منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / بازسازی رباط پاتلافمورال چگونه انجام میشود؟

بازسازی رباط پاتلافمورال چگونه انجام میشود؟

رباط پاتلافمورال بخشی از شبکه‌ی پیچیده‌ی بافتی است که مسئول پایداری ساختار زانو با کمک سایر ساختارهای زانو است. این رباط باعث اتصال عرضی قسمت‌های جانبی کاسه‌ی زانو به سر استخوان ران می‌شود. دررفتگی کاسه‌ی زانو در اثر ضربه هنگام فعالیت، تصادف، تغییر شکل ساختار استخوانی فرد و یا در اثر شل‌‌بودن طبیعی رباط که در خانم‌ها شایع‌تر است میتوانند باعث عارضه‌ای شوند که ناپایداری پاتلار (ناپایداری کاسه‌ی زانو) شناخته می‌شود.

آسیب رباط پاتلوفمورال

در یک زانوی سالم، استخوانهایی که در محل اتصال پاتلافمورال حضور دارند، هنگام باز و بسته‌شدن زانو، به آرامی و نرمی نسبت به هم حرکت می‌کنند و کاسه‌ی زانو در شیار استخوان ران می‌لغزد. در طی این حرکات، رباط پاتلافمورال همانند یک افسار عمل کرده و با مهار اندازه‌ی حرکت کاسه‌ی زانو، نقش مهمی در حفظ پایداری و جایگاه کاسه‌ی زانو دارد.

هنگامی که کاسه‌ی زانو از جایگاه خود خارج‌ شود (در رفتگی کاسه‌ی زانو)، با حرکت به سمت خارج و سپس برگشت سریع به جای خود، باعث پارگی رباط پاتلوفمورال میشود. این آسیب، میتواند خودبه‌خود ترمیم شود اما بافت ترمیم‌یافته شل و کشیده‌تر خواهدشد. همین امر باعث ناپایداری پاتلار می‌شود که در نتیجه‌ی آن احتمال آنکه کاسه‌ی زانو دوباره دچار دررفتگی شود افزایش خواهد یافت اما مشکل به همین‌جا ختم نمی‌شود و مشکل مهمتری ممکن است رخ‌دهد.

در حقیقت شل‌شدگی رباط و ناپایداری پاتلافمورال در نهایت میتواند منجر به آسیب به غضروف سر استخوان‌ها در زانو شود که خود این آسیب می‌تواند منجر به آرتروز پاتلوفمورال گردد که ترمیم این آسیب بسیار سخت‎تر خواهدبود. بنابراین آسیب‌های پاتلوفمورال گرچه به خودی خود مشکلی جدی محسوب نمی‌شود اما برای جلوگیری از آسیب‌های جدی‌تر بعدی بهتر است فرایند درمانی را طی کنند.

بازسازی رباط پاتلافمورال | آسیب رباط پاتلافمورال

ترمیم رباط پاتلوفمورال با جراحی

معمولا متخصص زانو در ابتدا با استفاده از تصویر MRI زانو، به بررسی شرایط غضروف‌ها در زانو می‌پردازد تا اعمال جراحی مورد نیاز و نوع آسیب را شناسایی کند. در صورتی که آسیب بصورت یک در رفتگی منفرد و جزئی باشد و آسیبی در غضروف‌ها مشاهده نشود؛ معمولا با بی‌حرکت‌سازی کوتاه‌مدت و فیزیوتراپی به ترمیم آسیب پرداخته‌می‌شود. اما معمولا افراد زمانی دررفتگی زانو را متوجه می‌شوند که چندین بار رخ داده‌ باشد و منجر به آسیب‌های بعدی از جمله در غضروف‌ها شده‌ باشد.

در هنگام عمل جراحی ابتدا بی‌حسی موضعی از طریق اعصابی در نخاع که مسئول اندام پایین‌ تنه هستند اعمال می‌شود. سپس در محل زانو شکاف‌هایی ایجاد شده و یک آرتروسکوپ جهت مشاهده‌ی محل و دو قیچی کوچک جهت برش از این شکاف‌ها وارد می‌شوند. اگر آسیبی به غضروف در محل جراحی وجود داشته‌ باشد رفع میشود. درمرحله‌ی بعدی بخشی از زردپی پشت ران برش داده‌می‌شود و روی خود تاب داده‌میشود تا استحکام بیشتری بیابد.

سپس دو قلاب به کاسه‌ی زانو پیچ می‌شود و زردپی برش داده‌شده به سر قلاب‌ها متصل می‌شود. سر دیگر آن نیز به سر استخوان ران در محل زانو پیچ می‌شود. زردپی میتواند از بافت خود فرد یا از فرد دیگری بعنوان اهداکننده گرفته‌شود.

اقدامات پس از جراحی

پس از جراحی، محل برش‌ داده‌ شده ممکن است تغییر رنگ دهد که امری طبیعی بوده و با گذشت زمان بهبود می‌یابد. همچنین درد محل جراحی، تا چند روز ادامه خواهد‌داشت که با دارو میتوان از شدت آن کاست.
زانو به مدت 6 هفته آتل‌ بندی می‌شود تا هنگام راه‌رفتن، ثابت بماند. از آنجایی که ماهیچه‌های ران و چهار سر زانو به حد کافی قدرتمند هستند، پس از 6 هفته میتوان از حمایت این عضلات برای کاهش فشار بر زانو و شروع فیزیوتراپی استفاده‌ کرد. همچنین برای افزایش سرعت بهبود، تحریک الکتریکی منطقه با ابزار پزشکی مخصوص نیز ممکن است استفاده‌ شود. زمان بهبودی کامل به آناتومی فرد، توانایی بدن در بهبود و وضعیت سلامت جسمانی قبل از جراحی وابسته است. اکثر افراد 4 تا 7 ماه پس از جراحی میتوانند به زندگی طبیعی برگردند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

مشکلات پس از عمل جراحی

بسیاری از افرادی که این عمل جراحی را انجام داده‌اند قادر خواهند بود به زندگی معمول برگردند.گاهی ممکن است مشکلاتی پس از عمل بروز کند که البته بسیاری از این مشکلات، جزئی بوده و میتوان به آسانی رفع کرد اما نیاز به مشورت با پزشک خواهندداشت. برخی از مشکلات پس از عمل عبارتند از:
1. بروز عفونت
2. ایجاد لخته‌های خون
3. دررفتگی‌های مکرر کاسه زانو
4. بوگرفتن محل جراحی
5. بی‌حسی اطراف زانو
6. تورم و درد پیشرونده
در صورت بروز هر کدام از این علائم یا علائمی که موجب نگرانی شما می‌شود حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

دکتر مهدی مؤیدفر، فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان، می‌توانند شما را در بهبود وضعیت زانو، به ویژه در مبتلایان به آرتروز زانو یاری رساند. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت با شماره‌های درج شده در همین صفحه تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراحل انجام جراحی تعویض کامل مفصل زانومراحل انجام جراحی تعویض کامل مفصل زانو

تعویض کامل مفصل زانو که به اسم آرتروپلاستی کامل زانو نیز شناخته‌می‌شود، روشی تهاجمی برای درمان دردهای زانو است که در آن قسمت‌هایی از مفصل زانو با مواد مصنوعی جایگزین می‌شود ... ادامه مطلب

پای پرانتزی چیست؟پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی پدیده‌ای رایج در افراد تازه متولدشده است، زیرا استخوان‌ها و مفاصل آن‌ها در حال رشد است و هنوز همه‌ی ساختارها در جایگاه ثابت خود قرار نگرفته‌اند ... ادامه مطلب

رباط‌های زانو چه  هستند و کارکرد آنها چیست؟رباط‌های زانو چه هستند و کارکرد آنها چیست؟

رباط‌ها ساختارهای بافتی مستحکم و در عین حال انعطاف‌پذیری هستند که وظیفه‌ی اتصال استخوان به استخوان را مفاصل مختلف بدن بر عهده دارند. مفصل زانو که بعنوان بزرگترین مفصل بدن شناخته می‌شود متشکل از ارتباط سه استخوان اصلی شامل درشت‌نی، استخوان ران و کاسه‌ی زانو است ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465