منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / روشهای کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل

روشهای کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل

مفصل زانو به عنوان یکی از مفاصل مهم بدن اگر دچار آسیب شود می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد . بسیاری از مبتلایان به درد زانو برای بهبود درد ، جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند . اما ممکن است فرد پس از انجام جراحی همچنان برخی درد ها را در این ناحیه تجربه کند . در این مقاله به بررسی درد زانو پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو می پردازیم . توجه داشته باشید این یک امر طبیعی است که شما بعد از هر نوع عمل جراحی برای مدت زمانی احساس درد در ناحیه جراحی شده باشید اما در صورتی که بعد از گذشت دوره نقاهت همچنان احساس درد داشته باشید باید بدانید علت درد چیست .

علل درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

در ابتدا برای یافتن درمانی مناسب برای از بین بردن درد ، لازم است که علت بروز درد مشخص شود . شایع ترین علل بروز درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو عبارت اند از :

سایر مواردی که می ‌توانند باعث درد مداوم شوند شامل ؛ بورسیت ، سندرم درد منطقه ‌ای پیچیده و عصب فشرده‌ شده است .

درد زانو بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مدیریت درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

بعد از جراحی درد خواهید داشت . شما و تیم مراقبت‌ های بهداشتی خود ، با همکاری هم ، یک برنامه کنترل درد تنظیم می‌ کنید که برای شما مناسب باشد . انواع روش‌ های تسکین درد بعد از عمل پروتز زانو عبارت اند از :

جلوگیری از درد پیش از شروع درد :

اگر درد بعد عمل زانو کنترل نشود ، حساسیت به درد افزایش می‌ یابد . گذرگاه‌ های عصبی حس درد را از محل جراحی به مغز منتقل می‌ کنند . زمانی که درد مدت طولانی ادامه یابد و این گذرگاه‌ ها تحلیل بروند ، تسکین درد بعد از عمل زانو دشوار می‌ شود . مدیریت درد پیش از شروع آن ، بیمار را از این فرایند دردناک نجات می‌ دهد . بیمار اندکی قبل از جراحی مسکن دریافت می‌ کند و پس از جراحی نیز در فاصله‌ های زمانی مشخص ، مسکن دریافت می‌ کند .

ابلیشن رادیوفرکوئنسی ( RFA ) برای تسکین درد زانو :

ابلیشن رادیوفرکوئنسی نوعی عمل مبتنی بر تزریق است که در آن با ایجاد ضایعه حرارتی روی بعضی عصب ها ، فرآیند انتقال سیگنال های درد به مغز مختل می شود و به این صورت سبب بهبود درد موضعی می شود .

استفاده از ضد درد های چند وجهی :

پزشکان از ترکیبی از دارو های مسکن با مکانیسم اثر متفاوت استفاده می‌ کنند تا این دارو ها اثر یکدیگر را تکمیل کنند و احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل برسد . این رویکرد به ضد درد های چند وجهی موسوم است .

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

بلوک عصبی :

داروی بلوک عصبی در عصب نزدیک به محل جراحی تزریق می‌ شود ، چنانچه عمل تعویض مفصل زانو انجام شده باشد ، بلوک عصب‌ های سر استخوان ران انجام می‌ شود . عصب‌ های استخوان ران مسئول احساس درد در جلوی ران و زانو است . بنابراین درد بعد از جراحی زانو عمدتا توسط این عصب به مغز منتقل می‌ شود . پس از انجام بلوک عصبی ، داروی بی‌ حسی موضعی مانع از انتقال پیام درد از راه عصب استخوان ران می‌ شود و به این ترتیب درد ساکت می‌ شود .

استفاده از کمپرس سرد :

سرما باعث بی حس شدن انتهای عصب و کاهش ناراحتی و التهاب می شود . این روش برای کاهش درد پس از جراحی بسیار کمک کننده است . از کمپرس سرد به مدت ۲۰ دقیقه به طور مداوم استفاده کنید .

بسیاری از دردها و مشکلات زانو با درمان های دارویی یا مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود می‌یابند. با این وجود موارد زیادی نیز وجود دارد که جراحی تنها راه درمان است. در این صورت جراح زانو متخصصی است که می‌تواند به شما کمک کرده و درد زانوی شما را تسکین دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آرتريت یکی از اصلی ترین علل درد زانوآرتريت یکی از اصلی ترین علل درد زانو

آرتريت عامل درد زانو بدون وجود آسيب‌هاي فيزيكي قابل مشاهده است. اين بيماري به طور كلي به التهاب يك يا چند مفصل بدن اشاره دارد كه مي‌تواند هر مفصلي را در بدن درگير كند اما در مفصل زانو بيشتر از ساير مفاصل مشاهده می شود ... ادامه مطلب

درباره پارگی و آسیب منیسک زانو بیشتر بدانیددرباره پارگی و آسیب منیسک زانو بیشتر بدانید

پارگی منیسک زانو در حین فعالیت‌هایی بروز می‌کند که فشار مستقیم چرخش یا پیچش زانو را به منیسک زانو وارد کنند. علاوه بر چرخش ناگهانی، چمباتمه‌زدن و یا بلندکردن وزنه می‌تواند به آسیب منیسک زانو منجر شود ... ادامه مطلب

جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

آرتروسکوپی زانو یکی از متداول‌ترین جراحی‌هایی است که برای تشخیص و درمان آسیب دیدگی‌های زانو به کار برده می‌شود. این جراحی جزئی به وسیله ابزاری به نام آرتروسکوپ انجام می‌شود. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین