منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / آیا کیست بیکر خطرناک است؟

آیا کیست بیکر خطرناک است؟

زانو ساختار پیچیده‌ای است که از ارتباط استخوان با غضروف، تاندون‌ها، رباط‌ها و پوشش‌های مینیسک زانو ایجاد می‌شود. در هر بخش از این ساختارها امکان ایجاد مشکلاتی وجود دارند که در صورت بروز آنها عملکرد زانو دچار اختلال می‌شود. یکی از مشکلات ایجادشده در زانو، ایجاد کیست بیکر (Baker cyst) است. کیست بیکر یک کیسه‌ی پرشده از مایع سینوویال است که در پشت زانو ایجاد می‌شود. مایع سینوویال (synovial) که به مایع مفصلی نیز معروف است مایعی است که بین ساختارهای مختلف مفاصل قرار دارد. این مایع سر استخوان‌ها را حمایت کرده و از ایجاد اصطکاک اضافی هنگام حرکت ساختارهای مختلف مفاصل جلوگیری می‌کند. هنگامی که زانو دچار آسیب‌ شود مایع بیکر بیشتری تولید و به مفصل زانو وارد می‌شود. این مایع مسیری به پشت زانو پیدا کرده و در پشت زانو تجمع می‌یابد و کیست بیکر را ایجاد می‌کند. این کیست‌ها ممکن است در کودکان یا بزرگسالان ایجاد شوند اما احتمال ایجاد آنها با افزایش سن بیشتر می‌شود.

علائم کیست بیکر چیست؟

در برخی افراد کیست بیکر علائم خاصی ایجاد نمی‌کند و حتی خود فرد نیز متوجه وجود کیست نمی‌شود. اما در صورتی که علائمی وجود داشته‌باشند می‌توانند شامل موارد زیر شوند:

کیست بیکر

خطرات ایجاد کیست بیکر چیست؟

کیست بیکر معمولا در افراد نه تنها مشکلات جدی، بلکه علائم معمول را نیز بروز نمی‌دهد بنابراین مشکلی جدی به حساب نمی‌آیند. ساختار توده‌ای کیست بیکر گاهی این تصور را در افراد ایجاد می‌کند که این کیست می‌تواند در نهایت به سرطان منجر شود؛ تا امروز مدارکی برای تایید این نظر وجود ندارد و مطالعات نشان می‌دهند که کیست بیکر به سرطان تبدیل نمی‌شود. با این حال کیست بیکر در موارد نادری ممکن است موجب ایجاد مشکلات دیگری در پای فرد شود. اگر کیست بیکر بزرگ شود ممکن است موجب قرمزی و ورم زانو و اطراف آن گردد.

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

پارگی کیست بیکر می‌تواند گرما، درد و قرمزی در محل ساق پا شود. علائم کیست بیکر ممکن است شبیه زمانی باشد که عروق به دلیل لخته‌ی خون دچار انسداد می‌شوند. بنابراین برای اطلاع از وضعیت دقیق پا و علت ایجاد علائم لازم است تا تصویربرداری از پا صورت بگیرد. این تصویربرداری می‌تواند پزشک را از وجود یا نبود لخته‌ی خون آگاه سازد. سایر مشکلاتی که کیست بیکر می‌تواند برای افراد ایجاد کند شامل موارد زیر هستند:

  1. پارگی کیست بیکر: در این صورت مایع سینوویال به ساق پا وارد می‌شود و موجب درد شدید در زانو، ورم ساق پا و برخی موارد قرمزی ساق پا و احساس وجود جریانی مایع به سمت ساق پا می‌شود.
  2. به‌دام‌اندازی عصب تیبیال: در صورتی که کیست بیکر با عصب تیبیال در تماس قرار بگیرد می‌تواند موجب انسداد این عصب شود. در این صورت علائمی چون بی‌حسی یا ایجاد درد قابل انتظار هستند. این مشکل با تزریق استروئید یا آرتروسنتسیس قابل درمان است.
  3. کیست بیکر احتمال آمبولیسم ریوی را افزایش می‌دهد: برخی مطالعات نشان می‌دهند که کیست بیکر می‌تواند موجب فشار سیاهرگ پس زانو (popliteal vein) شود. فشردگی این سیاهرگ بطور غیرمستقیم موجب آمبولیسم ریوی می‌شود.
  4. انسداد عروق ساق پا: این مسئله موجب درد و نرسیدن خون کافی به پا می‌شوند. این مسئله قابل درمان است و مشکلی جدی به حساب نمی‌آید.
  5. مشکل در حرکت پا و انگشتان: در این حالت درد شدیدی در پا و انگشتان ایجاد شده و مشکلاتی در حرکت آنها به وجود می‌آید. در این حالت نیاز به مراجعه‌ی اورژانسی به پزشک و جراحی در سریع‌ترین زمان ممکن وجود خواهد داشت. در صورتی که این مشکل به موقع درمان نشود می‌تواند موجب ایجاد نقص دائمی در عضلات شود.

بنابراین کیست زانو بصورت عمومی خطر جدی به شمار نمی‌آید. اگر فردی احساس درد و ورم در زانو یا سایر بخش‌های پا داشته‌باشد یکی از احتمالات ایجاد آن‌ها وجود کیست بیکر می‌تواند باشد. مشکلات شدید ایجادشده در اثر کیست زانو نیز نادر هستند. با این حال باید توجه داشت که وجود یک توده در پشت زانو لزوما به معنی وجود کیست بیکر نیست و افراد لازم است در صورت ایجاد چنین توده‌هایی خطر وجود مشکلات جدی‌تر را در نظر داشته‌باشند.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد است که هر ساله افراد زیادی آن را تجربه می‌کنند و شناخت خطرات جراحی و احتمال رخ‌دادن آنها می‌تواند به تصمیم‌گیری درست افراد منتهی شود. دکتر مهدی مؤید فر دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان با داشتن جراحی های موفق فراوان در کارنامه کاری خود، می‌توانند در این زمینه به مراجعین محترم خدمات ارائه نمایند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پای پرانتزی چیست؟پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی پدیده‌ای رایج در افراد تازه متولدشده است، زیرا استخوان‌ها و مفاصل آن‌ها در حال رشد است و هنوز همه‌ی ساختارها در جایگاه ثابت خود قرار نگرفته‌اند ... ادامه مطلب

جراحی انحراف زانو چگونه انجام می‌شود؟جراحی انحراف زانو چگونه انجام می‌شود؟

انحراف زانو به مشکلات ساختاری زانو اطلاق می‌شود که باعث می‌شوند پایین‌ تنه‌ی فرد شکل نامتناسب و غیرطبیعی بگیرند. این انحرافات باعث می‌گردند تا نیروی وارده بر زانو به صورت مناسب در زانو توزیع نشود و به همین دلیل بخش‌هایی از زانو که تحت نیروی بیشتری قرار می‌گیرند زودتر تخریب می‌شوند. ... ادامه مطلب

علائم آرتروز زانو، تشخیص و درمانعلائم آرتروز زانو، تشخیص و درمان

آرتروز یک بیماری پیش‌رونده است که معمولا پس از سنین میانسالی خود را بروز می‌دهد و علت آن تخریب تدریجی غضروف‌ های زانو است. در این مطلب نگاهی کلی به علائم، روش تشخیص و نیز درمان آرتروز زانو خواهیم‌ داشت. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین