منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / عوارض جراحی تعویض جزئی مفصل زانو چیست؟

عوارض جراحی تعویض جزئی مفصل زانو چیست؟

استئوآرتریت که آرتروز معمول زانو نیز نام دارد به آسیبی گفته می‌شود که در طی آن بافت غضروف مفصلی زانو دچار آسیب و پارگی می‌شود. غضروف مفصلی زانو نوعی بافت پیوندی است که ساختار منعطفی داشته و مانع سایش استخوان‌های زانو نسبت به همدیگر می‌شود. این بافت بعنوان یک جاذب شوک عمل کرده و فشارهای فیزیکی ناگهانی به زانو را به حداقل می‌رساند و باعث لغزش راحت‌تر و پایدارتر اجزای زانو نسبت به هم می‌شود. زمانی که غضروف نازک می‌شود عملکرد زانو دچار اختلال می‌شود که نتیجه‌ی آن ایجاد درد و سفتی در زانو است. همچنین در نتیجه‌ی آسیب‌ غضروف زانو بازه‌ی حرکت زانو نیز محدود می‌شود. این بیماری در افرادی با سنین بالای 50 سال شایع است که در اثر افزایش سن و تجمع آسیب‌ها در طول زندگی خود را بروز می‌دهد. در این میان بسته به میزان آسیب موجود در زانو، رویکردهای مختلف درمانی اتخاذ می‌شود که یکی از آنها تعویض مفصل زانو است.

تعویض مفصل زانو خود دو گونه است:

تعویض کلی مفصل زانو:

در این نوع جراحی، ساختارهای مختلف زانو در هر دو سمت بالا و پایین زانو با ایمپلنت‌های مصنوعی جایگزین می‌شوند.

تعویض جزئی مفصل زانو:

در این نوع جراحی تنها ساختارهای یک سمت زانو آسیب دیده‌اند و کل ساختار زانو دستخوش تغییر و جایگزینی نمی‌شود.

تعویض مفصل زانو

تعویض جزئی مفصل زانو در درمان آرتروز زانو:

افرادی که آرتروز زانوی جانبی یا میانی دارند و سایر بخش‌های زانوی آنها سالم است کاندید مناسبی برای جراحی تعویض جزئی مفصل زانو هستند. همچنین افرادی که شرایط زیر را دارند نیز ممکن است تمایل به جراحی تعویض جزئی مفصل زانو داشته‌باشند:

مزایای تعویض جزئی تعویض مفصل زانو

در مقایسه با جراحی تعویض کامل زانو، جراحی تعویض جزئی زانو قابلیت بهتری در حفظ بازه‌ی حرکتی زانو و عملکرد آن دارد. علت این مسئله این است که در جراحی تعویض جزئی مفصل زانو بافت‌های سالم و استخوان‌های زانو دست‌نخورده باقی می‌مانند و درصد رضایت بیماران از جراحی تعویض جزئی مفصل زانو نسبت به افرادی که جراحی تعویض کامل مفصل زانو را تجربه کرده‌اند بیشتر است. باید به این نکته نیز توجه داشت که افرادی که جراحی تعویض جزئی مفصل زانو را تجربه می‌کنند ممکن است در آینده به جراحی تعویض کلی مفصل زانو نیز نیازمند شوند. در جراحی تعویض جزئی مفصل زانو مقدار خون از دست‌رفته نیز کمتر است و زانوی جراحی‌شده نسبت به جراحی تعویض کلی مفصل زانو عملکرد خود را سریع‌تر به دست می‌آورد.

عوارض جراحی تعویض جزئی مفصل زانو

این عوارض نادر بوده و با مشورت‌های پزشک متخصص می‌توان تاثیر آنها را به حداقل رساند.

فرایندهای پس از جراحی تعویض جزئی مفصل زانو:

معمولا افراد همان روز جراحی یا یک روز بعد می‌توانند از بیمارستان مرخص شوند. در منزل نکات ایمنی در برخورد با زانوی جراحی‌شده باید رعایت شوند. از انداختن وزن کامل و فعالیت بدون کمک سایرین خودداری شود. جلسات فیزیوتراپی برای تقویت زانوی چراحی‌شده از طرف پزشک توصیه می‌شود.

آدرس اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

بسیاری از افراد پس از جراحی تعویض جزئی مفصل زانو به سرعت به زندگی طبیعی خود باز می‌گردند و درد بسیار کمتری را نسبت به آنچه قبل از جراحی تجربه می‌کردند گزارش می‌کنند. همچنین سرعت بازیابی سلامتی پس از جراحی تعویض جزئی مفصل زانو بیشتر از جراحی تعویض کامل مفصل زانو است. معمولا 3 تا 4 هفته پس از جراحی افراد قادر خواهندبود تا بدون کمک واکر یا عصا راه بروند. البته باید توجه داشت که فرایند فیزیوتراپی باید به مدت 3 تا 4 ماه ادامه یابد. پس از جراحی و بازیابی سلامت زانو می‌توان ورزش‌های مختلفی را انجام داد، مانند پیاده‌روی، شنا، تنیس، گلف و دوچرخه‌سواری اما باید توجه داشت که از هر گونه فعالیت شدید از جمله پریدن باید پرهیز شود.

با اینکه جراحی تعویض جزئی مفصل زانو می‌تواند تاثیرات مثبت فراوانی داشته‌باشد اما این احتمال نیز وجود دارد که ساختارهای مصنوعی استفاده‌شده در زانو پس از مدتی کارکرد خود را از دست بدهند و لازم باشد تا جراحی تعویض کامل مفصل زانو برای بهبود عملکرد زانوی جراحی‌شده انجام گیرد. طول عمر مواد استفاده‌شده در جراحی تعویض جزئی مفصل زانو معمولا 10 سال است که بسته به نوع فعالیت بدنی این زمان می‌تواند کمتر هم باشد.

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چه زمانی به جراح زانو مراجعه نماییم؟چه زمانی به جراح زانو مراجعه نماییم؟

درد زانو از مشکلاتی است که معمولا به تدریج و طی گذشت مدت زمان طولانی ایجاد می‌شود. درد زانو گاهی به دلیل فعالیت ناگهانی و بدون آسیب جدی ایجاد می‌شود و می‌توان آن را با روش‌هایی در خانه مدیریت کرد. گاهی نیز درد زانو به دلیل آسیب‌هایی ایجاد می‌شود که نیاز به مراجعه به پزشک وجود خواهدداشت ... ادامه مطلب

پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟پای ضربدری چگونه درمان می‌شود؟

پای ضربدری یا genu valgum به انحراف زانو به سمت داخل گفته می‌شود. زمانی که افراد دارای پای ضربدری می‌ایستند و زانوهای خود را به هم می‌چسبانند فاصله‌ای بیش از 7ونیم سانتی‌متر بین قوزک دو پا بوجود می‌آید. پای ضربدری پدیده‌ای رایج در کودکان است و معمولا با رشد کودک، خودبخود رفع می‌شوند ... ادامه مطلب

رباط‌های زانو چه  هستند و کارکرد آنها چیست؟رباط‌های زانو چه هستند و کارکرد آنها چیست؟

رباط‌ها ساختارهای بافتی مستحکم و در عین حال انعطاف‌پذیری هستند که وظیفه‌ی اتصال استخوان به استخوان را مفاصل مختلف بدن بر عهده دارند. مفصل زانو که بعنوان بزرگترین مفصل بدن شناخته می‌شود متشکل از ارتباط سه استخوان اصلی شامل درشت‌نی، استخوان ران و کاسه‌ی زانو است ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین