منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
رزرو اینترنتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی زانو / جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

جراحی بسته‌ی زانو یا همان آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی کمتر تهاجمی است که برای درمان انواع آسیب‌های رباط‌های صلیبی، پارگی مینیسک زانو و ... بکار گرفته می‌‍شود. در طی این جراحی، ابتدا یک شکاف کوچک بر روی پوست و در نزدیک مفصل ایجاد شده و یک لوله‌ی نازک که به دوربین کوچکی در سر خود مجهز است از طریق این شکاف‌های کوچک وارد می‌شود. این دوربین به پزشک کاربر اجازه می‌دهد تا بصورت زنده تصویری از محل آسیب داشته باشد. در حین تصویربرداری، ابزار جراحی ظریفی از طریق سایر شکاف‌های ایجادشده در نزدیکی محل جراحی وارد بخش آسیب‌دیده شده و جراح با استفاده از این ابزار ظریف و تصویر دوربین که بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود به جراحی بافت آسیب‌دیده می‌پردازد. جراحی بسته‌ی زانو برای ترمیم انواع آسیب‌ها به کار می‌رود که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌گردد:

جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

ترمیم و بازسازی رباط صلیبی قدامی و خلفی، ترمیم دررفتگی کشکک زانو، ترمیم شکستگی‌های استخوانی در زانو و پارگی‌های مینیسک از جمله کاربردهای جراحی بسته‌ی زانو هستند که از بین آن‌ها ترمیم آسیب‌های رباط صلیبی زانو و ترمیم مینیسک پاره‌شده از جمله شایع‌ترین کاربردهای جراحی بسته‌ی زانو هستند. این ساختارها وظایف متفاوتی در زانو ایفا می‌کنند. وظیفه‌ی رباط صلیبی، حمایت از ساختار زانو و حفظ پایداری آن است. مینیسک زانو که در هر زانو دوتا وجود دارد مانند بالشتی عمل می‌کند که وظیفه‌ی ضربه‌گیری را داشته از غضروف‌های سر استخوان در هنگام حرکت محافظت می‌کنند.

این ساختارها همچنین جاذب شوک‌های فیزیکی مانند نیروهای ناگهانی بر زانو نیز هستند. آسیب مینیسک زانو و رباط صلیبی مشکلات رایجی هستند که از جمله در ورزشکاران مشاهده می‌شوند. اگرچه مشکلات مربوط به این دو ساختار معمولا بصورت مجزا بروز می‌کنند اما ایجاد یکی بر بروز دیگری نیز موثر است و مشاهده شده است که 60 درصد افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی هستند، مینیسک‌های آسیب‌دیده نیز دارند. بنابراین لازم است تا در صورت بروز مشکلاتی در هر بخش زانو، به درمان آن پرداخت تا از آسیب‌های سایر بخش‌های زانو جلوگیری کرد.

جراحی بسته‌ی زانو

جراحی بسته‌ی زانو برای درمان رباط صلیبی پاره‌شده:

برای انجام جراحی بسته‌ی زانو لازم است تا ورم و التهاب زانوی آسیب‌دیده از بین برود و زانوی فرد بازه‌ی حرکتی طبیعی خود را به دست آورد.

در صورتی که رباط صلیبی قدامی به صورت کامل پاره شده‌باشد لازم است تا رباطی پیوند زده شود تا جایگزین رباط صلیبی پاره‌شده گردد. این رباط پیوندی می‌تواند از اندام‌های خود فرد گرفته‌شود یا از بدن اهداکنندگان تهیه گردد. بصورت عمومی در افراد جوان و ورزشکار و نیز افراد میانسال از اندام خود فرد بافت پیوندی تهیه می‌شود اما در افراد با سن بالاتر، سعی می‌شود تا این رباط از طریق اهداکنندگان تهیه گردد. منبع تاندون تهیه‌شده شامل تاندون‌های کشک-استخوان، تاندون عضلات همسترینگ یا تاندون عضله‌ی 4 سر ران است.

درصد موفقیت جراحی بسته‌ی زانو برای ترمیم آسیب‌های رباط صلیبی بین 85 تا 90 درصد است و در صورتی که جراحی موفقیت‌آمیز نباشد یا پس از جراحی آسیبی به رباط‌های پیوندی وارد شود احتمالا لازم خواهدبود تا جراحی تکمیلی بر روی زانو صورت بگیرد.

زمان بازیابی سلامتی پس از جراحی بسته‌ی رباط صلیبی زانو بین 6 تا 9 ماه است و در طول این مدت فعالیت‌هایی ورزشی تجویز خواهندشد تا عضلات اطراف زانو تقویت شوند.

جراحی بسته‌ی زانو برای درمان مینیسک پاره‌شده:

هدف از این جراحی حفظ ساختار زانو است. تصمیم‌گیری برای ترمیم مینیسک پاره‌شده بر اساس نوع آسیب مینیسک زانو، محل آسیب، شدت آسیب و سن فرد آسیب‌دیده است. گاهی مشاهده می‌شود که فردی دچار پارگی مینیسک زانو می‌شود که قابل ترمیم نیست و یا نسبت به ترمیم آن اقدام نمی‌کند. در این حالت پس از گذشت مدت کوتاهی، آرتروز زودرس در فرد ایجاد می‌شود.

انواع آسیب‌های مینیسک زانو بر اساس شدت آن وجود دارند. در حالت خفیف آسیب مینیسک زانو، جراح قادر است تا بخش‌های باقیمانده‌ی مینیسک را به هم بخیه زده و متصل کند. در صورتی که پارگی مینیسک زانو متوسط باشد و بخش‌های پاره‌شده قابل اتصال به سایر بخش‌ها نباشند با جراحی بسته به برش بخش کوچکی از مینیسک پرداخته می‌شود. در حالت شدید پارگی مینیسک زانو لازم است تا کل مینیسک زانو برش خورده و از زانو خارج شود و با مینیسک پیوندی از فردی اهداکننده جایگزین گردد تا از آسیب‌های آتی زانو جلوگیری کند.

درصد موفقیت جراحی بسته‌ی زانو برای ترمیم مینیسک زانو بین 70 تا 90 درصد است. همچنین افرادی که هم منینیسک و هم رباط صلیبی آن‌ها بصورت همزمان جراحی می‌شود احتمال بیشتری برای موفقیت‌آمیزبودن جراحی دارند.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی نیز برای ترمیم مینیسک زانو با جراحی بسته‌ی زانو یا آرتروسکوپی بسته به نوع آسیب متفاوت است. بهبودی جراحی‌های ترمیم پارگی خفیف مینیسک بین 3 تا 6 هفته و جراحی برداشتن کامل مینیسک بین 12 تا 16 هفته طول می‌کشد. لازم است تا در طول این مدت برنامه‌های ورزشی تجویزشده دنبال شوند تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

مزایای جراحی بسته‌ی زانو برای ترمیم آسیب مینیسک زانو و رباط صلیبی چیست؟

در طی جراحی‌های مرسوم کل پوست و بافت بر روی زانو برش داده می‌شوند تا به ساختارهای آسیب‌دیده در زانو برسند. جراحی بسته‌ی زانو برای ترمیم انواع آسیب‌های زانو دارای مزایایی نسبت به جراحی‌های باز مرسوم است، از جمله:

اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

معایب و عوارض جراحی بسته‌ی زانو برای ترمیم آسیب مینیسک زانو و رباط صلیبی چیست؟

این جراحی مانند هر جراحی دیگری ممکن است همراه با خطراتی برای فرد باشد. از جمله عوارض احتمالی جراحی بسته‌ی زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به عنوان نکته‌ی نهایی باید به این مسئله توجه کرد که شرایط فرد، نوع آسیب، سبک زندگی و برخی عوامل محیطی در تصمیم پزشک بر توصیه‌ی نوع جراحی تاثیرگذار است و بهترین تصمیم با بررسی شرایط موجود صورت می‌گیرد.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد است که هر ساله افراد زیادی آن را تجربه می‌کنند و شناخت خطرات جراحی و احتمال رخ‌دادن آنها می‌تواند به تصمیم‌گیری درست افراد منتهی شود. دکتر مهدی مؤید فر دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان با داشتن جراحی های موفق فراوان در کارنامه کاری خود، می‌توانند در این زمینه به مراجعین محترم خدمات ارائه نمایند.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
در چه افرادی تعویض مجدد مفصل زانو ضروری است؟در چه افرادی تعویض مجدد مفصل زانو ضروری است؟

در جراحی تعویض اولیه ی مفصل زانو از پروتززانو استفاده می شود . این پروتزها به گونه ای طراحی شده اند که ماندگاری چند ساله و طولانی مدت داشته باشند . در مواردی ممکن است زانوی دارای پروتز دچار مشکل شود و عملکرد پروتز را دچار اختلال کند ... ادامه مطلب

چه زمانی به متخصص جراحی زانو مراجعه کنیم؟چه زمانی به متخصص جراحی زانو مراجعه کنیم؟

دردهای زانو دردهایی متداول در بین افراد جامعه هستند. بسیاری از این دردها دردهایی موقتی هستند که با مراقبت‌های خانگی رفع می‌شوند و نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌باشد. ... ادامه مطلب

عدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانوعدم بهبود درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو، امروزه درمانی رایج در بیماران مسن می‌باشد. این جراحی به شکل مؤثری می‌تواند باعث بهبود درد، اصلاح فانکشن مفصل و بهبود کیفیت زندگی شود. مدیریت درد بعد از این جراحی که اغلب بسیار شدید است؛ یک چالش بزرگ برای جراح و بیمار میباشد ... ادامه مطلب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین