منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / طول عمر پروتز زانو چقدر است؟

طول عمر پروتز زانو چقدر است؟

جراحی تعویض مفصل زانو روش درمانی ویژه‌ای برای آرتروز‌های شدید در زانو است. بسیاری از بیماران می‌دانند که جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است با گذشت زمان کارایی خود را از دست بدهد اما سوال اصلی این است که برای این مسئله چقدر زمان لازم است؟

زمانی که جراحی تعویض مفصل زانو لازم باشد، از ‌پروتز‌های فلزی و پلاستیکی برای جایگزینی با ساختارهای طبیعی زانو استفاده ‌می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده‌ی این پروتزها مانند هر ماده‌ی دیگری با گذشت زمان دچار فرسایش و استهلاک ‌می‌شوند. با اینکه ‌پروتز‌های ‌استفاده‌شده در زانو طول عمر بالایی دارند اما ساختارهایی مادام‌العمر و ابدی نیستند و پس از گذر مدت زمانی مشخص ساختار پایدار خود را از دست می‌دهند. مطالعاتی که به بررسی طول عمر پروتزهای ‌استفاده‌شده در جراحی تعویض مفصل زانو پرداخته‌اند نشان ‌می‌دهند که پروتزهای معمول بیش از ۲۰ سال عمر خواهندکرد.

این مطالعات نشان می‌دهند که در ۹۰ درصد بیمارانی که تعویض جراحی مفصل زانو انجام داده‌اند بیست سال پس از جراحی ‌پروتز‌ها دارای کارکرد مناسب هستند. اگرچه این گزارش نشان از طول عمر مناسب ‌پروتز‌های ‌استفاده‌شده در اکثر افراد را دارد اما باید توجه داشت که برخی بیماران لازم است تا تنها چند سال پس از جراحی اول‌‌، جراحی‌های تکمیلی تعویض مفصل زانو را تکرار کنند. مشکل جراحی‌های ثانویه این است که نتایج آن بر خلاف جراحی‌های اولیه چندان قابل پیش‌بینی نیست.

عوامل موثر در طول عمر پروتزهای زانو

با اینکه مطالعات فراوانی برای بررسی طول عمر ‌پروتز‌های ‌استفاده‌شده در جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد اما با توجه به تنوع بسیار زیاد در مواد تشکیل‌دهنده‌ی ‌پروتز‌ها و همچنین تنوع زیاد در نوع آسیب‌های زانو و تفاوت بدنی افراد نمی‌توان قانون مشخصی را در مورد طول عمر ‌پروتز ‌استفاده‌شده برای یک فرد بیان کرد. عواملی که در طول عمر پروتزهای زانو موثر هستند شامل موارد زیر هستند:

پروتز زانو

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر


در نهایت باید توجه داشت که برای انتخاب پروتز مناسب برای تعویض مفصل زانو پزشک متخصص باید فاکتورهای خطر را برای فرد به طور کامل مشخص کرده و او را از میزان و احتمال موفقیت و عوارض جانبی پس از جراحی آگاه کند. حتی در صورتی که از بهترین موجود در بازار و متخصص‌ترین و باتجربه‌ترین پزشکان جراحی زانو برای تعویض مفصل زانو استفاده شود همچنان احتمال عفونت وعوارض جانبی که تهدیدکننده نتایج جراحی هستند وجود خواهندداشت.

همچنین امروزه پروتز‌های جدیدتر با ساختارهای ویژه در حال گسترش هستند. اگرچه ساختار و عملکرد آن‌ها می‌تواند بهتر از ‌پروتز‌های مرسوم باشد اما باید توجه داشت که هرچه ‌پروتزی جدیدتر باشد داده‌های موجود در مورد کارایی درازمدت آن نیز کمتر خواهدبود. با توجه به این که پزشکان جراح با انواع مختلفی از ‌پروتز‌ها سر و کار داشته و کارایی آنها را در دوران مختلف به صورت تجربی مشاهده کرده‌اند بهترین گزینه برای مشورت در مورد نوع ‌پروتز انتخابی برای زانو بر اساس فاکتورهای خطر موجود در فرد خواهندبود.

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟آیا برای انجام جراحی زانو سن خاصی مناسب است؟

اصلی‌ترین دلایل دردهای زانو که در نهایت به جراحی مفصل زانو ختم می‌شود، آرتروز، روماتیسم و سوانحی است که به زانو آسیب می‌زنند. قاعده‌ی کلی این است که اگر فعالیت‌های روزانه‌ی شما که شامل نشستن، ایستادن، پیاده‌روی، رانندگی و کارکردن در اثر درد زانو دچار اختلال گردیده‌است حتما از راهکارهای پزشکی استفاده ... ادامه مطلب

اصول مراقبت از زانوهااصول مراقبت از زانوها

زانو درد یکی از درد های رایج با افزایش سن است که بیشتر در بانوان دیده می شود . سن ، آسیب های قلبی ، فعالیت ورزشی و وزن از عوامل اصلی خطر هستند و اگر شما یکی از این مشکلات را داشته باشید لازم است برای پیشگیری از مشکلات مفاصل زانوی خود قدمی بردارید ... ادامه مطلب

قبل از جراحی زانو چه اقداماتی لازم است؟قبل از جراحی زانو چه اقداماتی لازم است؟

افرادی که نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو پیدا می‌کنند معمولا بین 6 تا 12 هفته قبل از عمل، از زمان آن آگاه میشوند. در این مدت افراد میتوانند کارهایی را انجام دهند که احتمال موفقیت‌ جراحی را بالا ببرد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین