منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / مفصل زانو چگونه در اثر استفاده سرویس ایرانی آسیب میبیند؟

مفصل زانو چگونه در اثر استفاده سرویس ایرانی آسیب میبیند؟

یکی از مسائلی که بحث زیادی در مورد آن وجود دارد تاثیر توالت ایرانی بر روی مفصل زانو است. مفصل زانو به عنوان بزرگترین مفصل بدن شناخته می‌شود که وزن بخش زیادی از بدن را در طول فعالیت‌های روزانه تحمل می‌کند. این مفصل از چندین نوع ساختار مختلف تشکیل شده‌است که نقش ساختاری و حمایتی از زانو را بر عهده دارند. ساختار زانو متشکل از استخوان‌های زانو، تاندون‌ها، رباط‌ها و بافت‌های غضروفی است.

ایجاد فشار نامناسب بر روی هر بخش از این ساختارها می‌تواند به توزیع نامتوازن نیرو در زانو منجر شده و ساختار آن را با فشار روبرو کند. در صورتی که این روند فشار نامناسب بر زانو تکرار شود در نهایت می‌تواند به آسیب زانو و آرتروز در آن منجر شود. آرتروز بیماری مربوط به مفاصل است که در طی آن غضروف‌های مفاصل به تدریج ساییده‌شده و دچار پارگی و آسیب می‌شوند. آسیب غضروف‌های زانو می‌تواند به سفتی زانو، ایجاد درد شدید زانو و کاهش بازه‌ی حرکتی زانو منجر شود.

توالت ایرانی که در ارتفاع هم سطح زمین ساخته می‌شود یکی از عوامل موثر در آسیب زانو به شمار می‌رود. این نوع توالت در کشورهای شرق آسیا مانند چین، هند، کره شمالی و جنوبی و هند نیز کاربرد دارد و به دلیل اینکه سطح بدن با محیط دفعی برخوردی ندارد به نظر تاثیر بیشتری در پاکیزگی بدن دارد اما در مورد تاثیر آن بر زانو چنین مسئله‌ای صدق نمی‌کند. در این نوع توالت نیاز است تا افراد برای انجام عمل دفع، زانوی خود را در زاویه‌ی بسیار تندی خم کنند و بصورت چمباتمه بنشینند.

تاثیر توالت ایرانی روی مفصل زانو

بطور کلی زانو در طول روز فشار زیادی را تحمل می‌کند اما زمانی که این فشار بصورت زاویه‌دار باشد میزان آن بصورت مضاعفی افزایش می‌یابد و هنگامی که فرد از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر موضع میدهد چندین برابر نیروی وزن خود را بر روی زانو می‌اندازد. بنابراین عمل نشستن بر توالت ایرانی باعث ایجاد فشار بسیار بر زانو شده و پس از مدتی استفاده از آن، منجر به ایجاد آرتروز خواهدشد.

این عمل تکرارشونده در افرادی که دچار چاقی یا اضافه‌ وزن هستند به شکل شدیدتری خود را بروز می‌دهد زیرا نیروی وزن وارده بر زانو هنگام برخاستن از حالت نشسته حدود 7 برابر نیروی وزن بدن است و در صورتی که وزن فرد بالاتر باشد این نیرو شدت بیشتری داشته و آسیب بیشتری به مفصل زانو وارد می‌کند. آسیب‌های وارده بر زانو در اثر نشستن بر توالت ایرانی معمولا در سنین بالاتر خود را نشان می‌دهند. همانگونه که انتظار می‌رود در کشورهایی که از توالت ایرانی بیشتر از توالت فرنگی استفاده می‌شود میزان شیوع آرتروز زانو نیز بیشتر است.

علاوه بر آسیب‌های زانو ناشی از توالت ایرانی، سایر مفاصل بدن مانند مفاصل لگن، مچ پا و حتی کمر نیز تحت تاثیر این نوع توالت‌ها هستند. در نتیجه توصیه اکید می‌شود افرادی که دچار آسیب‌هایی در این مفاصل هستند از توالت ایرانی استفاده نکنند.

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

راه حل پیشگیری از آسیب‌های زانوی ناشی از توالت ایرانی چیست؟

اولین و بهترین راهکار تعویض توالت ایرانی با توالت فرنگی است. در توالت فرنگی به دلیل اینکه زاویه‌ی زانو هنگام نشستن زاویه‌ی تندی نیست بنابراین نیروی کمتری هنگام برخاستن بر زانو وارد می‌شود و در درازمدت آسیب‌های ناشی از آن بر زانو کمتر خواهدبود. افرادی که دچار آرتروز هستند یا جراحی تعویض مفصل زانو بر روی زانوی آرتروزی خود را انجام داده‌اند لازم است تا از توالت ایرانی کمترین استفاده را داشته‌باشند زیرا در کوتاه‌مدت احتمال شکستگی استخوان‌های اطراف زانو را افزایش می‌دهد و در دراز مدت از طول عمر پروتزهای استفاده‌شده در زانو می‌کاهد.

در صورتی که امکان استفاده از توالت فرنگی وجود ندارد بهتر است فعالیت مناسب روزانه و ورزش‌های تقویت زانو و عضلات پا در برنامه‌ی روزانه گنجانده شوند. ورزش‌هایی که نیروی مناسبی بر روی مفصل زانو وارد کنند می‌توانند باعث تقویت غضروف زانو شوند. باید توجه داشت که توالت ایرانی مانند هر وسیله یا ماده‌ی خطرآفرینی، بعنوان یک مسئله‌ی آسیب‌زا شناخته می‌شود و هر گونه کاهش اثر آن در زندگی روزمره در درازمدت به بهبود کیفیت زندگی و سلامتی افراد منجر خواهدشد.

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
طول عمر پروتز زانو چقدر است؟طول عمر پروتز زانو چقدر است؟

زمانی که جراحی تعویض مفصل زانو لازم باشد، از ‌پروتز‌های فلزی و پلاستیکی برای جایگزینی با ساختارهای طبیعی زانو استفاده ‌می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده‌ی این پروتزها مانند هر ماده‌ی دیگری با گذشت زمان دچار فرسایش و استهلاک ‌می‌شوند ... ادامه مطلب

استئوتومی چیست؟استئوتومی چیست؟

استئوتومی نوعی عمل جراحی است که در آن استخوان بیمار توسط عمل جراحی و به صورت کنترل شده به وسیله جراح و با وسایل خاصی برش داده شده و شکسته می‌شود. از این عمل برای تصحیح طول استخوان (بلند و کوتاه کردن استخوان) و یا برای تصحیح امتداد استخوان استفاده می‌شود. ... ادامه مطلب

عوارض عدم جراحی زانو در مبتلایان به ساییدگی مفصل زانوعوارض عدم جراحی زانو در مبتلایان به ساییدگی مفصل زانو

زمانی که فردی به بیماری ساییدگی زانو دچار می شود این غضروف های مفصلی نرم شده و به مرور زمان از بین می روند و همین عامل موجب بروز مشکلات حرکتی و درد شدید در ناحیه زانو می شود ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین