منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / جراحی مینیسک زانو برای بهبود پارگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟

جراحی مینیسک زانو برای بهبود پارگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟

مفصل زانو به عنوان یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن و بزرگ‌ترین مفصل بدن نقش مهمی را در فعالیت‌های روزانه یک فرد دارد و در اثر فعالیت‌ها آسیب‌های مختلفی را متحمل می‌شود. یکی از بخش‌های زانو که آسیب آن موجب درد زانو می‌شود مینیسک زانو است. مینیسک زانو بافتی محکم و در عین حال انعطاف‌پذیر است و مانند یک بالشتک در بین استخوان‌های زانو قرار دارد. وظیفه مینیسک زانو این است که شوک‌های فیزیکی وارد شده به استخوان‌های زانو را به خود جذب کند.

در نتیجه‌ی عملکرد مینیسک زانو از شدت فشارهای فیزیکی بر استخوان‌ها کاسته می‌شود و از آسیب استخوان‌ها جلوگیری می‌گردد. در صورتی که مینیسک زانو دچار آسیب یا پارگی شود عملکرد خود را از دست داده در نتیجه درد زانو ایجاد می‌شود. پارگی مینیسک زانو می‌تواند در نتیجه فعالیت‌های فیزیکی سنگین، ضربه‌ی ناگهانی به زانو، پیچ‌خوردن زانو و یا در حین حرکات ساده‌ای همچون چرخیدن ناگهانی بر روی مفصل زانو در هنگام حرکت و پیاده‌روی ایجاد شود.

علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟

مهمترین و شایع ترین علائم پارگی مینیسک زانو شامل موارد زیر می شود:

در صورتی که علائم بیان‌شده وجود داشته‌باشند و پارگی مینیسک زانو با اشعه‌ی ایکس یا ام‌آر‌آی (MRI) تایید شود معمولا از جراحی آرتروسکوپیک برای ترمیم یا رفع پارگی مینیسک زانو استفاده می‌شود.

جراحی مینیسک زانو برای بهبود پارگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟

جراحی آرتروسکوپی یک روش جراحی مدرن است که برای ترمیم بسیاری از آسیب‌های مفاصل مختلف به کار می‌رود. در این جراحی ابتدا چند شکاف کوچک در سطح پوست محل جراحی ایجاد می‌شود. از طریق یکی از این شکاف‌ها یک لوله‌‌ی سیمی‌شکل به نام آرتروسکوپ وارد محل آسیب می‌شود. در سر آرتروسکوپ یک دوربین کوچک وجود دارد که وظیفه‌ی تصویربرداری از محل آسیب را دارد. تصاویر از آرتروسکوپ بر روی یک نمایشگر ارسال می‌شود. از طریق شکاف‌های دیگر ایجادشده در سطح پوست، ابزار ریز جراحی وارد می‌شوند و با استفاده از تصاویر نمایشگر جراحی صورت می‌گیرد. این در حالی است که در روش سنتی جراحی ترمیم مینیسک زانو لازم است تا با برش پوست، شکاف بزرگی در سطح آن ایجاد شود.

پارگی منیسک زانو

برای ترمیم منیسک زانو رویکرد انتخاب‌شده بر اساس نوع آسیب متفاوت خواهدبود. در صورتی که پارگی مینیسک در ناحیه‌ی داخلی مینیسک باشد که بافت مینیسک دسترسی مناسبی به خون و رگ‌های خونی نداشته‌باشد، در این حالت مینیسک پاره‌شده برش خورده و جدا می‌شود. این روش جراحی را مینیسکتومی آرتروسکوپیک گویند و کل ناحیه‌ی آسیب‌دیده و پاره‌شده در طی آن برداشته می‌شود. در صورتی که لازم باشد تمام بافت مینیسک جدا شود احتمال بروز آرتروز در آینده افزایش خواهدیافت. رویکرد دوم زمانی به کار می‌رود که بخش آسیب‌دیده‌ی مینیسک دسترسی به خون و رگ‌های خونی دارد. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که آسیب مینیسک در بخش بیرونی آن باشد. در این حالت بخش پاره‌شده به سایر بخش‌ها بخیه زده‌می‌شود و متصل می‌شود. با گذشت زمان و به دلیل دسترسی به خون، این آسیب‌ها ترمیم می‌شوند.

مزایای جراحی آرتروسکوپی برای ترمیم مینیسک زانو چیست؟

عوارض و خطرات جراحی آرتروسکوپیک مینیسک زانو چیست؟

این جراحی یک جراحی بسیار ایمن است، با این حال ممکن است مشکلاتی نیز پس از جراحی بروز کند. از عوارض جراحی آرتروسکوپیک مینیسک زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پس از جراحی آرتروسکوپیک زانو چه شرایطی ایجاد می‌شود؟

پس از جراحی آرتروسکوپیک مینیسک زانو کمی درد طبیعی است. این دردها معمولا چند هفته طول می‌کشند. برای کنترل این دردها معمولا از دارو استفاده می‌شود.

راه‌رفتن پس از جراحی بسته به وضعیت هر فرد دارد. معمولا پس از 6 تا 8 هفته پس از جراحی افراد قادر هستند تا کاملا به فعالیت طبیعی خود بازگردند. گاهی این زمان کمتر است و گاهی چند ماه طول می‌کشد.

معمولا پس از جراحی آرتروسکوپیک مینیسک زانو نیازی به فیزیوتراپی نیست.

آدرس اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

در صورتی که پس از جراحی علائم زیر وجود داشتند لازم است تا فرد با پزشک خود در مورد این علائم مشورت نماید:

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد است که هر ساله افراد زیادی آن را تجربه می‌کنند و شناخت خطرات جراحی و احتمال رخ‌دادن آنها می‌تواند به تصمیم‌گیری درست افراد منتهی شود. دکتر مهدی مؤید فر دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان با داشتن جراحی های موفق فراوان در کارنامه کاری خود، می‌توانند در این زمینه به مراجعین محترم خدمات ارائه نمایند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت پوکی استخوان و راههای پیشگیری از آنعلت پوکی استخوان و راههای پیشگیری از آن

پوکی استخوان یا استئوپروز (Osteoporosis)، همانطور که از نامش پیداست، به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت و استحکام استخوان کم شده و تحت این شرایط استخوان در معرض آسیب و شکستگی قرار می‌گیرد ... ادامه مطلب

صدا دادن زانو هنگام نشستن و بلند شدن به چه علت است؟صدا دادن زانو هنگام نشستن و بلند شدن به چه علت است؟

صداداربودن زانو به خودی خود مشکل جدی محسوب نمی‌شود و در حالت معمولی دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که این صداداربودن زانو همراه با درد باشد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلاتی چون آرتروز زانو، آرتریت روماتوئید، عفونت یا آسیب‌هایی به بخش‌های مختلف زانو باشد ... ادامه مطلب

عدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانوعدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو، امروزه درمانی رایج در بیماران مسن می‌باشد. این جراحی به شکل مؤثری می‌تواند باعث بهبود درد، اصلاح فانکشن مفصل و بهبود کیفیت زندگی شود. مدیریت درد بعد از این جراحی که اغلب بسیار شدید است؛ یک چالش بزرگ برای جراح و بیمار میباشد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین