهای ناسالم که مصرف هرچه کمتر آنها توصیه می‌شود شامل موارد زیر هستند:

نقش ورزش در کاهش وزن بدن :

علاوه بر تغذیه‌ی مناسب، داشتن فعالیت کافی نیز از جمله عوامل بهبود سلامتی بدن، کاهش وزن و کاهش احتمال آرتروز زانو به شمار می‌رود. از جمله‌ی فعالیت‌های مفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این فعالیت‌ها علاوه بر بهبود سلامتی و تنظیم وزن بدن، می‌توانند استحکام و انعطاف بدنی را نیز افزایش دهند و باعث کاهش استرس شوند. استرس از عوامل تحریک‌کننده‌ی التهاب به شمار می‌رود که می‌تواند درد زانو را افزایش دهد. علاوه بر این‌ها، ورزش و فعالیت بدنی با افزایش قدرت عضلات، نیروی وارد بر زانو یا سایر مفاصل را نیز کاهش می‌دهد. باید توجه داشت که قبل از هر نوع ورزشی باید بصورت اصولی بدن گرم شده و فعالیت ورزشی شروعی آرام داشته‌باشد.

اینستاگرام دکتر مهدی موید فر

همچنین یادگیری تکنیک‌های صحیح هر ورزش نیز ضروری است. اگر درد زانو از قبل وجود دارد نباید ورزشی انتخاب شود که فشار زیادی به زانو وارد می‌کند زیرا به بدترشدن وضعیت زانو منجر خواهدشد. معمولا در این شرایط بهتر است از ورزش‌هایی که با زانو زدن، خم‌شدن بیش از حد و دوندگی در سرازیری همراه هستند خودداری کرد. برای آگاهی از ورزش‌های مناسب برای وضعیت جسمانی هر فرد می‌توان از نظرات یک فیزیوتراپ نیز استفاده کرد.

نکاتی که برای کاهش وزن می‌توان رعایت کرد:

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پای پرانتزی چیست؟پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی پدیده‌ای رایج در افراد تازه متولدشده است، زیرا استخوان‌ها و مفاصل آن‌ها در حال رشد است و هنوز همه‌ی ساختارها در جایگاه ثابت خود قرار نگرفته‌اند ... ادامه مطلب

جراحی برش استخوان زانو چیست و چگونه انجام میشود؟جراحی برش استخوان زانو چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی برش استخوان یا استئوتومی زانو شامل برش استخوان جهت تصحیح محور زانو و بهبود عملکرد آن هنگام ابتلا به آرتروز مزمن، درد زانو، جراحی غضروف زانو یا بدشکلی‌های زانو است. جراحی برش استخوان برای بیمارانی به کار می‌رود که آرتروز آنها یک طرفه است ... ادامه مطلب

چه زمانی به جراح زانو مراجعه نماییم؟چه زمانی به جراح زانو مراجعه نماییم؟

درد زانو از مشکلاتی است که معمولا به تدریج و طی گذشت مدت زمان طولانی ایجاد می‌شود. درد زانو گاهی به دلیل فعالیت ناگهانی و بدون آسیب جدی ایجاد می‌شود و می‌توان آن را با روش‌هایی در خانه مدیریت کرد. گاهی نیز درد زانو به دلیل آسیب‌هایی ایجاد می‌شود که نیاز به مراجعه به پزشک وجود خواهدداشت ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین