منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / مقایسه‌ی جراحی‌های باز و بسته‌ی زانو

مقایسه‌ی جراحی‌های باز و بسته‌ی زانو

جراحی باز زانو روش متداول جراحی در سال‌های گذشته بوده‌است. امروز با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، روش جراحی زانو نیز از این پیشرفت‌ها بهره‌مند گردیده است و روش آرتروسکوپی بعنوان روشی محبوب، کمتر تهاجمی و کم‌عارضه شناخته می‌شود. در این مطلب به تفاوت‌های این دو جراحی خواهیم پرداخت و نقاط ضعف و قوت هر کدام از این روش‌های جراحی را بیان خواهیم‌کرد.

جراحی باز زانو:

جراحی باز زانو جراحی سنتی زانو است. در این روش برشی بزرگ و سرتاسری در بخش مقابل زانو بر روی پوست و بافت‌های زیرین آن ایجاد می‌شود. پزشک از طریق این برش و مشاهده‌ی مستقیم محل آسیب، به جراحی زانو می‌پردازد. این نوع جراحی روش جراحی مرسوم تا سالهای اخیر بود اما به تدریج با روش بسته‌ی زانو جایگزین شده‌است.

جراحی بسته‌ی زانو یا جراحی آرتروسکوپیک:

جراحی آرتروسکوپیک بعنوان جراحی بسته‌ نیز شناخته می‌شود. نام این نوع جراحی به دلیل استفاده از وسیله‌ای به نام آرتروسکوپ است. آرتروسکوپ یک وسیله‌ی سیمی‌شکل و نازک است که دوربین کوچکی در سر خود حمل می‌کند. در این جراحی، یک شکاف کوچک در نزدیکی محل جراحی ایجاد می‌شود. از طریق این شکاف آرتروسکوپ وارد می‌شود و توسط دوربین خود از محل جراحی تصاویری را بر روی نمایشگر ارسال می‌کند. پزشک با استفاده از این تصاویر می‌تواند به بررسی مشکلات محل جراحی بپردازد. در این نوع جراحی، شکاف‌های کوچک دیگری نیز بر روی پوست ایجاد می‌شوند که ابزارهای کوچکی برای برش و دستکاری بافت از طریق آن وارد می‌شوند و جراحی بوسیله‌ی آنها و تصاویر آرتروسکوپ صورت می‌گیرد. به دلیل اینکه در این جراحی برش‌ها و شکاف‌های کوچک بر روی پوست جایگزین برش کامل و گسترده‌ی محل جراحی شده‌اند به آن روش جراحی بسته‌ی زانو نیز گفته می‌شود.

مزایای جراحی بسته‌ی زانو نسبت به جراحی باز زانو چیست؟

خون‌ریزی:

در جراحی بسته‌ی زانو، برش‌های ایجادشده در سطح زانو کوچک هستند بنابراین خون‌ریزی کمتر است. خون‌ریزی کمتر به معنی نیاز کمتر به انتقال خون در طی جراحی به فرد است. در جراحی باز زانو، برش ایجادشده بزرگتر است بنابراین رگ‌های بیشتری آسیب می‌بینند و خون‌ریزی بیشتر است.

جراحی زانو

جای زخم‌ها و بخیه‌ها:

به دلیل اینکه برش ایجادشده در جراحی بسته‌ی زانو کوچک است بنابراین زخم‌های ایجادشده نیز کوچکتر است. از این رو نشانه‌های جراحی و جای بخیه‌ی کمتری بر روی بدن خواهدماند. در جراحی باز زانو، برش بزرگی در سطح پوست ایجاد می‌شود که می‌تواند همچنان اثرات خود را پس از بخیه و بهبود بر روی پوست داشته‌باشد.

دوران بهبودی پس از جراحی:

جراحی بسته‌ی زانو کمترتهاجمی است. همین مسئله باعث می‌شود تا آسیب به بافت‌های مختلف در طی جراحی کمتر باشد بنابراین دوران بهبودی پس از جراحی نیز کمتر می‌شود. در جراحی باز زانو بافت‌های بیشتری آسیب می‌بینند که ترمیم هر کدام از آنها طول می‌کشد.

بستری در بیمارستان:

جراحی بسته‌ی زانو می‌تواند به صورت سرپایی نیز صورت بگیرد، به این معنی که پس از جراحی نیازی به ماندن در بیمارستان نباشد. البته این مسئله به نوع جراحی و تشخیص پزشک نیز بستگی دارد. در جراحی باز زانو معمولا لازم است تا فرد یک شب را در بیمارستان بستری شود.

درد جراحی:

در جراحی بسته‌ی زانو، زخم‌ها کوچک‌ترند بنابراین درد کمتری پس از جراحی ایجاد می‌شود و مشکلات مربوط به زخم‌ها نیز کمتر است. دردهای جراحی باز زانو مربوط به برش بافت‌های بیشتری است بنابراین میزان آنها نیز بیشتر است.

احتمال عفونت پس از جراحی:

با توجه به اینکه میزان زخم‌ها در جراحی بسته‌ی زانو کمتر است بنابراین احتمال ایجاد عفونت نیز کاهش می‌یابد. در جراحی باز زانو سطح وسیعی در معرض عوامل عفونی قرار می‌گیرند. این مسئله احتمال ایجاد عفونت را بیشتر می‌کند.

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

مزایای جراحی باز زانو نسبت به جراحی بسته‌ی زانو چیست؟

احتمال خطا:

در جراحی باز زانو به دلیل اینکه جراح بطور مستقیم محل جراحی را مشاهده می‌کند بنابراین بطور دقیق‌تری می‌تواند عملکرد خود را تحلیل و کنترل کند. در جراحی بسته‌ی زانو، تصاویر از محل جراحی محدود به زاویه‌ی دید دوربین هستند بنابراین دید پزشک از محل جراحی نسبت به جراحی باز کمتر است. این مسئله احتمال خطا را در جراحی بسته‌ی زانو افزایش می‌دهد.

نوع آسیب قابل جراحی:

جراحی بسته‌ی زانو را نمی‌توان برای هر نوع آسیبی به کار برد. معمولا جراحی‌هایی که میزان آسیب‌ها بیشتر و شدید است (مانند آرتروز زانو) ترجیح پزشکان بر جراحی باز زانو است. بصورت کلی جراحی بسته‌ی زانو برای انواع محدودتری از آسیب‌ها قابل بکارگیری است. بنابر مطالب عنوان‌شده، هر کدام از این جراحی‌ها دارای مزایا و معایب خود هستند. انتخاب نوع جراحی معمولا بر اساس نوع آسیب و شرایط فرد و با مشورت پزشک متخصص صورت می‌گیرد.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد است که هر ساله افراد زیادی آن را تجربه می‌کنند و شناخت خطرات جراحی و احتمال رخ‌دادن آنها می‌تواند به تصمیم‌گیری درست افراد منتهی شود. دکتر مهدی مؤید فر دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان با داشتن جراحی های موفق فراوان در کارنامه کاری خود، می‌توانند در این زمینه به مراجعین محترم خدمات ارائه نمایند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چه زمانی به متخصص جراحی زانو مراجعه کنیم؟چه زمانی به متخصص جراحی زانو مراجعه کنیم؟

دردهای زانو دردهایی متداول در بین افراد جامعه هستند. بسیاری از این دردها دردهایی موقتی هستند که با مراقبت‌های خانگی رفع می‌شوند و نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌باشد. ... ادامه مطلب

رعایت چه نکاتی پس از تعویض مفصل زانو لازم است؟رعایت چه نکاتی پس از تعویض مفصل زانو لازم است؟

در جراحی تعویض مفصل زانو ساختارهای طبیعی آسیب‌دیده‌ی زانو برداشته شده و با ایمپلنت‌های مصنوعی جایگزین می‌شوند. این جراحی به نام جراحی تعویض مفصل زانو شناخته می‌شود. با توجه به اینکه زمان بازیابی سلامت و ریکاوری پس از جراحی کمی ‌طولانی است لازم است مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به دقت پیگیری شوند ... ادامه مطلب

همه چیز در مورد انواع آسیب‌های زانوهمه چیز در مورد انواع آسیب‌های زانو

زانو از ساختار های مهم بسیاری تشکیل شده است که هر یک از آنها ممکن است آسیب ببیند . شایع ترین آسیب های زانو شامل شکستگی در اطراف زانو ، دررفتگی و پیچ خوردگی و پارگی بافت‌ های نرم مانند رباط‌ ها است ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین